Burkos draudimas Austrijoje – metai be didelių pokyčių
Su­ka­ko me­tai, kai Aus­tri­jo­je įsi­ga­lio­jo įsta­ty­mas, drau­džian­tis dė­vė­ti bur­kas ir ki­tus vei­dą sle­pian­čius gal­vos ap­dan­ga­lus vie­šo­se at­vi­ro­se vie­to­se bei pa­sta­tuo­se. Ša­lies gy­ven­to­jų nuo­mo­nė šiuo klau­si­mu vis dar nė­ra vie­nin­ga. Apie tai ra­šo por­ta­las „Deuts­che Wel­le“.

„Mažai kas pasikeitė“, – sakė Herbertas, sutiktas vienoje sostinės turgaviečių. Tačiau šalia stovėjusi Vesna tam nepritarė. Moteris tvirtino anksčiau dažnai matydavusi aplinkui veidą užsidangsčiusių moterų, o dabar jos tarsi išnyko.

Šią vasarą Vienos policija skyrė apie 200 baudų moterims, pažeidusioms įstatymą.

Kliuvo ir dviratininkams

Kai Austrija spalio 1-ąją įvedė vadinamąjį burkos draudimą, šalyje užvirė karštos diskusijos. Sprendimas sulaukė komentarų ir kritikos iš užsienio dėl sąmoningo musulmonų bendruomenės diskriminavimo. Tada tuometė vyriausybė pateikė religiniu požiūriu neutralų aktą.

„Pagarba austriškoms vertybėms ir jų laikymasis yra esminės sąlygos siekiant užtikrinti daugumos Austrijos gyventojų ir iš trečiųjų šalių atvykusių žmonių sėkmingą sambūvį“, – pabrėžė Viena. Už potvarkio pažeidimą buvo numatyta bauda iki 150 eurų.

Pradžioje kilo keblumų, mat uolūs pareigūnai drausmino visus bent kiek veidą dengiančius asmenis – pavyzdžiui, uždarus personažų kostiumus vilkinčius animatorius, gatvės muzikantus ir net per daug nuo vėjo užsimaskavusius dviratininkus. Pasaulio žiniasklaidoje ir satyrinėse televizijos laidose plačiai nuskambėjo istorija, kai policininkai sulaikė vyrą, dėvėjusį ryklio kostiumą. Jis gatvėje dalijo elektroninės parduotuvės „McShark“ skrajutes.

Per pastaruosius metus pareigūnai perspėjo palyginti nedaug moterų, nepaisiusių draudimo. Taip iš esmės yra todėl, kad Austrijoje tiesiog gyvena mažai musulmonių, kurios viešumoje dengia veidą. Oficialios statistikos, kiek moterų šalyje dėvi burkas, nepateikiama.

Naudojasi spragomis

„Deutsche Welle“ kalbintas Herbertas mano, jog šis draudimas buvo tinkamas valdžios žingsnis, nors ir kilo įvairių sunkumų, susijusių su jo įgyvendinimu. „Visada atrodo, kad burkos ką nors slepia“, – aiškino vyras. 63 metų Vienos gyventojas tikino nesąs nusiteikęs prieš islamą, jam tik kliūva „visas tas maskavimasis“.

Sostinės Favoriten rajone didelė musulmonų bendruomenės koncentracija. Čia galima pamatyti nemažai moterų, dėvinčių musulmoniškus galvos apdangalus, nedengiančius veido, – hidžabus ar čadras. Oficialiais duomenimis, 2001 metais 11,6 proc. Vienos gyventojų nurodė esantys musulmonai.

Betti ir Havva – jaunos musulmonės, gimusios Vienoje. Jų žodžiais, sostinės gatvėse ir prieš įsigaliojant draudimui ne taip jau dažnai buvo galima išvysti veidą slepiančių moterų. „Galbūt dvi ar tris per savaitę“, – tikino viena merginų. Havva pasakojo turinti draugę, kuri viešumoje dėvi medicininę veido kaukę ir nešiojasi gydytojo leidimą.

Šia spraga taip pat pasinaudojo keletas arabų turistų, kurių nemažai atvyksta atostogauti į Austriją. Skaičiuojama, kad vien Zalcburgo regionas kasmet sulaukia apie 350 tūkst. lankytojų iš Arabų pasaulio.

Dešiniųjų pažadai

Centro dešinės Liaudies partijos ir kraštutinės dešinės Laisvės partijos valdančioji koalicija rengia naują įstatymą, kuriuo būtų draudžiami galvos apdangalai pradinėse mokyklose ir net vaikų darželiuose. Tačiau, pasak ekspertų, ir čia trūksta patikimų skaičių. Daugelis abejoja, ar yra tiek daug darželinukių, kurios dėvi visą veidą dengiančias musulmoniškas skaras, kad tai reikėtų pradėti reguliuoti.

Betti ir Havva taip pat atskleidė, jog nešioti musulmoniškus veido apdangalus Austrijoje darosi vis sunkiau. Tai juntama net mokykloje, nes mokytojai neva kitaip elgiasi su tokiais moksleiviais.

Pažadas kovoti su politiniu islamu pernai padėjo dešiniesiems ateiti į valdžią. Kai spalį jie laimėjo rinkimus, vicekancleris Heinzas-Christianas Strache pareiškė, kad islamizacija turi būti sustabdyta. Birželį Austrijoje buvo uždarytos septynios mečetės. „Paralelinės visuomenės, politizuotas islamas ir radikalizacija neturi vietos mūsų šalyje“, – perspėjo kancleris Sebastianas Kurzas.

Šią vasarą sostinės policija skyrė apie 200 baudų moterims, pažeidusioms įstatymą. Deja, Vidaus reikalų ministerija nepateikia visą šalį nušviečiančios statistikos.

Vienos gatvėje sutikta 35 metų Anna-Maria anksčiau taip pat dažniau matydavo veidą užsidengusių musulmonių. Jos žodžiais, tai visuomet patraukdavo akį, bet niekada netrukdydavo. Austrės manymu, diskusijos dėl musulmoniškų galvos apdangalų yra tiesiog propaganda, nukreipianti dėmesį nuo svarbesnių klausimų.

Žmogaus teisių aktyvistai vadina draudimą moterų teisių pažeidimu, tačiau šalininkai tikina, kad ši tvarka padės musulmonams imigrantams labiau integruotis į Austrijos visuomenę.