Komikas Volodymyras Zelenskis „išvaidino“ savo ateitį
Pir­miau­sia, jis su­vai­di­no Ukrai­nos pre­zi­den­tą ki­ne, o da­bar, ti­kė­ti­na, taps juo iš ti­krų­jų. Svar­būs žings­niai ženg­ti – ukrai­nie­čių ko­mi­kas ir ak­to­rius Vo­lo­dy­my­ras Ze­lens­kis pir­mą­jį Ukrai­nos pre­zi­den­to rin­ki­mų tu­rą lai­mė­jo už­ti­krin­tai. Jo var­žo­vu an­tra­ja­me tu­re bus da­bar­ti­nis pre­zi­den­tas Pe­tro Po­ro­šen­ka.

Visai gali būti, kaip teigia britų žinių stotis „Sky News“, kad P. Porošenka turės susitaikyti su tuo, kad pralaimėjo rinkimus prieš kandidatą, kurio pagrindinis politinis koziris – geri ketinimai ir charizma.

V. Zelenskis gimė 1978-aisiais Krivoj Rogo mieste, vidurio Ukrainoje. Jo tėvai šiandien jau pensininkai. Savo laiku jo mama dirbo inžiniere, o tėvas vadovavo universiteto Ekonomikos katedrai. Pats Volodymyras mokėsi specialiojoje angliškoje mokykloje ir svajojo apie diplomato karjerą. Kai vaikinukui suėjo šešiolika metų, jis sėkmingai išlaikė anglų kalbos egzaminą, atveriantį duris į užsienio universitetus. Nors Volodymyrui buvo suteikta stipendija mokytis Izraelyje, bet jo tėvas paprieštaravo šiai idėjai, tad sūnus liko gimtajame mieste, įstojo į teisės fakultetą (Kryvyi Rih Institute of Economics). Tačiau diplomuotas teisininkas pagal specialybę niekada nedirbo.

„Ar aktorius pernelyg įsigyveno į vaidmenį, ar serialas buvo rinkiminės kompanijos dalimi?“

Studijų metais V. Zelenskis pradėjo dalyvauti „Linksmųjų ir išradingųjų klubo“, KVN) komandų pasirodymuose, suorganizavo miniatiūrų teatrą „Gatvės vaikai“. Kiek vėliau atsirado pramogų kompanija „Kvartalas 95“, kurią V. Zelenskis iki šiol prodiusuoja. Tačiau žada mesti visus reikalus jei taps šalies prezidentu.

„Kvartalas 95“ išleido keletą sėkmingų televizijos projektų, 2005-aisiais gimė satyrinė programa „Vakaro kvartalas“, kurios autoriumi buvo V.Zelenskis.

Tautos tarnas

Volodymyras Zelenskis vaikystėje su mama. / zelenskiy.site nuotrauka

Beje, nuo politikos nutolęs V. Zelenskis niekada nebuvo, – tik savaip ir kitoniškai. Visi be išimties Ukrainos prezidentai sureaguodavo į komiko humorą. Sklinda įvairių kalbų: esą buvęs Ukrainos Prezidentas Viktoras Juščenka žiūrėdamas į aktoriaus pasirodymus juokdavosi tik gavęs savo sutuoktinės ženklą. O Viktoras Janukovyčius visada įsižeisdavo – netgi bandė su aštrialiežuviu aktoriumi draugiškai susitarti. Santykiai neva nesusiklostė ir su P. Porošenka. Šis V. Zelenskiui pažadėjo „ukrainietišką Holivudą“, bet mainais paprašė įstoti į jo partiją. Šou pasaulio žmogus tokiai aukai nepasiryžo.

Serialas „Svotai“ (2008), kurio vienas autorių V. Zelenskis – sulaukė populiarumo, išsilaikė net šešis sezonus. Tačiau aktorių ir programos kūrėją labiausiai išgarsino politinė komedija „Tautos tarnas“ (2015). Tai pasakojimas apie paprastą trisdešimtmetį istorijos mokytoją, kuris vieną dieną atsibunda prezidentu. Visa istorija prasideda tada, kai kuklų ir drovų mokytoją Vasilijų Goloborodko, nirštantį dėl apgailėtinos padėties šalyje, nufilmuoja vienas jo mokinių ir paskelbia vaizdo įrašą jutubo svetainėje.

V. Goloborodko stoja į kovą su „blogio jėgomis“, korumpuotais asmenimis. Tiesa, jis neapgalvojo tik vieno dalyko. Sistema, kurioje visi yra pripratę be perstojo vogti, priešinsis tokiam rūpestingumui dėl žmonių gerovės. Ar istorijos mokytojas laimės kovą su institucine korupcija?

Komikas, išgarsėjęs prezidento vaidmeniu, aktyviai telkia savo elektoratą. / 112.International nuotrauka

Teises į scenarijų Jungtinių Amerikos Valstijų rinkai nusipirko „Fox Studios“, o „Netflix“ įsigijo teises serialą rodyti savo 83 mln. auditorijai. Tarptautiniame Seulo festivalyje politinė komedija „Tautos tarnas“ pateko į konkurso finalą.

Įsigyveno į vaidmenį

Gandai apie tai, jog V. Zelenskis iš tikrųjų kandidatuos į prezidentus pradėjo sklisti jau 2017-aisiais. Bet pats aktorius ilgą laiką nieko nekomentavo, ir tik naujametinės programos „Vakaro kvartalas“ transliacijos metu paskelbė apie savo apsisprendimą. Dabar rinkėjai svarsto: ar aktorius pernelyg įsigyveno į vaidmenį, ar serialas buvo rinkiminės kompanijos dalimi? Oligarchas Ihoris Kolomoiskis (jam priklausančiame televizijos kanale dirba V. Zelenskis) viename savo interviu pasakė, kad jo manymu, tai buvo spontaniškas sprendimas.

Aktorių ir programos kūrėją labiausiai išgarsino politinė komedija „Tautos tarnas“ (2015). / GoodFon nuotrauka

Šiandien V. Zelenskį supa plačiausio spektro konsultantai – nuo vidaus politikos iki ekonomikos. Kandidatas žada kovoti su korupcija, atimti valdžią iš oligarchų, privilioti užsienio investicijas ir užtikrinti teisingą mokesčių sistemą. Kitaip tariant, pasisako už visokeriopą gerovę, žadėdamas išgyvendinti bet kokį blogį. Visai kaip seriale...

Grįžtant į realybę: britų žinių stotis „Sky News“ skelbia, jog komikas, išgarsėjęs prezidento vaidmeniu, aktyviai telkia savo elektoratą. Naujausia viešosios nuomonės apklausa rodo, kad V. Zelenskis laikomas realiu pretendentu į Ukrainos prezidento postą.

Studijų metais Volodymyras Zelenskis (dešinėje) dalyvavo „Linksmųjų ir išradingųjų klubo“ komandų pasirodymuose. / sobesednik nuotrauka

Du didžiausio palaikymo sulaukę kandidatai Petro Porošenka ir V. Zelenskis pateko į antrą turą. Pirmas prezidento rinkimų turas, kuriame varžėsi 39 kandidatai, vyko kovo 31-ąją. Antrasis balsavimo turas planuojamas balandžio 21 dieną.