Lietuvių peticijos: nuo „miškas be vilko – ne miškas“ iki prašymo mokiniams neužduoti namų darbų
Kar­tas nuo kar­to so­cia­li­niuo­se tink­luo­se ar per elek­tro­ni­nį pa­štą kas nors siū­lo pa­si­ra­šy­ti pe­ti­ci­ją. Tai lais­vos, de­mo­kra­tiš­kos, pi­lie­tiš­kos ir ak­ty­vios vi­suo­me­nės brai­žas. Ta­čiau pe­ti­ci­jų bū­na įvai­rių – nuo rim­tų, ak­tua­lių iki keis­tų, juo­kin­gų. 

Ko nors prašant ar reikalaujant valdžios institucijų, galima rengti piketą, protestą, mitingą. O galima pateikti peticiją, tikintis atkreipti dėmesį. Tačiau vienas surenka daug parašų, kitos nieko nesudomina. Kokios jos buvo siūlomos pasirašyti pastarąjį spalio mėnesį svetainėje peticijos.lt?

Peticija, reikalaujanti iš pareigų pašalinti sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą surinko 404 parašus, skaičių, internete simbolizuojantį klaidą.

Populiariausios

Visuomenei atkreipus dėmesį į didinamas vilkų medžioklės kvotas, virtualioje erdvėje kilo smarkios diskusijos, per kurias vieni palaikė ūkininkus, kurių gyvulius pjauna vilkai, kiti siūlė saugoti gamtą ir nenaikinti vilkų. Regis, pastarųjų būta daugiau.

Spalio pradžioje dieną buvo paskelbta peticija, pavadinta „Prieštaraujame vilkų sumedžiojimo kvotos padvigubinimui. Miškas be vilko – ne miškas“.

Peticijos autorius – žinomas gamtininkas Andrejus Gaidamavičius. Ji adresuojama premjerui Sauliui Skverneliui. „Prieštaraujame vilkų sumedžiojimo kvotos padvigubinimui. Miškas be vilko – ne miškas“, – rašoma peticija ir pateikiami svarūs argumentai.

Šiuo metu peticiją dėl vilkų medžiokle pasirašė 13 tūkst.133 žmonės. Ji yra pati populiariausia spalio mėnesį. Lyginant su kitomis peticijomis, ši itin aktyviai pasirašoma, nes kitos populiarios peticijos daugiau kaip 3 tūkst. parašų surenka per penkerius ar net aštuonerius metus. Panašų skaičių parašų turi, regis, labai svarbi lietuviams, – dėl Vėlinių ir Kūčių paskelbimo švenčių dienomis, paskelbta dar 2010 metų rugsėjį.

Pripažinti asmeninio kanapių naudojimo dekriminalizaciją ir tokią peticiją spalį pasirašė daugiau kaip trys tūkstančiai žmonių. Ją, adresuotą, Lietuvos policijai, Generalinei prokuratūrai, Advokatūros advokatų tarybai, Aukščiausiajam teismui ir Vilniaus miesto savivaldybei, paskelbė asociacija „Žaliojo Žiedo Draugija“ ir iniciatyva „Atsipūtusi Mokykla“.

Nesutinkančiųjų, kad būtų Vilniaus rajone, Daržininkų kaime, 11 km nuo Vilniaus miesto centro vyktų krematoriumo statybos ir dėl to padėjusiųjų savo parašą, baigiantis spaliui, yra 1442.

Labai greitai, vos per keletą paskutinių spalio dienų, beveik tūkstantį ir keturis šimtus parašų surinko peticija, pavadinta „Prieš ilgalaikių pasimatymų laiko mažinimą“. „Apriboti pasimatymų laiką iki 6 val. yra neteisinga ir net žalinga pačių nuteistųjų ir jų šeimų atžvilgiu. Buvimas su savo vyru ilgesnį laiką suteikia didesnę motyvaciją neišardyti, sustiprinti šeimos santykius, teigiamai veikia jų socializaciją ir palengvina įsiliejimą į visuomenę, kaip visarverčiu piliečiu“, – teigiama taip aktyviai pasirašomoje peticijoje

Dėl Aurelijaus Verygos – dvi peticijos

Būta ir politinių reikalavimų. Peticija, reikalaujanti iš pareigų pašalinti sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą surinko 404 parašus, skaičių, internete simbolizuojantį klaidą.

Tą patį mėnesį paskelbta dar viena peticija, reikalaujanti sveikatos ministrą atstatydinti iš pareigų ir gražinti senus pagalbos numerius, kurią pasirašė vienas asmuo.

Savotiškos

Gamtos mylėtojai pastaruoju metu siekia išsaugoti medžius aktyviai gina miškus nuo kirtimo, kurių tankuma mūsų šalis garsėjo per amžius. Tačiau spalį paskelbta peticija, siūlanti visiškai sustabdyti miškų kirtimą Lietuvoje net 10 metų, pasirašė tik 17 žmonių.

Peticijoje „Jokių namų darbų!“, adresuotoje Švietimo ministerijai, skelbiama: „Ar tau atsibodo, kad negali nieko veikti, nes reikia daryti namų darbus? Šia peticija siekiama padaryti, kad nebūtų jokių namų darbų.“ Namų darbų daryti nenori 19 pasirašiusiųjų.

Peticija, kurios, kaip skelbiama, autorius yra komikas Olegas Šurajevas, rašoma: „Kiekvienas lietuvis, išvykęs į užsienį, kaskart susiduria su žiauria neteisybe: niekur užsienyje nėra pirkti sūrelių.“

Metas padaryti galą šitam nesusipratimui ir priversti Lietuvos verslininkus eksportuoti sūrelius svetur. Mes kreipiamės į Prezidentę, nes tik ji gali suvienyti tautą ir priimti teisingą sprendimą! Pasirašyk, jei tau rūpi sūreliai.“ Šią peticiją, pavadintą „Už lietuviškus sūrelius užsienio parduotuvėse“, pasirašė du žmonės.

Paskelbta peticija, pavadinta „Už nemokamas higienos priemones“. Joje teigiama, kad moterims higienos priemonės (įklotai, tamponai) turėtų būti suteikiamos nemokamai arba bent jau be PVM mokesčio. Tai ypač aktualu skurstančių šeimų moterims, studentėms. Tačiau tokio siūlymo kol kas niekas nepasirašė.

***

Peticija – (lot. petitio – reikalavimas) – kolektyvinis prašymas, skirtas aukštiems valdžios pareigūnams, ko nors reikalaujant ar prašant.

Kurti peticijas gali tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, asmenų grupės, neformalios ir visuomeninės organizacijos, bei kitos grupės, informuojama svetainėje peticijos.lt.

Pažymima, kad visos temos kurti peticijai tinka, jeigu neprieštarauja taisyklėmis. Pabrėžiama, jog už paskelbtą peticijos turinį atsako ją sukūręs asmuo.