„Amazon“ vadovas kuria 2 mlrd. dolerių paramos fondą
Elek­tro­ni­nės pre­ky­bos tink­lo „A­ma­zon“ įkū­rė­jas Jef­fas Be­zo­sas, tur­tin­giau­sias žmo­gus pa­sau­ly­je, ket­vir­ta­die­nį pa­skel­bė įkū­ręs fi­lan­tro­pi­nį fon­dą, teik­sian­tį pa­gal­bą be­na­mių šei­moms ir steig­sian­tį iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo įstai­gas ne­tur­tin­go­se bend­ruo­me­nė­se.

Šiam tikslui jis įsipareigojo skirti bent 2 mlrd. JAV dolerių (1,72 mlrd. eurų). Apie tai verslininkas paskelbė tviteryje.

Prieš metus J. Bezosas paprašė pasiūlyti idėjų, kaip jis galėtų panaudoti labdaringiems tikslams savo asmeninį kapitalą, dabar vertinamą daugiau kaip 160 mlrd. dolerių (137,7 mlrd. eurų).

Verslininko pranešime teigiama, kad fondas „Bezos Day One“, įkurtas J. Bezoso ir jo žmonos MacKenzie, daugiausia dėmesio skirs dviem sritims: teiks pagalbą „esamoms ne pelno organizacijoms, padedančioms benamių šeimoms“, taip pat finansuos „naujų, pelno nesiekiančių pirmojo lygio ikimokyklinio ugdymo įstaigų tinklą mažai pajamų gaunančiose bendruomenėse“.

Vėliau Vašingtone surengtame susitikime J. Bezosas sakė, kad 2 mlrd. dolerių suma tebus pirminis indėlis ir kad jo filantropinė veikla tikriausiai bus plečiama.

„Twitter“ žinutėje J. Bezosas rašė, kad siekiant padėti benamiams bus skiriama lėšų organizacijoms, „vykdančioms labdaringą, pažangą skatinantį darbą, kurio tikslas – aprūpinti būstu ir užkirsti kelią badui“.

Fondas taip pat kurs „Montessori įkvėptų ikimokyklinių įstaigų tinklą nepakankamai paramos sulaukiančiose bendruomenėse“.

Per vakarienę Vašingtone J. Bezosas sakė: „Labai jaudinuosi, nes aš visam tam vadovausiu.“

Pasak jo, mažų vaikų ugdymas yra kritiškai svarbi sritis, todėl „jai išleidžiami pinigai dešimtmečius turėtų duoti milžiniškų dividendų“.

Nors ši 2 mlrd. dolerių iniciatyva yra reikšminga, ji daug mažesnė negu kai kurių kitų milijardierių filantropiniai užmojai. Pavyzdžiui, IT milžinės „Microsoft“ vadovas Billas Gatesas savo labdaros fondui skyrė dešimtis milijardų dolerių, o socialinio tinklo „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas pažadėjo paaukoti 99 proc. savo įmonės akcijų organizacijai, užsiimančiai veikla visuomenės labui.

J. Bezosui kapitalą daugiausia kaupia jam priklausančios „Amazon“ akcijos. Šios interneto milžinės vertė šį mėnesį buvo trumpam pasiekusi 1 trln. dolerių (860 mlrd. eurų) žymą. Ji yra antroji pagal vertingumą įmonė pasaulyje po „Apple“.

Verslininkui taip pat priklauso privati kosminių skrydžių bendrovė „Blue Origin“ ir dienraštis „The Washington Post“.

J. Bezosas iki šiol nepasižymėdavo kaip stambus filantropinis donoras, o Siatlo mieste Vašingtono valstijoje, kur įsikūrusi „Amazon“ būstinė, ši bendrovė buvo kritikuojama dėl esą per menko dėmesio socialinėms problemoms.

Tiesa, praeitais metais J. Bezosas paaukojo 33 mln. dolerių vadinamųjų svajotojų – dokumentų neturinčių imigrantų vaikų – studijoms finansuoti. Šie jaunuoliai susiduria su didelėmis teisinėmis kliūtimis, jeigu nori studijuoti koledžuose arba universitetuose.

Verslininkas taip pat yra paaukojęs lėšų vėžio tyrimams ir Prinstono universitetui, kurį jis baigė.