Gal norėtumėte įsigyti Józefo Piłsudskio tėviškę? Piligrimystės vieta tapusios sodybos jau metus niekas nenuperka
Vie­tos, ku­rio­se vie­nu ar ki­tu sa­vo gy­ve­ni­mo mo­men­tu gy­ve­no ar lan­kė­si Len­ki­jos mar­ša­las Józe­fas Pił­suds­kis pa­na­šė­ja į pi­lig­ri­mi­nes. Prieš me­tus in­ter­ne­te pa­si­ro­dė skel­bi­mas, kad par­duo­da­ma gy­ven­vie­tė, ku­rio­je mar­ša­las gi­mė ir au­go, ta­čiau iki šiol pir­kė­jas ne­at­si­ra­do.

Su Józefu Piłsudskiu susijusios vietos ir objektai Lietuvoje traukia turistus iš Lenkijos. Prieš kelis mėnesius pasirodė lenkakalbiams skirta programėlė „Maršalo Józefo Piłsudskio pėdsakais“ („Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego“). Virtualus gidas turistams (ir ne tik) pateikia tris maršrutus, kuriuose nužymėtos su maršalo gyvenimu ir skirtingais jo laikotarpiais susijusios vietos. Vienas iš maršrutų skirtas Vilniui.

Zalavas 1935 m. / Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Prieš metus Vilniuje, Žygimantų g. 12 stovėjęs pastatas taip pat sukėlė aistras. Tiesa, dėmesys kreiptas į paties pastato unikalumą ir istorinio miesto kraštovaizdžio nepuoselėjimą, tačiau atkreiptas dėmesys ir į tai, kad XIX amžiuje tame pačiame pastate kartu su motina Marija Piłsudska buvo apsistojęs būsimasis Lenkijos maršalas.

Vilniuje esančiose Rasų kapinėse palaidota Józefo Piłsudskio širdis – vienas iš pagrindinių turistų iš Lenkijos traukos objektų sostinėje.

Zalavo kaimas, kuriame gimė bei augo Lenkijos maršalas, yra toks pat traukos objektas. Prieš metus rinkoje atsidūrė šiame kaime esantis ir komerciniam naudojimui parengtas pastatų kompleksas, kuriam priklauso keli išlikę Piłsudskių dvaro pastatai – oficina bei rūkykla.

Pastato pardavimu besirūpinantis brokeris Vilius Drevnickis LŽ teigė, kad į vietovę turistai plūsta: „Kadangi tai vis tiek yra lenkams labai svarbaus asmens tėviškė, ten daug turistų važiuoja autobusais. Ypatingai šiltuoju metu ten traukia autobusas po autobuso. Kadangi lenkų turistų šiuo metu Lietuvoje nemažai, dažniausiai jie nepraleidžia progos aplankyti ir šios vietos.“

Taip atrodo parduodamas renovuotas pastatas / Pardavėjų nuotrauka

Skelbime nurodoma, kad parduodamas objektas, kuriame „gimė ir augo Lenkijos maršalas Juzefas Pildudskis (PL Józef Klemens Piłsudski), su išlikusiais autentiškais pastatais, pievomis, per kurias braidė, miškais, kuriuose sėmėsi išminties ir sraunia upės pakrante“. Taip pat lietuvių ir lenkų kalbomis parašytame skelbime nurodomas atstumas nuo Zalavo iki Pabradės, Vilniaus ir Varšuvos.

Pasiteiravus, ar daug žmonių domisi objektu, Vilius Drevnickis atsakė, kad nelabai, tačiau šioks toks susidomėjimas egzistuoja.

Zalave esantis Pilsudskio ąžuolas stovi vietoje, kurioje esą kabėjo būsimojo maršalo lopšys / Pardavėjų nuotrauka

„Nepasakyčiau, kad daug. Vis tiek čia yra specifinis objektas, bet sulaukiam susidomėjimo. Daugiau čia viskas, kas susiję su Lenkija, su lenkais daugiau domisi“, – LŽ teigė brokeris.

Zalave Józefas Piłsudskis gyveno septynerius metus, nuo gimimo 1967 iki 1874 metų, kai sudegė Zalavo dvaras. Tais metais būsimasis maršalas persikėlė į Vilnių.