„Majų Pompėjoje“ – nauji radiniai
Sal­va­do­ro Cho­ja de Se­re­no kai­me, ku­rį prieš dau­giau kaip 1,4 tūkst. me­tų pa­lai­do­jo iš­si­ver­žu­sio ug­ni­kal­nio pe­le­nai, pir­mą kar­tą ap­tik­ta žmo­gaus pa­lai­kų.

Prastai išsilaikę vieno žmogaus griaučiai su obsidiano peiliu „majų Pompėja“ vadinamame Choja de Serene atrasti lapkričio pradžioje. Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukta archeologinė vietovė yra už maždaug 35 km į šiaurę nuo šalies sostinės San Salvadoro.

Kaip sakė archeologė Michelle Toledo, šis žmogus tikriausiai čia gyveno, bet per San Salvadoro ugnikalnio vadinamąjį Loma Kalderos išsiveržimą nežuvo. Mokslininkai mano, kad palaikai yra žmogaus, gyvenusio vėlyvuoju klasikiniu Mezoamerikos periodu, nes toje vietoje yra smulkių baltų piroklastų – per ugnikalnio išsiveržimą maždaug 535 metais išmestų medžiagų. Tai pirmieji žmogaus palaikai, rasti Choja de Serene per daugiau kaip 40 metų trunkančius kasinėjimus.

Loma Kalderos išsiveržimas sunaikino daug majų vietovių ir nulėmė 72 kv. kilometrų ploto Ilopango ežero susiformavimą.

Kaip Italijos Pompėja ir Herkulanumas, Choja de Serenas buvo rastas puikiai išsilaikęs ir suteikė retą progą pamatyti majų gyvenimo būdą, įskaitant apeigas, žemės ūkį, prekybą, valdymą ir mitybos įpročius.