Kalėdų Senelį sunku prisikviesti
Vo­kie­ti­ja pa­ti­ria Ka­lė­dų Se­ne­lių sty­gių, nes ne­pa­kan­ka no­rin­čių im­tis šio dar­bo. Ru­si­jo­je kri­to Se­nių Šal­čių ir Snie­guo­lių at­ly­gi­ni­mai.

Kalėdų Senelis turėtų skrieti rogėmis, bet dažniausiai jis atvažiuoja autobusu ar automobiliu, o kai kuriuose Vokietijos regionuose ir suvis nepasirodys. Rytinėje šalies dalyje užsisakyti į namus Kalėdų Senelį tapo gana sudėtinga. Pavyzdžiui, Berlyno studentų sąjunga tokių paslaugų nebeteikia. „Atrodo, studentai visiškai nebelinkę uždarbiauti kaip Kalėdų Seneliai“, – teigė sąjungos atstovas.

Šios užduoties nebesiima ir daugelis įdarbinimo agentūrų. Jos aiškina, jog nebėra vyrų, kurie norėtų padirbėti Kalėdų Seneliais. Vienų tai apskritai nedomina, kitiems atrodo, kad už tai gaus per mažai pinigų, tretiems neleidžia amžius. Vienas į Kalėdų Senelio agentūrą prisistatęs šešiolikmetis aiškiai buvo per jaunas, netgi nepilnametis – papildoma bėda darbdaviui.

64 metų Nikolajus Vasiljevas, apsirengęs Seniu Šalčiu (beveik neatskirsi nuo Kalėdų Senelio), šliuožia Jenisejaus upe prie Krasnojarsko.Reuters/Scanpix nuotrauka

Jau 18 metų Kalėdų Senelius siūlančiai agentūrai vadovaujanti Petra Henkert tvirtina, kad jos Senelis vien per Kūčias iš kelių užsakymų gali uždirbti apie 500 eurų, o tie, kurie dar moka groti gitara arba dainuoti – ir dar daugiau. Tačiau ir jai Kalėdų Senelių stygiaus problema žinoma, tad labai džiaugiasi, jeigu Kūčių dieną pritraukia 20–50 Kalėdų Senelių.

Kalėdinių personažų deficitas jaučiamas jau kelerius metus. Studentai šiai laikais labai užimti, be to, mieliau nori leisti Kalėdas su savo šeimomis nei dirbti kitiems. Tokia yra jaunoji karta – jos prioritetai kiti nei uždirbti pinigų. Vienas 53 metų Kalėdų Senelis, tą darbą dirbęs 30 metų, sakosi pavargęs nuo vartotojiškumo. „Anksčiau keturiems vaikams atnešdavau vieną maišą dovanų, o dabar vienam vieninteliam vaikui kartais prireikia keturių maišų“, – skundžiasi Karstenas Gustas.

Kalėdų Senelis nardo su žuvimis akvariume Tokijuje.Reuters/Scanpix nuotrauka

Ne patys geriausi laikai ir Rusijoje – šiemet Seniai Šalčiai ir Snieguolės uždirbs vidutiniškai 2,5 tūkst. rublių mažiau negu pernai – po 37,5 tūkst. rublių (500 eurų). „Vidutinis aktoriams-animatoriams siūlomas atlyginimas Sankt Peterburge sutampa su vidutiniu visoje Rusijoje – 37,5 tūkst. rublių, o Maskvoje šių paslaugų organizatoriai pasirengę sumokėti gerokai daugiau – vidutiniškai po 60 tūkst. rublių“, – teigia „HeadHunter“. Agentūros duomenimis, beveik kas antras kandidatas yra nuo 26 iki 35 metų, dar po 18 proc. jų – 36–45 metų ir 22–25 metų amžiaus. Net 87 proc. šiuos naujamečius personažus vaidinančių asmenų turi aukštąjį išsilavinimą, 78 proc. jų – ne mažesnę kaip trejų metų tokio darbo patirtį.