Lenkijos valdantieji žaidžia LGBT korta
Len­ki­ją val­dan­ti Tei­sės ir tei­sin­gu­mo par­ti­ja (PiS) su­ma­nė, kaip pa­kurs­ty­ti kon­ser­va­ty­ves­nių sa­vo rė­mė­jų ais­tras prieš šie­met vyk­sian­čius Eu­ro­pos Par­la­men­to ir na­cio­na­li­nio Sei­mo bei Se­na­to rin­ki­mus. Val­dan­tie­ji nu­si­tai­kė į LGBT bend­ruo­me­nės tei­ses. Kaip ra­šo Eu­ro­pos nau­jie­nų por­ta­las „Po­li­ti­co“, tai ga­li ne tik su­stip­rin­ti kon­ser­va­ty­vių de­ši­nių­jų pa­žiū­rų rin­kė­jų par­amą par­ti­jai, bet ir su­skal­dy­ti opo­zi­ci­ją.

Diskusijos šia tema įsiplieskė praėjusį mėnesį, kai Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis pasirašė 12 punktų LGBT bendruomenės teisių deklaraciją. Joje išdėstyta miesto politika tokiais klausimais kaip gyvenamosios vietos paieškos vaikams, kuriuos iš namų išveja homofobiški tėvai, ar Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) gairėmis grįstas lytinis švietimas ir tolerancijos ugdymas Lenkijos sostinės mokyklose.

Kultūrų karas

PiS lyderis ir faktinis šalies vadovas Jaroslawas Kaczynskis praėjusį šeštadienį vykusiame partijos suvažiavime nepraleido progos priminti auditorijai šią deklaraciją ir perspėjo, kokia ji pavojinga. Partijos nariams ir rėmėjams politikas dėstė, kad taip puolama šeima, ir tas puolimas vyksta pačiu pavojingiausiu būdu, nes iš esmės nusitaikyta į vaikus. Partijos nariai neliko abejingi J. Kaczynskio raginimui priešintis tokiam, jo žodžiais tariant, išpuoliui. Viena dažniausiai nuomonę reiškiančių PiS parlamentarių Krystyna Pawlowicz tviteryje parašė: „PRIVALOME LAIMĖTI šį kultūrų karą.“

R. Trzaskowskio iniciatyvą sukritikavo ir Lenkijoje didelę įtaką turinti Katalikų bažnyčia. Vyskupai išplatino laišką, kuriame teigė esantys susirūpinę dėl PSO rekomendacijų lytinio švietimo ir tolerancijos klausimais. Anot dvasininkų, deklaracija prieštarauja konstitucinei tėvų teisei auklėti atžalas pagal savo tikėjimą.

Vyriausybės paskirtas vaiko teisių ombudsmenas taip pat suabejojo LGBT deklaracijos būtinybe ir jos nauda vaikams. Pasak pareigūno, dokumentas remiasi ideologija, kuri aktuali tik siauram visų tėvų socialiniam sluoksniui. Į tokius teiginius R. Trzaskowskis atšovė, kad ombudsmenui labiau derėtų rūpintis ne deklaracijos tekstu, o persekiojamais vaikais, nes jiems dėl vis didėjančio nepakantumo kyla rizika nusižudyti.

Teisės ir teisingumo partijos lyderis Jaroslawas Kaczynskis žada apginti Lenkiją nuo kraštutinių kairiųjų išpuolio prieš šeimą ir vaikus. / Reuters/Scanpix nuotrauka

Šalis susiskaldžiusi

PiS karas su LGBT bendruomenės teisėmis rizikingas, bet partijai gali duoti ir nemažai politinės naudos.

J. Kaczynskiui ir jo PiS tokia strategija gali padėti visiškai įsitvirtinti kraštutiniame dešiniajame Lenkijos politikos sparne. Dabartinė kova primena 2015 metų parlamento rinkimų kampanijos (vykusios per patį Europos migracijos krizės įkarštį) retoriką. Tuomet J. Kaczynskis sėkmingai pasinaudojo Lenkijoje sklandžiusia užsieniečių baime ir įspėjo tautiečius, kad imigrantai pavojingi, nes gali užkrėsti „visokiausiais parazitais ir pirmuoniais“.

