Beyonce ir Jay Z padėjo Luvro muziejui pasiekti lankomumo rekordą
Pats po­pu­lia­riau­sias mu­zie­jus pa­sau­ly­je Luv­ras pra­ei­tais me­tais pa­sie­kė lan­ko­mu­mo re­kor­dą. 2018 me­tais jo ko­lek­ci­jos ap­žiū­rė­ti at­ėjo 10,2 mln. žmo­nių. Mu­zie­jaus tei­gi­mu, Luv­ro po­pu­lia­ru­mą smar­kiai pa­di­di­no šie­met ja­me nu­fil­muo­tas Beyon­ce ir Jay Z dai­nos kli­pas.

Palyginti su 2017 metais, pernai lankytojų padaugėjo 25 proc., o tai padėjo pagerinti 2012 metais pasiektą rekordą, kai muziejuje apsilankė 9,7 mln. meno gerbėjų. 10,2 mln. apsilankiusiųjų per metus yra didžiausias lankytojų skaičius tokio pobūdžio muziejuje ir jis gerokai lenkia Nacionalinio Kinijos muziejaus Pekine bei Niujorko Metropoliteno muziejaus kolekcijų atėjusiųjų apžiūrėti žmonių skaičių.

Lankytojų skaičiaus augimas iš dalies sietinas su tuo, kad tarptautiniai turistai sugrįžta į Paryžių po to, kai po 2015 metų teroro atakų gerokai sumažėjo jų srautai. Užsieniečiai sudarė beveik 3/4 Luvre apsilankiusių asmenų. Daugiausia užsienio lankytojų buvo iš JAV ir Kinijos, bet muziejų taip pat aplankė 2,5 mln. prancūzų.

Luvras sugeba pritraukti daug jaunų lankytojų – per 50 proc. apsilankiusiųjų buvo jaunesni nei 30 metų. Prie to nemažai prisidėjo Beyonce ir Jay Z dainos „Apeshit“ vaizdo klipo sėkmė. Praeitą vasarą pasirodęs klipas nufilmuotas muziejuje ir jame rodomi garsiausi Luvre eksponuojami darbai, tarp jų „Mona Liza“ bei Jacques'o-Louis Davido „Imperatoriaus Napoleono ir imperatorienės Žozefinos karūnacija“.

Vaizdo klipas, kuris „YouTube“ platformoje yra peržiūrėtas beveik 150 mln. kartų, buvo analizuojamas kaip svarbus galios meno kūriniuose komentaras. Jis taip pat sukėlė diskusijų apie rasę ir kolonializmą. Dėl šios priežasties muziejus sukūrė specialų gidą lankytojams, paremtą muzikos atlikėjų klipu.

„Akivaizdu, kad 2018-ieji buvo nepaprasti metai Luvro tarptautinei reputacijai, – duodamas interviu prancūzų radijui teigė muziejaus direktorius Jeanas-Lucas Martinezas. – Beyonce vaizdo klipas, taip pat Luvro muziejaus atidarymas Abu Dabyje užtikrino, kad apie Luvrą buvo kalbama visame pasaulyje ir viena to pasekmių buvo įspūdingas lankytojų skaičiaus išaugimas praeitais metais.“

Šiais metais muziejus tikisi, kad pritrauks dar daugiau jaunų lankytojų, nes kievieno pirmo mėnesio šeštadienio vakarais į Luvrą bus galima patekti nemokamai.

Prie muziejaus 2018 metų sėkmės prisidėjo ir kelių labai svarbių parodų organizavimas. Viena jų buvo skirta XIX amžiaus menininko Eugene'o Delacroix retrospektyvai. Šiemet Luvre bus surengta beprecedentė Leonardo da Vinci darbų paroda – tai bus vienas iš daugelio visoje Europoje vyksiančių 500-ųjų Renesanso meistro mirties metinių minėjimui skirtų renginių. Tikimasi, kad ji į Luvrą pritrauks daug lankytojų.

Pasak muziejaus, „geltonųjų liemenių“ prieš vyriausybę nukreiptos demonstracijos, kurios Paryžiuje prasidėjo praeitų metų lapkričio antroje pusėje, neturėjo didelės įtakos lankytojų skaičiui. Dėl protestų muziejus turėjo užsidaryti tik vieną šeštadienį.