Izraelyje atrastas didžiausias pasaulyje druskos urvas
Iz­rae­lis nuo šiol ga­li pa­si­gir­ti il­giau­sio pa­sau­ly­je drus­kos ur­vo ti­tu­lu, o už tai vals­ty­bė tu­ri bū­ti dė­kin­ga Iz­rae­lio moks­li­nin­kams ir 80-čiai ur­vų na­rų iš vi­so pa­sau­lio.

Iki šiol ilgiausio pasaulio druskos urvo titulą turėjo Iranas, tačiau nuo šiol jis priklausys Izraelio Malhamo urvui.

Malhamas yra Sodomos kalne, Izraelio Negyvosios jūros regione. Šis regionas garsus tuo, jog yra žemiausia vieta Žemėje, galinti pasigirti ir didžiausiu druskos lygiu.

Malhamas yra pirmasis pasaulyje druskos urvas, kurio ilgis pasiekia dviženklį kilometrų ilgį. Irano Kešmo salos urvas šiuo metu yra antrasis pagal ilgį ir siekia vos 6580 metrus.

Urvas iš pradžių buvo aptiktas 1980-aisiais Jeruzalės hebrajų universiteto Urvų tyrimų centro (CRC). Vėliau mokslininkams pavyko apskaičiuoti, kad urvo amžius gali siekti apie 7000 metų, o siautusios liūtys narų tyrimams suformavo naujus praėjimo koridorius.

„Malhamo druskų urvas yra upės urvas,“ – aiškino profesorius Amos Frumkin, CRC direktorius iš Hebrajų universiteto Žemės mokslų instituto. „Vanduo nuo paviršiaus užliejo požemius ir ištirpdė druską, formavo urvus – tai procesas, kuris vis dar tęsiasi kuomet maždaug kartą per metus, virš Sodomos kalnų pliaupia smarkios liūtys.“

Dėl to, Malhamo druskos urvas yra „gyvas“ ir toliau auga.

Kuomet 2018 ir 2019 į Malhamą sugrįžo mokslininkai, jų atlikti tyrimai nustatė, kad urvas pasiekė rekordinį 10 kilometrų ilgį.

Kuomet 2018 ir 2019 į Malhamą sugrįžo mokslininkai, jų atlikti tyrimai nustatė, kad urvas pasiekė rekordinį 10 kilometrų ilgį.

„Prieš 30 metų, kuomet mes tyrėme Malhamą, naudojomės matavimo juostomis ir kompasais. Dabar mes jau turime lazerines technologijas, kurie matavimus iš karto pasiunčia į mūsų „iPhone“ telefonus,“ – sakė Frumkin.

Nepaisant moderniausių įrankių, Malhamo urvo žemėlapio projektas pareikalavo tyrėjų iš viso pasaulio pagalbos. Narai ir mokslininkai čia atvyko iš Izraelio, Bulgarijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Kroatijos, Vokietijos ir Čekijos.

„Faktas, kad nustatėme naują pasaulio rekordą yra lyg vyšnaitė ant torto“, – sakė Yuav Negev, projekto vadovas iš „Malhamo urvų žemėlapių kūrimo ekspedicijos“.

Narai pasakojo, kad buvimas urvuose yra it persikėlimas į visiškai kitą pasaulį.

„Malhamo urvų kūrimas pareikalavo sunkaus darbo. Mes, urvų narai, 10 val. per dieną dirbome po žeme, šliauždami lediniais druskos kanalais, vos išvengdami druskos stalaktitų ir druskos kristalų. Būnant čia jautėmės lyg kitoje planetoje. Mūsų kitas ir paskutinis žingsnis yra sukurti ankščiausių ir sunkiausiai pasiekiamų taškų žemėlapius. Kuomet viską užbaigsime, tikėtina, kad prie įspūdingo 10 kilometrų Malhamo ilgio pridėsime kelis šimtus papildomų metrų,“ – sakė Efraim Cohen, CRC narė.

Malhamas yra pirmasis pasaulyje druskos urvas, kurio ilgis pasiekia dviženklį kilometrų ilgį. Irano Kešmo salos urvas šiuo metu yra antrasis pagal ilgį ir siekia vos 6580 metrus.

Kurdami urvo žemėlapį, mokslininkai atrado platų druskos stalaktitų ir druskos kristalų masyvą.

Šiuo metu mokslininkų komanda apdoroja paskutinius ekspedicijos metu surinktus duomenis, kad sukurtų elektroninį urvo žemėlapį ir paviešintų savo atradimus.

Boaz Langford, „2019 metų Malhamo urvų žemėlapio kūrimo ekspedicijos“ vadovas, sakė besididžiuojantis kiekvienu, dalyvavusiu šioje misijoje.

„Izraelio druskos urvas yra globalus fenomenas,“ – teigė tyrėjai.