Įkyrius danielius baidys kvapas
Vie­nas Ny­der­lan­dų pa­jū­rio mies­tas ke­ti­na liū­tų iš­ma­tų kva­pu bai­dy­ti da­nie­lius iš gat­vių ir par­kų.

Šiaurės jūros pakrantėje į vakarus nuo Amsterdamo esančiam Zandvorto miestui pastarąjį dešimtmetį daug rūpesčių kelia tūkstančiai danielių. Jie laksto miesto gatvėmis ir niokoja gyventojų sodus.

Nors šie gyvūnai turėtų gyventi kopose netoliese esančiame gamtos rezervate, jiems, regis, labiau patinka Zandvorto žaluma, o vartai ir tvoros jų beveik nesulaiko. Todėl miestas bandys naują ginklą – „kvapo dozatorių“, skleisiantį liūtų mėšlo kvapą. Tai turėtų atbaidyti danielius.

„Gyventojai nori, kad danieliai būtų kopose, o ne mieste“, – sakė Patrickas Stijgeris, kurio bendrovė gamina tokius įtaisus. Jis pasakojo, kad šie prietaisai bus tvirtinami prie stulpų.

Kvapas laboratorijoje kuriamas panaudojant ne tikrą liūtų mėšlą, o sumaišant eterinius aliejus, 17 skirtingų žolelių ir specialią medžiagą, kuri dvokia kaip tris dienas lietuje palikta peleninė. „Ji sukelia danieliams šiokį tokį nerimą“, – sakė P. Stijgeris apie medžiagą, sukurtą vieno vokiečių mokslininko, norėjusio atbaidyti žinduolius nuo vaikų darželių teritorijose augančių eglučių.

Kaip aiškino Amsterdamo laisvojo universiteto profesorius Nico van Staalenas, Nyderlanduose gyvenantys danieliai veikiausiai niekada nėra susidūrę su tikru liūtu, šių plėšrūnų mėšlo kvapas visiems gyvūnams sukelia instinktyvią baimę.