Kanadoje rastas tiranozauras – stambiausias iš iki šiol aptiktų
Va­ka­rų Ka­na­do­je 1991 me­tais ap­tik­tos ti­ra­no­zau­ro lie­ka­nos ro­do, kad šis in­di­vi­das yra stam­biau­sias iš iki šiol ras­tų, penk­ta­die­nį pra­ne­šė gru­pė pa­leon­to­lo­gų po de­šimt­me­čius už­si­tę­su­sio griau­čių at­kū­ri­mo.

Tiranozauras, pramintas Skočiu – dėl škotiško viskio butelio, išgerto džiūgaujančių mokslininkų, kai jie surado jo kaulus – buvo 13 metrų ilgio ir tikriausiai svėrė daugiau kaip 8,8 tonos, todėl jis yra stambesnis už visus kitus mėsėdžius dinozaurus, nurodė Albertos universiteto tyrėjų grupė.

„Tai karalių karalius“, – sakė šios studijos pagrindinis autorius Scottas Personsas, dirbantis universiteto Biologijos mokslų fakultete. Tiranozauro mokslinis pavadinimas Tyrannosaurus rex lotyniškai reiškia „driežas tironas karalius“.

„Tiranozaurai pasižymi nemenka įvairove. Kai kurie individai buvo labiau išstypę negu kiti, o kai kurie – kresnesni. Skotis yra kresnesniųjų pavyzdys“, – aiškino S. Personsas.

Nors šio didžiulio mėsėdžio kaulai buvo rasti dar 1991-aisiais, paleontologai ilgiau kaip dešimtmetį dirbo vien kad nuvalytų kietą smiltainį, kuriame griaučiai buvo rasti.

Tik atlikus šį darbą mokslininkams atsivėrė galimybė kaulus nuodugniai ištyrinėti ir suvokti, kokie jie unikalūs, neskaitant dydžio.

„Scotty yra vyriausias žinomas T. rex“, išgyvenęs daugiau kaip 30 metų, nurodė S. Personsas.

„Pagal tiranozaurų standartus jo gyvenimas buvo neįprastai ilgas. Ir jis buvo audringas, – pridūrė tyrėjas. – Griaučiuose apstu patologijų – vietų, kur kaulų randai byloja apie didelius sužeidimus.“

Paroda, kurioje bus eksponuojami šio dinozauro kaulai, gegužę bus atidaryta Karališkajame Saskačevano muziejuje.