Kas sieja koalas, šunis, pandas ir diplomatiją?
Spa­lį iš Pchen­ja­no grįž­tan­tis Pie­tų Ko­rė­jos pre­zi­den­tas Moon Jae-Inas at­si­ga­be­no du šu­ne­lius – Go­mi ir Song­gan­gą. Šiuos jam pa­do­va­no­jo Šiau­rės Ko­rė­jos ly­de­ris Kim Jong-Unas. Ke­liau­jant į Pie­tus pa­aiš­kė­jo, kad Go­mi lau­kė­si ir sa­vait­ga­lį Pie­tų Ko­rė­jos pre­zi­den­to biu­ras pa­si­da­li­no ža­vių nau­ja­gi­mių nuo­trau­ko­mis, ra­šo „Fo­reign Po­li­cy“.

Trys patinėliai ir trys patelės, kurių susilaukė medžioklinis šuo Gomi, pratęsė gyvūnų, tarnaujančių kaip diplomatinė priemonė, tradiciją.

Gyvūnai ilgai buvo naudojami švelninti priešams, kurti aljansams ir gluminti oponentams. XIX amžiaus Egipto valdovas Muhamadas Ali Paša Europos teismams padovanojo tris žirafas – tai taip pat buvo diplomatinis manevras. Pokariu gyvūnai dažniausiai naudoti taikdarystės diplomatijoje bei pasitarnaudavo kaip geros valios gestas ten, kur geros valios apskritai būdavo mažai.

Gomi su naujagimiais / AFP/Scanpix nuotrauka

Richardas Nixonas ir pandų diplomatija

Gyvūnų diplomatiją modernioje eroje pradėjo Kinija. Ji pandas siųsdavo tiek savo sąjungininkėms, tiek priešėms, tiek norėdama gerinti santykius, tiek pasinaudoti minkštąja galia.

Kinijos pandos Sovietų Sąjungą pasiekė XX amžiaus šeštajame dešimtmetyje. Kai Jungtinių Valstijų prezidentas Richardas Niconas 1972 metais lankėsi Pekine ir užmezgė diplomatinius ryšius su Kinija, Jungtinės Valstijos gavo dovaną – kelis pūkuotus draugus.

Ling Ling ir Hsing Hsing naujaisiais namais tapo Vašingtono Smithsonian nacionalinis zoologijos sodas, kuriame pandos gyveno kelis dešimtmečius. Palikuonių jos nepaliko, tačiau ilgai buvo vieni svarbiausių zoologijos sodo traukos taškų. Ten pat ir šiandien gyvena Jungtinėms Valstijoms Kinijos padovanotos pandos. Tačiau dabar Vašingtone pandos atsidūrė už daugiamilijoninį mokėjimą Pekinui, vyksiantį 2020 metais.

Kadaise pandų dovanojimą buvo galima laikyti Pekino geros valios gestu, tačiau dabar gyvūnai tapo svaresniu diplomatiniu įrankiu. Kinija sąjungininkus mėgsta apdovanoti pandomis, o vėliau jomis naudojasi spaudimui eskaluoti.

Beje, Richardas Nixonas, Mao Dzedongui už dovaną atsidėkojo, Kinijos vadovui išsiųsdamas porą avijaučių.

Šuniška Vladimiro Putino galios demonstracija

2007 metais Vokietijos kanclerė Angela Merkel vyko į Sočį susitikti su Vladimiru Putinu. Ji nežinojo, kad susitikimuose taip pat dalyvaus Rusijos prezidento labradoro retriveris Koni.

Angela Merkel bijo šunų. Renginio nuotraukose galima matyti, kaip ji baimingai šnairuoja į šunį. „Šuo jūsų neerzina? Ji – draugiškas šuo ir esu tikras, kad elgsis tvarkingai“, – susitikimo metu sakė Vladimiras Putinas.

Kremlin.ru nuotrauka

Po incidento Vladimiras Putinas teigė atsiprašęs už jį ir kad nežinojo, jog Angela Merkel bijo šunų. Gyvūnų diplomatijos žinovai šį jo teiginį laiko abejotinu. Turint omenyje Rusijos prezidento praeitį KGB tikėtina, kad prieš susitikimą jis būtų pasidomėjęs oponento baimėmis.

Šuniukas Rusijos prezidentui

Nepaisant Vladimiro Putino kieto vyruko įvaizdžio, jo meilė gyvūnams yra gerai dokumentuota, o potencialūs sąjungininkai greitai tai pastebėjo.

2017-aisiais metais Turkmėnija buvo pasiryžusi atkurti gamtinių dujų eksportą į Rusiją. Prezidentas Gurbanguly Berdymuchamedovas su Vladimiru Putinu susitiko Sočyje, kur Rusijos lyderiui jis įteikė turkmėnų veislės aviganį šunelį.

Dar nežinoma, ką tiksliai norėjo Turkmėnijos prezidentas tokiu gestu, tačiau aišku, kad Rusija kitąmet planuoja atkurti gamtinių dujų importą iš Turkmėnijos.

Meilutės koalos

Australijos ministru pirmininku Tony Abbotas buvo neilgai, tačiau per kontraversiškai vertinamus porą metų poste jis pasirodė esąs gyvūnų diplomatijos meistras.

Tony Abbotas ir Barackas Obama per G20 susitikimą 2014 metais / Reuters/Scanpix nuotrauka

2014 metais didžiojo dvidešimtuko (G20) susitikimas vyko Australijoje ir Tony Abbottas jame pasitelkė sunkiasvorę artileriją: koalas. Kilus grėsmei, kad susirinkimą užgoš Rusijos intervencijos į Ukrainą klausimas, į pirmosios renginio dienos dėmesio centrą pateko koalos.

Galinga prezidentinė dovana

„Tai – seksualiausias pasaulio roplys“, – besigrožėdamas Naga, dviejų metrų ilgio ir 54 kilogramų svorio komodo drakonu leidiniui „Deseret News“ 1990-aisiais metais teigė Sinsinačio zoologijos sodo prižiūrėtojas Johnny Arnettas.

Naga buvo vienas iš dviejų milžiniškų roplių, kuriuos prezidentui George‘ui H. W. Bushui padovanojo Indonezijos prezidentas Suharto. Dovana atiteko Sinsinačio zoologijos sodui.

Panašu, kad viešnagė Sinsinatyje, Ohajaus valstijoje Nagai patiko. Jos metu komodo drakonas tapo net 32 drakoniukų tėvu.