Egipte rastas seniausias pasaulyje sūris
Ka­da bran­din­tas sū­ris tam­pa per­ne­lyg su­bran­din­tas? Gru­pė ar­cheo­lo­gų tur­būt to klau­sė sa­vęs, kai Egip­te at­ra­do 3,2 tūkst. me­tų se­nu­mo sū­rio li­ku­čių.

Pieno produktas buvo rastas 13-ajame amžiuje prieš Kristų senovės miesto Memfio meru buvusio Ptahmeso kape. Remiantis žurnale „Analytical Chemistry“ išspausdintu straipsniu, tai gali būti pats seniausias pasaulyje kietasis sūris.

„Produktas buvo įvyniotas į drobę ir rastas sudužusiame inde, – teigė vienas iš straipsnio autorių Endrico Greco iš Katanijos universiteto Italijoje. – Archeologai įtarė, kad tai turbūt kapavietės savininkui paliktas maistas, ir nusprendė paprašyti atlikti cheminę analizę.“

Buvo nustatyta, kad tai kietojo sūrio, pagaminto iš karvės ir ožkos arba avies pieno, likučiai. Mokslininkai taip pat aptiko bakterijų, galinčių sukelti bruceliozę – per nepasterizuotus pieno produktus gyvulių žmonėms perduodamą ligą.

Nors rastas sūrio pavyzdys gali būti pavojingas sveikatai, pasak dr. E. Greco, senovėje žmonės šį pieno produktą vartojo kaip vaistą. „Tačiau iki šiol mes nežinome, ar jis tikrai buvo senovės egiptiečių kasdienybės dalis“, – teigė mokslininkas.