Slovakija renka prezidentą
Slo­va­ki­jo­je šeš­ta­die­nį vyks­ta pre­zi­den­to rin­ki­mų an­tra­sis ra­tas, o jo fa­vo­ri­te lai­ko­ma po­li­ti­kos aut­sai­de­rė, ku­rios griež­tas nu­sis­ta­ty­mas prieš ko­rup­ci­ją pa­tin­ka dau­ge­liui rin­kė­jų, ša­liai dar ne­at­si­ga­vus nuo vie­no žur­na­lis­to ty­rė­jo nu­žu­dy­mo pa­da­ri­nių.

Zuzana Čaputova, aplinkosaugos srityje besispecializuojanti teisininkė, anksčiau nedirbusi jokiame politiniame poste, gali tapti pirmąja šios Europos Sąjungos ir euro zonos narės prezidento postą užėmusia moterimi.

Jos varžovas yra valdančiosios partijos kandidatas, ES energetikos komisaras ir karjeros diplomatas Marošas Šefčovičius.

Pastarosiomis dienomis paskelbtos dvi apklausos rodo, kad daugiau kaip 60 proc. rinkėjų nusiteikę balsuoti už Z. Čaputova, per savo kampaniją paskelbusią šūkį „Pasipriešink blogiui“. Kandidatė sakė naujienų agentūrai AFP, kad „Žmonės ragina imtis pokyčių“ 5,4 mln. gyventojų turinčioje Slovakijoje.

Ji buvo tarp dešimčių tūkstančių protestuotojų, pernai rengusių demonstracijas prieš vyriausybę po žurnalisto Jano Kuciako ir jo sužadėtinės nužudymo. Pora buvo nušauta, kai J. Kuciakas ruošėsi paskelbti straipsnį apie numanomus slovakų politikų ryšius su Italijos mafija.

Tuometis premjeras Robertas Fico dėl šio skandalo buvo priverstas atsistatydinti, bet jis tebėra populistinės kairiosios partijos „Smer-SD“ lyderis ir dabartinio premjero artimas sąjungininkas.

Tiriant J. Kuciako nužudymo bylą kaltinimai buvo pateikti penkiems žmonėms, įskaitant vieną milijonierių verslininką, kaip manoma, palaikantį glaudžius ryšius su „Smer-SD“. Įtariama, kad šis asmuo yra nužudymo užsakovas.

Europos Parlamentas ketvirtadienį paragino Bratislavą tęsti tyrimą ir, be kita ko, aiškintis „bet kokius galimus politinius ryšius su šiais nusikaltimais“.