Knygos, kurios skaitytojus pasieks tik po 100 metų
Prie pa­slap­tin­giau­sios pa­sau­lio bib­lio­te­kos, ku­rio­je kau­pia­mos tik po šimt­me­čio skai­ty­to­jus pa­siek­sian­čios kny­gos, pri­si­dė­jo „Man Boo­ker“ pre­mi­ją lai­mė­ju­si Pie­tų Ko­rė­jos ra­šy­to­ja Han Kang.

Romano „Vegetarė“ autorė tapo penktąja rašytoja, atrinkta dalyvauti škotų menininkės Katie Paterson kuruojamame Ateities bibliotekos projekte.

Nuo 2014-ųjų K. Paterson kasmet prašo vieno autoriaus parašyti knygą jos meno projektui. Laiko ir vaizduotės temas analizuojančius darbus šiandien yra skaitę tik jų kūrėjai. Tos knygos bus išspausdintos 2114-aisiais ant popieriaus, pagaminto iš būtent šiam projektui 2014 metais šalia Oslo, Norvegijoje, pasodintų tūkstančio eglių.

Pirmoji prie Ateities bibliotekos prisijungė Kanados rašytoja Margaret Atwood, labiausiai žinoma dėl savo romano „Tarnaitės pasakojimas“. Paskui prisidėjo keli kiti ne mažiau garsūs autoriai: britas Davidas Mitchellas („Debesų atlasas“), turkų rašytoja Elif Shafak („Stambulo pavainikė“) ir Islandijos pažiba Sjonas („Baldras, Šešėlio sūnus“). K. Paterson savo projektą yra apibūdinsi kaip „gyvą, kvėpuojantį, organišką meno kūrinį, kuris skleisis 100 metų“.

Han Kang teigė, jog Ateities bibliotekos centre – laikas. „Korėjoje, kai pora tuokiasi, žmonės laimina jaunavedžius ir linki kartu gyventi 100 metų. Tai skamba lyg amžinybė, – dėstė ji. – Žinoma, negaliu gyventi dar 100 metų. Niekas, ką myliu, taip pat negali tiek gyventi. Šis negailestingas faktas privertė susimąstyti apie esminį mano gyvenimo aspektą. Kodėl rašau? Kam kalbu, kai rašau?“

Pasak K. Paterson, Pietų Korėjos rašytoja buvo pakviesta įsitraukti į Ateities projektą dėl to, kad ji „išplečia mūsų pasaulio supratimą“. Ekspertų grupė, kas metus parenkanti po autorių, tikino ieškanti kūrėjų, kurių indėlis į literatūrą – svarus, o darbai perteikia šios ir ateities kartų vaizduotę.

„Han Kang istorijos kelia nerimą ir verčia kitaip mąstyti. Jos nagrinėja smurtą, žiaurumą, gyvenimo trumpalaikiškumą ir susitaikymą su žmogaus trapumu“, – „The Guardian“ pasakojo K. Paterson.

Han Kang knygos rankraštį, kurio apimtis nėra ribojama, K. Paterson perduos Ateities bibliotekai kitų metų gegužę per ceremoniją Norvegijos miške. Jis bus laikomas viename Oslo Carlo Deichmano bibliotekos kambarių drauge su neišleistais ir neskaitytais M. Atwood, D. Mitchello, E. Shafak bei Sjono darbais iki 2114 metų, kai pagaliau išvys dienos šviesą.

„Keista, kad mano balsas, iki tol tylėjęs jau ilgą laiką, staiga po 100 metų bus pabudintas“, – kalbėjo M. Atwood, 2015 metais perduodama savo knygos rankraštį.

Po metų D. Mitchellas pavadino projektą tikėjimu, kad „ateitis, nors dabar esame kamuojami katastrofiškų šešėlių, bus gana šviesi, nes joje netrūks norinčiųjų ir gebančiųjų įgyvendinti prieš šimtmetį mirusių žmonių pradėtus meniškus siekius“.