Dokumentika, siaubas ir politika Toronte
Šių me­tų To­ron­to ki­no fes­ti­va­ly­je (TIFF) dau­giau­sia dė­me­sio bus ski­ria­ma do­ku­men­ti­kai, kla­si­ki­nėms siau­bo juo­stoms bei po­li­ti­kai. 43-ia­ja­me kas­me­ti­nia­me ki­no fes­ti­va­ly­je bus par­ody­ta dau­giau kaip 300 pil­na­me­tra­žių ir trum­pa­me­tra­žių fil­mų, su­kur­tų 74 ša­ly­se – iš vi­so 31 300 mi­nu­čių ki­no.

Didžiausias Šiaurės Amerikos kino festivalis prasidėjo vakar ir truks iki rugsėjo 16-osios. Dažnai TIFF laikomas platforma, kurioje į „Oskarus“ pretenduojančios kino studijos gali pareklamuoti savo kūrinius. Ant raudonojo kilimo didžiausiame Kanados mieste kasmet pasirodo šimtai kino kūrėjų bei aktorių. Šiemet festivalyje laukiama tokių žvaigždžių kaip Alecas Baldwinas, Steve'as Carellas, Penelope Cruz, Drake'as, Matthew McConaughey, Robertas Redfordas, Chrisas Pine'as ir Hilary Swank.

Keli režisieriai žada pristatyti savo pirmąsias juostas anglų kalba, taip pat ir Xavier Dolanas, į Torontą atvežantis savo itin lauktą dramą „Džono F. Donovano gyvenimas ir mirtis“ („The Death and Life of John F. Donovan“). Tuo tarpu iš Čilės kilęs režisierius Sebastianas, laimėjęs „Oskarą“ už 2017-ųjų „Fantastišką moterį“ („Una mujer fantastica“), Toronte pristatys savo 2013-aisiais ispanų kalba išleistos juostos anglišką perdirbinį „Gloria Bell“. Šiame filme suvaidino Julianne Moore.

Holivudo kino studijos savo ruožtu festivalio vėlyvuosiuose seansuose viliasi įkvėpti naują gyvybę klasikinėms siaubo juostų franšizėms „Grobuonis“ („Predator“) ir „Helovinas“ („Halloween“). „Šiemet išvysite, kaip kino kūrėjai neria gilyn ir grumiasi su pokyčiais, kuriuos matome visuomenėje, ir daro tai keliais skirtingais būdais“, – sakė TIFF meno direktorius Cameronas Bailey C. Bailey. Jis paminėjo tokius pavyzdžius kaip Steve'o McQueeno trileris „Našlės“ („Widows“) su Viola Davis bei Claire Denis juosta „High Life“ su Robertu Pattinsonu ir Juliette Binoche. Pirmasis šių filmų pasakoja apie apiplėšimą, bet S. McQueenas, kurio „12 vergovės metų“ („12 Years A Slave“) pelnė TIFF žiūrovų prizą, o 2014-aisiais – geriausio filmo „Oskarą“, taip pat, pasak C. Bailey, tyrinėja Čikagą kaip „jaudinančią, besikeičiančią vietą, kur politika, rasinis ir klasinis susiskaldymas veikia žmonių gyvenimus“, o C. Denis filme kosminės misijos fone „tyrinėjami lyties klausimai“.

Toronte bus parodyta daug dokumentikos, įskaitant juostas apie legendinį muzikos prodiuserį Quincy Jonesą, įtakingą režisierių Ingmarą Bergmaną ir sopraną Marią Callas. Taip pat pristatomas filmas „Dramblių karalienė“ („The Elephant Queen“), pasakojantis apie vienos dramblių bandos kelionę, ir „Tiesa apie robotus žudikus“ („The Truth About Killer Robots“). „Susidomėjimas dokumentiniais filmais išaugęs, – sakė C. Bailey. – Žiūrovai ieško tiesos ir atsigręžia į kino kūrėjus, kuriais pasitiki.“

Pas tuos, kas domisi politika, grįžta Michaelas Moore'as, juostoje „Farenheitas 11/9“ („Fahrenheit 11/9“) nuodugniai pasakojantis, kaip iškilo Donaldas Trumpas. Šis filmas yra neoficialus tęsinys po hitu tapusio jo 2004 metų dokumentinio filmo „Farenheitas 9/11“ („Fahrenheit 9/11“). Be to, bus parodyta demaskuojanti „Amerikos dharma“ („American Dharma“) apie D. Trumpo strategą Steveną Bannoną, „Putino liudininkai“ („Putin's Witnesses“) apie Rusijos lyderius ir Wernerio Herzogo „Susitikimas su Gorbačiovu“ („Meeting Gorbachev“). Jasono Reitmano biografiniame filme „Favoritas“ („The Front Runner“) apie JAV senatoriaus Gary Harto 1988 metų prezidentinę kampaniją, kurią sužlugdė skandalingas romanas, vaidina Hugh Jackmanas, Vera Farmiga ir J. K. Simmonsas.

Daugelis šiemet Toronto festivaliui pateiktų filmų, pretenduojančių į apdovanojimus, taip pat ir filmo „Gimė žvaigždė“ („A Star is Born“) perdirbinys su Lady Gaga, Damieno Chazelle'io dokumentinė juosta „Pirmasis žmogus“ („First Man“) apie Neilą Armstrongą, kurį suvaidino Ryanas Goslingas, ir vesternas „Broliai Sistersai“ („The Sisters Brothers“) su Joaquinu Phoenixu, jau buvo parodyti Venecijoje ir Niujorko kino festivalyje.