Kirgizijoje – trečiosios Pasaulio klajoklių žaidynės
Kir­gi­zi­jo­je pir­ma­die­nį pra­si­dė­jo tre­čio­sios sa­vai­tę truk­sian­čios Pa­sau­lio kla­jok­lių žai­dy­nės, ku­rios ša­ly­je ren­gia­mos kas dve­jus me­tus nuo 2014-ųjų.

Vaizdingame Kyrčyno tarpeklyje netoli Isyk Kulio ežero pirmadienį žiūrovams iš šios centrinės Azijos valstybės ir užsienio pasirodė šokėjai ir raiteliai, o pačios rungtynės prasidėjo antradienį.

2020 metais šias tradicinių sporto šakų žaidynes žada surengti Turkija.

Kirgizija žaidynes reklamuoja kaip būdą išsaugoti tradicines sporto šakas, kurias ištisus šimtmečius puoselėjo daugiausia klajokliai tiurkai, ir skatinti besikuriantį šalies turizmo sektorių.

Žaidynėse dalyvaus daugiau kaip 40 sporto šakų atstovai – šimtai žmonių iš dešimčių valstybių. Didžiausias komandas paprastai atsiunčia Kirgizijos kaimynės Centrinėje Azijoje ir Rusija.

Naujienos, kad teisė rengti 2020 metų žaidynes perleidžiama Turkijai, nuliūdino kai kuriuos Kirgizijos gyventojus, bet pradžiugino nepatenkintuosius, kad per pastaruosius ketverius metus šiems renginiams šalis skyrė dešimtis milijonų JAV dolerių.

Sportininkas Talgatas Sodakovas, kuris vėliau šią savaitę varžysis į polą panašioje rungtyje, kai raiteliai vietoj kamuolio turės ožkos skerdeną, naujienų agentūrai AFP sakė nežinantis, ar galės dalyvauti žaidynėse Turkijoje. „Be vis tiek bus įdomu pamatyti, kaip kita šalis organizuos šias žaidynes“, – sakė jis.

Žaidynių atidarymo ceremonijoje sekmadienį vakare dalyvavo Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas ir Kazachstano lyderis Nursultanas Nazarbajevas. Per pirmadienio pasirodymus buvo pristatoma kirgizų kultūra.

AFP korespondentas pirmadienį iš Kyrčyno pranešė, kad tarp maždaug 10 tūkst. žiūrovų yra mažiausiai tūkstantis užsienio turistų.

Per vieną tradicinę tiurkų rungtį, sukėlusią garsius žiūrovų plojimus ir aikčiojimus, raitelė šuoliuodavo pro varžovą vyrą ir žaismingai kirsdavo botagu, jam stengiantis ją nugalėti. Šio tradicinio sporto „Kyz Kuu“ žaidėjo vyro tikslas yra pabučiuoti raitelę ją aplenkiant, bet pirmadienį per šou tai pavyko nedaugeliui.

Be „polo“ su ožkos skerdena (jis vadinamas „Kok Boru“), ir kitų žaidimų raitomis, Pasaulio klajoklių žaidynėse vyksta įvairių imtynių ir intelektinių žaidimų. Vienas jų žaidžiamas su avies kulkšnies kauliukais.