Aušvico krematoriumo griuvėsiai kenčia nuo turistų ilgapirščių
Du Veng­ri­jos pi­lie­čiai pri­si­pa­ži­no mė­gi­nę pa­vog­ti iš bu­vu­sios na­cių kon­cen­tra­ci­jos sto­vyk­los Auš­vi­ce kre­ma­to­riu­mo griu­vė­sių ply­tų.

30 metų moteris ir 36 metų vyras įkliuvo šeštadienį. Kita užsienio turistų pora pamatė, kaip jie dedasi į kuprinę plytas, ir pranešė apsaugai.

„Memorialo lankytojai buvo apkaltinti kultūros paveldo vagyste. Jie pripažino savo kaltę, – sakė vietos policijos atstovas spaudai Mateuszas Drwalis. – Pora aiškino, kad norėjo parsivežti suvenyrą ir nesuprato savo veiksmų pasekmių.“ Vengrams buvo skirtos 1500 zlotų (350 eurų) baudos ir jie buvo nuteisti vienų metų lygtine laisvės atėmimo bausme.

Tai jau nebe pirmas kartas, kai lankytojai bando nugvelbti ką nors iš memorialo. 2016 metų liepą buvo sulaikyti du į šeštą dešimtį įkopę vyrai iš Belgijos. Jiedu buvo pasiėmę tris porcelianinius izoliatorius ir tikino, kad rado juos fotografuodami prie tvoros, už buvusios mirties stovyklos ribų. Krokuvos teismas pernai gruodį paskelbė neradęs įrodymų, kad vyrai siekė pasielgti neteisėtai.

Aušvico koncentracijos stovyklą per metus aplanko beveik milijonas turistų. / auschwitz.org nuotrauka

Keli žmonės anksčiau yra mėginę pavogti spygliuotų vielų gabalėlių, o itin įžūlūs nusikaltėliai 2009 metais nuplėšė liūdnai pagarsėjusį Aušvico stovyklos vartų užrašą „Arbeit macht frei“ („Darbas jus išlaisvins“) ir išprovokavo pyktį visame pasaulyje. Tos vagystės sumanytojas – vienas švedu neonacis – buvo nuteistas kalėti pustrečių metų.