Laivas po 100 metų grįžo į Norvegiją
Lai­vas, ku­riuo plau­kio­jo Ark­ties ty­ri­nė­to­jas nor­ve­gas Roal­das Amund­se­nas, šią sa­vai­tę pa­ga­liau grį­žo na­mo. Jis bai­gė ke­lio­nę po Šiau­rės aši­ga­lį, pra­ėjus šimt­me­čiui po chao­tiš­kos eks­pe­di­ci­jos.

„Kelionė buvo ilga, tačiau praėjo sklandžiai“, – sakė laivo grąžinimo į Norvegiją projekto vadovas Janas Wanggaardas.

Trims broliams norvegams verslininkams pasiūlius finansavimą, laivas bus eksponuojamas Askerio pietrytinėje dalyje, netoli Oslo, iš kur jis ir išplaukė 1918 metais. „Norime papasakoti apie šią ekspediciją Norvegijos žmonėms“, – teigė J. Wanggaardas.

R. Amundsenas – svarbus istorinis veikėjas Norvegijoje. Tai pirmasis žmogus, pasiekęs Pietų ašigalį. Jis norėjo tyrinėti Arkties vandenyną ir apiplaukti Šiaurės ašigalį.

1906-aisiais R. Amundsenas tapo pirmuoju europiečiu, plaukusių šiaurės vakarų jūrų keliu, kad rastų trumpesnį laivybos maršrutą iš Europos į Aziją, kurį tyrinėtojai bandė aptikti ilgus šimtmečius.

R. Amundsenas 1918 metais pradėjo dvejus metus trukusią kelionę su laivu „Maud“ šiaurės vakarų jūrų keliu. Ir nors žygis atnešė gausių mokslinių rezultatų, tačiau keliautojui nepavyko pasiekti Šiaurės ašigalio.

Laivas, pavadintas Norvegijos karalienės Modos garbei, 1925-aisiais po R. Amundseno bankroto buvo parduotas bendrovei „Hudson's Bay Company“. Prieš nuskęsdamas 1930-aisiais prie Kembridžo įlankos Nunavuto teritorijoje savo dienas laivas baigė kaip plūduriuojantis sandėlis ir pirmoji regiono radijo stotis.

1990-aisiais R. Amundseno laivą Norvegijos Askerio taryba nusipirko vos už vieną dolerį. Kembridžo įlankos gyventojai kovojo dėl leidimo pasilikti laivą, tačiau Kanados kultūros vertybių eksporto peržiūros valdyba 2012-aisiais išdavė leidimą jį išgabenti į Norvegiją.