Kanadiečiai olimpiados rengti nenori
Kal­ga­rio gy­ven­to­jai an­tra­die­nį re­fe­ren­du­me ne­pri­ta­rė šio Ka­na­dos mies­to sie­kiui reng­ti 2026-ųjų žie­mos olim­pi­nes žai­dy­nes.

Kalgario miesto paskelbti neoficialūs rezultatai rodo, kad 56,4 proc. iš 304 774 savo nuomonę pareiškusių gyventojų nepritarė idėjai mieste rengti olimpiadą.

Referendumas įvyko po įnirtingos kampanijos, per kurią olimpiados šalininkams nepavyko įtikinti gyventojų, kad miestas turėtų tam skirti 390 mln. Kanados dolerių (262 mln. eurų).

Albertos provincijos vadovybė buvo perspėjusi, kad atšauks 700 mln. Kanados dolerių (470 mln. eurų) finansavimo įsipareigojimus, jei Kalgario gyventojai balsuos prieš olimpiadą.

Už Kalgario siekį organizuoti žaidynes atsakingi pareigūnai sakė, kad olimpiados sugrąžinimas į šį miestą paskatintų jo ekonomiką ir suteiktų progą pabūti pasaulio dėmesio centre.

Tačiau oponentai abejojo prognozėmis dėl pajamų iš žaidynių ir baiminosi didžiulio sąskaitos viršijimo, didesnių nuosavybės mokesčių ir mažesnio finansavimo kitiems municipaliniams projektams.

Klausimas, ar rengti olimpiadą, miestui ramybės nedavė pastaruosius dvejus metus.

Neigiamas Kalgario visuomenės atsakymas taip pat atspindi pasaulinę pastarųjų metų tendenciją atsisakyti žaidynių.

Iš varžybų dėl teisės surengti 2026 metų olimpiadą jau anksčiau pasitraukė Šveicarijos miestas Sionas ir Austrijos miestas Gracas, kaip priežastį nurodydami arba visuomenės, arba politinės paramos trūkumą.

Keli kiti miestai dėl visuomenės nepritarimo taip pat pasitraukė iš varžybų dėl teisės rengti 2022 metų žiemos olimpiadą.

Pasitraukus Kalgariui, 2026-ųjų žiemos olimpiadą pretenduos rengti tik Milanas ir Stokholmas. Kuriame iš šių miestų ji įvyks, bus paskelbta birželio mėnesį Lozanoje Šveicarijoje.

Prieš balsavimą Kalgario meras Naheedas Nenshi ragino gyventojus paremti olimpiados paraišką ir sakė, kad miestas gaus 10 kartų daugiau investicijų – maždaug 4 mlrd. Kanados dolerių (2,69 mlrd. eurų), – nei skirs savo pinigų.

Viename interviu jis teigė, jog nuogąstauti dėl sąskaitos viršijimo neverta, nes miesto pasiūlymas prireikus lengvai galėtų būti sumažintas apkarpant išlaidas. Juk planuojama pastatyti tik du naujus ir atnaujinti 11 jau esamų objektų.

Tačiau paraiškos šalininkai susidūrė su gerai organizuota „Ne“ kampanija.

Nepritarimą taip pat reiškė ir vietos žiniasklaida. Laikraštis „Calgary Sun“ paraišką rengti olimpiadą pavadino nevykusiu bandymu pakartoti šiame mieste surengtos 1988 metų olimpiados sėkmę.