Lietuvoje gyventi blogai? Pasirodo, esame „elitinė“ valstybė
Mū­sų ša­lis įtrauk­ta į eli­ti­nių vals­ty­bių klu­bą. At­si­dū­rė­me tarp ke­lias­de­šim­ties tur­tin­giau­sių, svei­kiau­sių, lai­min­giau­sių ir la­biau­siai kles­tin­čių pa­sau­lio ša­lių.

Londone įsikūręs „smegenų centras“ Legatum Institute pristatė savo dvyliktąjį kasmetį pasaulinį Klestėjimo indeksą. Kaip rašo verslo portalas „Business insider“, tai yra didžiulis tyrimas, kuriame valstybės yra surikiuotos pagal savo klestėjimą – vertinimą, apimantį keletą kintamųjų, įskaitant ekonomikos stiprumą ir gamtinę aplinką.

Rengdamas valstybių reitingą, iš viso institutas vertino daugiau kaip 100 kintamųjų, tarp kurių tokie indikatoriai, kaip vienam gyventojui tenkantis bendrasis vidaus produktas (BVP), visą darbo dieną dirbančių žmonių skaičius. Taip pat analizuoti tokie duomenys kaip, kiek saugių interneto serverių turi šalis ir kaip gerai pailsėję gyventojai jaučiasi kasdieniame gyvenime. Visa tai suskirstyta į devynis subindeksus: ekonomikos kokybę, verslo aplinką, valstybės valdymą, asmeninę laisvę, socialinį kapitalą, vidaus ir išorės saugumą, švietimą, sveikatą ir gamtinę aplinką. Indekse įvertintos 149 šalys.

Klestėjimo indekse Lietuvai skirta 36 vieta. Po mūsų reitinge seka Izraelis. 2017-aisiais mūsų šalis užėmė 41 vietą. Geriausiai Lietuvai atrodo gamtinės aplinkos kategorijoje, kurioje užėmėme 18 vietą.

Kaimyninei Lenkijai šiame indekse skirta 33 vieta, Estijai – 26 pozicija. Pavyzdžiui, JAV atsidūrė 17 vietoje, Vokietija – 14 vietoje.

Labiausiai klestinčiomis valstybėmis pasaulyje šiemet buvo įvardytos Norvegija (1 vieta), Naujoji Zelandija (2 vieta), Suomija (3 vieta), Šveicarija (4 vieta) ir Danija (5 vieta).