Kaip dera valgyti ledus
Vie­na Stam­bu­lo sa­vi­val­dy­bė, ren­gian­ti eti­ke­to kur­sus, ne­pa­ta­ria mo­te­rims lai­žy­ti le­dų. Tai su­kė­lė pa­šai­pas ir kri­ti­ką.

Kursuose, kuriuos surengė Stambulo mažų pajamų konservatyvi Bagčilaro savivaldybė, damos mokomos, kaip rengtis, vaikščioti, kalbėti, valgyti. Moterims siūloma deramai sėdėti viešajame transporte, kuo mažiau kalbėti kramtant maistą, pernelyg ryškiai nesidažyti rytais, nevartoti žargoninių žodžių. Dauguma šių pamokymų visiškai atitinka standartinį gero elgesio vadovą, tačiau vienas sukėlė nuostabą. Daugeliui socialinių tinklų vartotojų taip ir liko neaišku, kaipgi moteriai dera valgyti ledus. Etiketo žinovai nepaaiškino, kodėl moterims negalima jų laižyti ir kaip tuomet būtų mandagu juos valgyti.

Tviterio vartotojai iš tokio patarimo ne tik šaipėsi, bet ir piktinosi bandymu riboti moterų laisvę. „Tai juokinga ir turi būti nedelsiant nutraukta. Tai seksizmas. Kam rūpi, kaip aš valgau ledus? Priimkit žmones tokius, kokie jie yra“, – parašė viena populiaraus Turkijos pokalbių forumo dalyvė. Kita klausė, kodėl kursai skirti tik moterims, nes vyrai irgi taip daro.

Kursams vadovaujanti matematikė Arzu Arda nekreipia dėmesio į kritikus. Jos manymu, visuomenėje nyksta gailestingumas, gerumas ir kuklumas. „Mūsų pareiga viešumoje elgtis taip, kad netrikdytume kitų. Mes aiškiname ponioms, kaip korektiškai elgtis viešumoje.“

Į jos žodžius pasigirdo pritariančių balsų. Pasak vieno vartotojo, jei kiekviena savivaldybė šviestų žmones panašiuose kursuose, Stambulas taptų visai gyvenama vieta.