Kinija vėl išsigando Mikės Pūkuotuko
Kas bi­jo Mi­kės Pū­kuo­tu­ko? Re­gis, Ki­ni­jos pre­zi­den­tas Xi Jin­pin­gas. Ki­ni­jos cen­zo­riai nu­spren­dė užd­raus­ti ša­ly­je ro­dy­ti nau­jau­sią A. A. Mil­ne's vi­sa­me pa­sau­ly­je pa­mėg­tos is­to­ri­jos apie Mi­kę Pū­kuo­tu­ką ekra­ni­za­ci­ją.

Pastaraisiais metais kinai buvo radę būdą lengvai pašiepti šalies prezidentą – lygino jį su Mikės Pūkuotuko personažu. Tačiau Kinijos vyriausybei, regis, tai nepasirodė labai juokinga.

Viskas prasidėjo 2013 metais, kai Xi Jinpingas apsilankė Jungtinėse Valstijose ir jo bei tuomečio Baltųjų rūmų vadovo Baracko Obamos nuotrauka socialiniuose tinkluose sulaukė sugretinimo su apkūnoku Mike Pūkuotuku, žingsniuojančiu šalia išstypusio savo draugo Tigro. Xi Jinpingas su išgalvotu meškiuku vėl buvo palygintas 2014-aisiais per susitikimą su Japonijos premjeru Shizno Abe. Šis atliko pesimistiško, nusiminusio Asiliuko Nulėpausio vaidmenį.

Pamažu tokių sugretinimų daugėjo ir jie sparčiai sklido po socialinius tinklus, o Kinijos cenzoriai ėmė trinti bet kokius paveikslėlius, kuriais buvo šaipomasi iš šalies vadovo. Praėjusį mėnesį jie užblokavo JAV televizijos kanalo HBO puslapį, mat komikas Johnas Oliveris savo laidoje daug sykių pasišaipė iš Xi Jinpingo numanomo susierzinimo dėl palyginimo su Mike Pūkuotuku. J. Oliveris taip pat daug dėmesio skyrė žmogaus teisių pažeidimams Kinijoje.

Tyrimų centro „Global Risk Insights“ duomenimis, kitas Xi Jinpingo sugretinimas su Mike Pūkuotuku per 2015-ųjų karinį paradą tapo labiausiai tais metais cenzūruotu paveikslėliu. Šis memas, Kinijos vyriausybės požiūriu, buvo „rimta pastanga pažeminti prezidento posto ir paties Xi Jinpingo orumą“.

„Autoritariniai režimai dažnai jautrūs, tačiau tokia neigiama reakcija stebina, nes vyriausybė užsimojo prieš potencialiai pozityvaus ir organiško Xi Jinpingo viešo įvaizdžio kampaniją, – tuomet buvo rašoma tyrimų centro ataskaitoje. – Pekino reakcija atrodo ypač keista, turint omenyje, kad Xi Jinpingas rimtai stengėsi sukurti asmenybės kultą pristatydamas save kaip geraširdišką valdovą.“

Kita priežastis, kodėl filmas atmestas, galėjo būti faktas, jog Kinija į savo kino teatrų repertuarus leidžia įtraukti tik 34 užsienio juostas per metus. „Kristoferis Robinas“ – jau antras šalyje šiais metais uždraustas kino studijos „Disney“ filmas. Pirmasis buvo „Laiko vingis“.