Atminimo lentelė už 468,5 tūkst. dolerių
Sa­vait­ga­lį vie­na­me Tek­sa­so auk­cio­ne bu­vo par­da­vi­nė­ja­mi ve­lio­niui as­tro­nau­tui Ne­ilui Arms­tron­gui pri­klau­sę daik­tai. Vie­nas iš di­džiau­sio su­si­do­mė­ji­mo su­lau­ku­sių daik­tų bu­vo at­mi­ni­mo len­te­lė, nu­skrai­din­ta į Mė­nu­lį per „A­pol­lo 11“ mi­si­ją.

Metalinė plokštelė vaizduoja „Apollo“ nusileidimo modulį, nutūpusį Mėnulyje 1969 metų liepos 20 dieną. Parskraidinta į Žemę ji buvo pritvirtinta prie medinės lentelės ir įteikta N. Armstrongui – pirmajam ant Mėnulio paviršiaus žengusiam žmogui. Kiti du šiame skrydyje dalyvavę astronautai Edwinas Aldrinas ir Michaelas Collinsas taip pat gavo tokias lenteles.

Minėta atminimo lentelė buvo parduota už 468,5 tūkst. dolerių (410,3 tūkst. eurų) – daug didesnę sumą, nei prognozuota. Dar vieną staigmeną pateikė aukcionui pasiūlyta Amerikos vėliava. Ši 45 cm ilgio ir 29 cm aukščio vėliava buvo nugabenta į Mėnulį, bet taip ir neįsmeigta į jo paviršių. Ji parduota už 275 tūkst. dolerių (240,9 tūkst. eurų). Vėliavos kaina daugiau kaip trigubai viršijo numatytą – 75 tūkst. dolerių (65,7 tūkst. eurų).

Tarp N. Armstrongo kolekcijos daiktų buvo du brolių Wrightų lėktuvo nuolaužų rinkiniai. Šio orlaivio pakilimas į orą 1903 metų gruodį laikomas pirmuoju šiuolaikinės aviacijos skrydžiu. Aeroplano nuolaužas N. Armstrongas buvo pasiėmęs į „Apollo 11“ misiją, tad jų istorinė vertė yra dviguba. Kiekvienas rinkinys buvo parduotas už 275 tūkst. dolerių, t. y. devyniskart brangiau nei prognozuota.

Astronauto sūnūs Rickas (kairėje) ir Markas.AFP/Scanpix nuotr.

N. Armstrongo sūnūs Rickas ir Markas nusprendė parduoti dalį tėvo sukauptos labai didelės kolekcijos, kurioje – daugiau kaip 2 tūkst. daiktų. Šie buvo pardavinėjami Dalase nuo ketvirtadienio iki šeštadienio vykusiame aukcione. Iš viso gauta 5,2 mln. dolerių (4,55 mln. eurų). Du kiti išpardavimai planuojami ateinančių metų gegužę ir lapkritį. Kaip ir pirmąjį, juos organizuos tie patys aukcionų namai – „Heritage Auction“.