JAV grąžino Filipinams per karą išvežtus varpus
Siek­da­mas už­vers­ti su­dė­tin­gą is­to­ri­nių są­jun­gi­nin­kių san­ty­kių pus­la­pį, Va­šing­to­nas grą­ži­no Fi­li­pi­nams baž­ny­čios var­pus, dau­giau kaip prieš šimt­me­tį pa­im­tus kaip ka­ro tro­fė­jus.

Buvusi JAV kolonija jau kelis dešimtmečius reikalavo grąžinti vadinamuosius Balanchigos varpus. Jie buvo atiduoti tuo metu, kai abiejų valstybių santykius paaštrino Filipinų prezidento Rodrigo Duterte sprendimas atsigręžti į Kiniją.

Amerikiečių karo lėktuvas nugabeno varpus į Manilos oro uostą, kur prieš simbolinę perdavimo ceremoniją susirinko Filipinų ir JAV pareigūnai.

Manoma, kad 1901 metų rugsėjo 28-ąją šių varpų skambėjimas Balanchigos mieste tapo signalu pradėti mačetėmis ginkluotų filipiniečių revoliucionierių ataką, kuri pareikalavo 48 amerikiečių karių gyvybių. Atsakomąjį smūgį sudavęs JAV pajėgų vadas Jacobas Smithas įsakė apsupti Samaro salą ir paversti ją „didžiule dykuma“ bei pasmerkė egzekucijai visus vyresnius nei 10 metų filipiniečių berniukus ir vyrus. Tūkstančiai filipiniečių buvo išžudyti, miestelis buvo sulygintas su žeme, o varpai išvežti kaip trofėjai. Du iš jų buvo eksponuojami vienoje Vajomingo aviacijos bazėje, o trečias – Pietų Korėjoje. Jų grąžinimui priešinosi kai kurie JAV veteranai ir įstatymų leidėjai, laikantys varpus duokle kritusiems amerikiečių kariams. O filipiniečiai teigia, kad šie varpai simbolizuoja jų kovą už nepriklausomybę.

JAV pareigūnai pabrėžė, kad varpų grąžinimas yra svarbus žingsnis siekiant užversti skaudų puslapį abiejų valstybių, palaikančių glaudžius karinius, kultūrinius ir prekybinius ryšius, santykiuose.

Manila mėgino susigrąžinti varpus nuo praeito amžiaus dešimtojo dešimtmečio, tam pritarė tiek Filipinų gyventojai, tiek Katalikų bažnyčia ir istorikai. 2017-aisiais 73 metų R. Dutere, ardydamas savo valstybės glaudžius saitus su Vašingtonu, atvirai pareikalavo: „Grąžinkite mums Balanchigos varpus – jie ne jūsų.“ 2016-ųjų viduryje laimėjęs prezidento rinkimus jis leido suprasti, kad ketina atitolti nuo buvusios Filipinų kolonijinės šeimininkės, taip pat išspręsti ginčą su Pekinu dėl ginčijamų teritorijų Pietų Kinijos jūroje. R. Duterte šalininkai tvirtina, kad jo pasiryžimas nepaklusti Amerikos įtakai buvo gyvybiškai svarbus pastangoms atgauti varpus, nors iš tikrųjų procesas buvo daug sudėtingesnis.