12 metų reporterė išmano savo teises
„App­le“ ku­ria­mą se­ria­lą įkvė­pu­si 12 me­tų re­por­te­rė Hil­de Ly­siak, ku­ri bū­da­ma 9 me­tų anks­čiau už vi­sas ži­niask­lai­dos prie­mo­nes pra­ne­šė apie sa­vo gim­ta­ja­me mies­te­ly­je Pen­si­la­ni­jos vals­ti­jo­je įvyk­dy­tą žmog­žu­dys­tę, to­liau tę­sia dar­bą. Pra­ei­tą sa­vai­tę ji, gin­da­ma spau­dos lais­vę, at­lai­kė vie­no Ari­zo­nos mar­ša­lo spau­di­mą.

H. Lysiak į savo tinklalapį „Orange Street News“ įkėlė vaizdo įrašą, kuriame nufilmuota, kaip jai Patagonijoje, Arizonos valstijoje, areštu grasina maršalas Josephas Pattersonas. Grasinimas nuskambėjo maršalui sustabdžius H. Lysiak, kai ji, vaikydamasi istorijos, važiavo dviračiu. Ši jam pasakė, kad yra žurnalistė, tačiau J. Pattersonas atrėžė, nenorįs „nieko girdėti apie spaudos laisvę“. Jis taip pat tvirtino, kad ji neturi teisės be jo leidimo publikuoti vaizdo įrašo, nors įstatymai tą tikrai leidžia.

Per kiek daugiau nei savaitę vaizdo įrašas buvo peržiūrėtas per 400 tūkst. kartų, o vietinis laikraštis „Nogales International“ pranešė, kad dėl šio incidento miesto pareigūnai „ėmėsi veiksmų“ prieš maršalą. Į šią istoriją atkreipė dėmesį ir H. Lysiak įkvėpto „Apple“ serialo kūrėjos Dana Fox ir Dara Resnik, kurios neslėpė savo susižavėjimo jaunąja žurnaliste.

Dar tik kuriamas ir kol kas pavadinimo neturintis „Apple“ serialas apibūdinamas kaip šeimos drama, pasakojanti apie mergaitę, kuri su tėvais iš Bruklino persikelia į tėvo gimtąjį miestelį prie ežero. Dėl nenumaldomo tiesos siekimo jaunoji heroje ima tirti seną bylą, kurią visi, taip pat ir jos tėvas, nori pamiršti.

H. Lysiak išgarsėjo 2016 metais, kai būdama vos 9 metų, savo gimtajame Silinsgrove, Pensilvanijoje, pranešė, kad įvykdyta žmogžudystė. Ši žinia sulaukė neigiamos reakcijos iš interneto komentatorių, nes, jų požiūriu, vaikai neturėtų pranešinėti apie tokius baisius nusikaltimus. Tačiau ji griežtai gynė savo teises vaizdo įraše, kuris sulaukė ne tik JAV, bet ir tarptautinės žiniasklaidos susidomėjimo. „The Guardian“ nuomonių skiltyje išspausdino jos komentarą: „Taip, man 9 metai, bet aš esu rimta reporterė.“ Atsakydamas į kritiką, jos tėvas, taip pat žurnalistas ir rašytojas Matthew Lysiak, teigė, jog, be abejo, jį su žmona neramina tas faktas, kad jų vaikas yra nusikaltimo vietoje. Tačiau kur kas labiau jie baiminasi užgniaužti dukros aistrą šiam darbui. „Orange Street News“ nėra tik tinklalapis, bet ir laikraštis. Jo redaktorė ir yra H. Lysiak.

Dėl didžiulio žiniasklaidos dėmesio H. Lysiak sulaukė pasiūlymo iš vaikų literatūrą leidžiančios leidyklos „Scholastic“ kartu su tėčiu parašyti 6 knygas. Šių knygų serija vadinasi „Hilde išsprendžia bylą“ (Hilde Cracks the Case).

O dabar jaunoji žurnalistė netrukus sulauks ir savo serialo.