Per 2015 metų rinkimų kampaniją partija taip pat žadėjo gausiai didinti socialines išlaidas. Šis pažadas smarkiai prisidėjo prie PiS pergalės. Dabar valdantieji vėl teigia ketinantys didinti išmokas, tačiau šį kartą tam turi mažiau lėšų, todėl daugiau dėmesio skiria aštrias diskusijas keliantiems socialiniams klausimams.

PiS retorika LGBT bendruomenės atžvilgiu primena tokių šalių kaip Rusija, Turkija ar Vengrija politikų kalbas. Šias valstybes valdantiems nacionalistams LGBT tema labai aktuali propaguojant tradicines vertybes.

Dilema opozicijai

Lenkijoje įsiplieskęs „kultūrų karas“ kelia nemenką dilemą opozicijai, kurios didžioji dalis, rengdamasi Europos Parlamento rinkimams, susivienijo į grupę, nusistačiusią prieš PiS, ir pasivadino Europos koalicija. Didžiausia jos partija yra Pilietinė platforma, vadovausi Lenkijai nuo 2007 iki 2015 metų. Kai partijai pirmininkavo Donaldas Tuskas, dabartinis Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, Pilietinė platforma LGBT bendruomenės atžvilgiu buvo nusiteikus ne itin palankiai. Parlamentui nepavyko priimti partnerystės įstatymo, kuris galėtų būti taikomas homoseksualioms poroms, ką jau kalbėti apie vienos lyties asmenų santuokos įteisinimą, – tai draudžia šalies Konstitucija.

Tačiau nuo 2015 metų, kai pralaimėjo parlamento rinkimus, Pilietinė platforma – įkurta kaip centro dešinės krikščionių demokratų partija – socialiniais klausimais labiau linksta į kairę. Toks poslinkis pasitvirtino didžiuosiuose miestuose, kurių gyventojai sudaro Pilietinės platformos rinkėjų bazę.

Pernai Varšuvos mero rinkimuose šiai partijai priklausantis R. Trzaskowskis rungėsi būtent su PiS iškeltu kandidatu. Iš Pilietinės platformos šiek tiek liberalių rinkėjų gali nuvilioti nauja politinė organizacija „Pavasaris“, kuriai vadovauja savo homoseksualios orientacijos neslepiantis buvęs parlamentaras Robertas Biedronas. Tačiau, kad ir koks būtų Pilietinės platformos poslinkis į kairę, tiek joje, tiek visoje Europos koalicijoje vis dar daug tradicinių konservatyvių pažiūrų politikų.

Prieš artėjančius rinkimus valdantieji vėl žada didinti socialines išmokas, tačiau šį kartą tam turi mažiau lėšų, todėl daugiau dėmesio skiria aštrias diskusijas keliantiems socialiniams klausimams.

Visuomenės nuomonė keičiasi

Yra požymių, jog lenkų požiūris į LGBT teises pamažu kinta. Praėjusį mėnesį visuomenės nuomonės tyrimų organizacijos „Ipsos“ atlikta apklausa parodė, kad 56 proc. Lenkijos gyventojų remia tos pačios lyties porų civilinės partnerystės idėją, o 41 proc. neprieštarautų, jei šalyje būtų įteisintos homoseksualių porų santuokos. Kol kas tai didžiausias Lenkijoje užfiksuotas palaikymas abiem klausimais. Tačiau dauguma valstybės gyventojų tebėra labai religingi ir konservatyvūs.

Buvęs dešiniosios pakraipos politikas Romanas Giertychius, šiuo metu kaip teisininkas atstovaujantis daugeliui aukščiausio lygio Pilietinės platformos pareigūnų, feisbuke įspėjo, kad pastarasis R. Trzaskowskio žingsnis – baisi klaida. Anot jo, PiS skęsta skandaluose, kurie pamažu išplaukia į viešumą, todėl partija tikrai pasinaudos šia Varšuvos mero klaida – J. Kaczynskis jau dabar žada apginti Lenkijos vaikus nuo kraštutinių kairiųjų. R. Giertychiaus manymu, ideologinis susipriešinimas Europos koalicijoje yra paskutinė PiS viltis išlikti valdžioje.