Gaisras Paryžiaus Dievo Motinos katedroje: kas žinoma
Di­džiu­liam gais­rui pir­ma­die­nį apė­mus gar­sią­ją Par­yžiaus Švč. Die­vo Mo­ti­nos ka­ted­rą įgriu­vo pa­sta­to smai­lė, o ne­lai­mė gal­būt yra su­si­ju­si su šia­me is­to­ri­nia­me sta­ti­ny­je vyk­do­mais re­no­va­ci­jos dar­bais.

Toliau pateikiame tai, kas jau žinoma apie šį gaisrą:

Gaisras Paryžiaus katedroje laikomas nelaimingu atsitikimu, o ne padegimu – prokuroras

Paryžiaus prokuroras antradienį pareiškė, kad pareigūnai didžiulį gaisrą, išvakarėse nuniokojusį Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedrą, laiko nelaimingu atsitikimu, o ne padegimu.

„Niekas nerodo, kad tai buvo tyčinis veiksmas“, – bendraudamas su reporteriais, susirinkusiais prie Paryžiaus centre esančios katedros, pareiškė prokuroras Remy Heitzas. Jis pridūrė, kad pareigūnai apklausia darbininkus, dirbusius pastate.

Gaisras užgesintas

11:18 val. pranešta, jog didžiulis gaisras, nuniokojęs Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedrą jau užgesintas, antradienio rytą pranešė Prancūzijos sostinės ugniagesių brigada, apie 15 valandų kovojusi su liepsnomis.

„Visas gaisras užgesintas. Dabar vyksta tyrimas“, – žurnalistams sakė ugniagesių atstovas Gabrielis Plus. Jis pridūrė, kad liepsnos „labai greitai“ išplito ant medinio žymiosios katedros stogo.

Vertina žalą

Architektų ekspertų grupė antradienį susirinko į skubų susitikimą Paryžiuje įvertinti Švč. Dievo Motinos katedrai gaisro padarytos žalos, pranešė televizija „BFM TV“.

„Jie bando nustatyti, ar (pastato) konstrukcija stabili, ir ar gali ugniagesiai užeiti į vidų tęsti savo darbo“, – sakė vidaus reikalų ministro pavaduotojas Laurent'as Nunezas.

Jis taip pat informavo, kad gaisras suvaldytas, tačiau dar nevisiškai užgesintas.

„Esama nedidelių židinių, gesinimo procesas tebevyksta“, – sakė viceministras.

„Grėsmės, kad galėtų įsiplieksti naujas gaisras, nebėra“, – pridūrė L. Nunezas.

Televizijos CNN žiniomis, tyrėjai pradėjo apklausti statybininkus, vykdžiusius restauravimo darbus.

Milijardieriai negaili aukoti

Prancūzų milijardierius, prabangos prekių milžinės LVMH savininkas Bernard'as Arnault antradienį pareiškė, kad jo šeima ir kompanija skirs iš viso 200 mln. eurų atstatyti garsiąją Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedrą, išvakarėse suniokotą didelio gaisro.

„Arnault šeima ir LVMH, reikšdamos solidarumą po šios nacionalinės tragedijos, dalyvaus rekonstruojant šią išskirtinę katedrą, Prancūzijos, jos paveldo ir vienybės simbolį“, – sakoma kompanijos pranešime.

Gaisras kilo pastogėje

Gaisras įsiplieskė apie 18 val. 50 min. vietos (19 val. 50 min. Lietuvos) laiku. Gaisro priežastis kol kas nežinoma. Pastogę apėmusios liepsnos netrukus išplito ant stogo, užsiliepsnojo stogą laikančios didžiulės medinės gegnės.

Pasak Paryžiaus prokurorų, pradėtas tyrimas dėl netyčinio turto sunaikinimo per gaisrą.

Pareigūnai aiškinasi, ar gaisras kilo dėl ant katedros stogo vykdomos rekonstrukcijos, pranešė tyrimui artimas šaltinis.

Katedroje pastaruoju metu buvo vykdomi didelio masto renovacijos darbai, turintys padėti apie 850 metų senumo gotikos šedevrui atlaikyti laiko metamus iššūkius.

Tyrėjai pirmadienio vakarą kalbėjosi su statybininkais, nurodė prokurorai.

Gaisras suvaldytas

Ankstų antradienį ugniagesiai pranešė, kad gaisras „visiškai suvaldytas“, „iš dalies užgesintas“, bet yra likę „pavienių liepsnų“.

Apie 23 val. vietos (vidurnaktį Lietuvos) laiku ugniagesiai paskelbė, kad pagrindinę pastato dalį pavyko išgelbėti.

Per didžiulę gelbėjimo operaciją su liepsnomis kovojo 400 ugniagesių. Į įvykio vietą suvažiavo dešimtys specialiųjų mašinų; didelio spaudimo vandens čiurkšlės buvo liejamos ant įgriuvusio stogo ir navų.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas anksčiau pirmadienį buvo pasiūlęs pamėginti pilti vandenį iš orlaivių.

„Liejant vandenį iš lėktuvo ant tokio tipo statinio gali sugriūti visas pastatas“, – per „Twitter“ parašė Prancūzijos civilinės saugos agentūra.

Žalos mastas

Apie 19 val. 50 min. vietos (20 val. 50 min. Lietuvos) laiku įgriuvo katedros smailė, o po kelių valandų didelė stogo dalis jau buvo pavirtusi pelenais.

23 val. vietos (vidurnaktį Lietuvos) laiku dar nebuvo žinomas gaisro padarytos žalos mastas.

„Gaisras paveikė du trečdalius stogo, kuris įgriuvo, taip pat ir smailę“, – sakė Paryžiaus ugniagesių brigados viršininkas Jeanas-Claude'as Gallet. Jis pridūrė, kad per operaciją buvo siekiama apsaugoti katedros galinę dalį, kur laikomi patys vertingiausi meno kūriniai.

Du neįkainojamus kūrinius – Jėzaus Kristaus erškėčių vainiką ir XIII amžiuje prancūzų karaliaus Liudviko dėvėtą apdarą – pavyko išgelbėti, sakė katedros rektorius Patrickas Chauvet.

„Daugybė metų darbo“

Atstatyti katedrą prireiks „daugybės metų darbo“, sakė Prancūzijos vyskupų konferencijos vadovas Ericas de Moulinsas-Beaufort'as.

Reaguodama į „daugybę prašymų“, paveldu besirūpinanti nevyriausybinė organizacija „Fondation du patrimoine“ antradienį ketina pradėti rinkti lėšas Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedros atstatymui, naujienų agentūrai AFP pranešė Paryžiaus merės pavaduotoja Anne Le Breton.

Naktį viena turtingiausių Prancūzijos šeimų Pinault pažadėjo skirti 100 mln. eurų katedrai atstatyti.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, pirmadienį vakare apsilankęs prie gaisro nuniokotos katedros, pareiškė, kad šalies žmonės atstatys ją visi kartu.

Prezidentas pažadėjo sutelkti „geriausius talentus“, kad būtų atkurta viskas, kas buvo sunaikinta.

„Tai, kas šį vakarą įvyko Paryžiuje ir Dievo Motinos katedroje, yra baisi tragedija, – pripažino E. Macronas. – Blogiausios baigties buvo išvengta, net jeigu ši kova dar ne visiškai laimėta, o kitos kelios valandos bus sunkios.“

.

Dega Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedra./ Scanpix nuotrauka

.

,

Griūva degančios Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedros smailė./ Scanpix nuotrauka