Netikėtas pareiškimas: atsistatydina Kazachstano prezidentas
Ka­zachs­ta­no ve­te­ra­nas pre­zi­den­tas Nu­rsul­ta­nas Na­zar­ba­je­vas an­tra­die­nį kreip­da­ma­sis į tau­tą pa­skel­bė at­sis­ta­ty­di­nan­tis.

„Priėmiau sprendimą atsisakyti savo prezidentinių įgaliojimų“, – valstybės vadovas paskelbė tiesiogiai kreipdamasis per nacionalines televizijas.

„Šiemet sukaks 30 metų, kai užimu aukščiausiąjį postą. Liaudis suteikė man galimybę tapti nepriklausomo Kazachstano pirmuoju prezidentu“, – kalbėjo jis.

N. Nazarbajevas nurodė, kad valstybės vadovo pareigas, kaip numato konstitucija, perims Senato vadovas Qasymas-Jomartas Kemeluly Toqaevas.

„Pagal įstatymus, pasibaigus prezidento įgaliojimams jo pareigas eina Senato pirmininkas. Vėliau įvyks prezidento rinkimai“, – sakė N. Nazarbayevas.

Jis pridūrė, kad išsaugos Kazachstano nacionalinio saugumo tarybos ir valdančiosios partijos „Nur Otan“ („Tėvynės šviesa“) pirmininko pareigas. Praeitais metais buvo paskelbta, kad Nacionalinio saugumo tarybos vadovo poste N. Nazarbayevas galės užimti iki gyvos galvos.

„Man buvo laimė tarnauti tautai. Lenkiu galvą ir dėkoju. Kad išpildyčiau liaudies priesaką, dirbau nenuleisdamas rankų“, – sakė N. Nazarbajevas.

78 metų N. Nazarbayevas yra pirmasis ir vienintelis Kazachstano prezidentas. Jis savo valstybę Centrinėje Azijoje be didelės opozicijos valdo nuo 1990-ųjų, kai buvo įkurtas prezidento postas. Nepriklausomybę šalis paskelbė 1991 metais, subyrėjus Sovietų Sąjungai.

2007-aisiais parlamentas N. Nazarbayevui kaip pirmajam šalies prezidentui panaikino suvaržymus balotiruotis ribotam skaičiui kadencijų.

Vėliausiai jis buvo perrinktas 2015 metų balandį, surinkęs 97,75 proc. balsų. Dabartinė kadencija turėjo baigtis 2020 metų balandį, bet iki šiol prezidentas nebuvo užsiminęs, kas galėtų tapti jo įpėdiniu.

Jis atsistatydina didėjant visuomenės nepasitenkinimui, o ekonomikai vis dar neatsigavus nuo naftos kainų nuosmukio 2014 metais.

Keliomis savaitėmis anksčiau autoritarizmu kaltintas lyderis paleido šalies vyriausybę.

Net ir atsistatydinęs N. Nazarbayevas išsaugos reikšmingą vaidmenį šalies politikoje, nes jam yra suteiktas konstitucinis „Tautos lyderio“ titulas.