B. Netanyahu po rinkimų pergalės siekia suformuoti dešiniojo sparno vyriausybę
Iz­rae­lio prem­je­ras Ben­ja­mi­nas Ne­ta­nya­hu, už­si­ti­kri­nęs per­ga­lę svar­biuo­se rin­ki­muo­se, ket­vir­ta­die­nį sie­kia su­for­muo­ti de­ši­nio­jo spar­no val­dan­čią­ją koa­li­ci­ją.

Pergalę antradienio rinkimuose, per kuriuos jam rimtą iššūkį metė centristų aljansas, 69 metų B. Netanyahu pasiekė nepaisydamas jam pareikštų įtarimų korupcija ir dabar turi galimybes vėliau šiais metais tapti ilgiausiai dirbančiu Izraelio premjeru.

Jo artimas sąjungininkas prezidentas Donaldas Trumpas, kuris smarkiai pakreipė JAV politiką Izraelio naudai ir atvirai parėmė B. Netanyahu, sakė, kad premjero gautas penktas mandatas suteikia „geresnes galimybes“ ilgai lauktam Baltųjų rūmų taikos planui.

Atrodė, kad B. Netanyahu dešiniojo sparno partija „Likud“ parlamente gaus maždaug tiek pat vietų kiek ir jo pagrindinio varžovo, buvusio kariuomenės vado Benny Gantzo centristų aljansas „Mėlyna ir balta“.

Tačiau rezultatai parodė, kad „Likud“ drauge su kitomis premjerą palaikančiomis dešiniojo sparno partijomis turės maždaug 65 mandatų daugumą 120 vietų parlamente.

B. Gantzas trečiadienį vakare pripažino savo pralaimėjimą, o galutiniai oficialūs rezultatai turėtų būti paskelbti iki penktadienio.

Dėl tokių rezultatų prezidentas Reuvenas Rivlinas, kuris privalo paprašyti vieno iš kandidatų suformuoti vyriausybę, beveik neturi kitų galimybių, tik pasirinkti B. Netanyahu.

Intensyvios derybos dėl koalicijos galėtų užtrukti kelias dienas ar savaites.

R. Rivlinas sakė, kad kitą savaitę pradės konsultacijas su partijų vadovais, o tada priims sprendimą.

Jo biuras nurodė, kad visos konsultacijos pirmą kartą bus tiesiogiai transliuojamos.

Dėl atkaklaus dviejų pagrindinių partijų varžymosi antradienį vakare pasibaigus balsavimui ir paskelbus rinkėjų apklausų rezultatus buvo tam tikro neaiškumo. Ir B. Netanyahu, ir B. Gantzas po pradinių rinkėjų apklausų rezultatų paskelbė pergalę.

„Gerbiame žmonių sprendimą“, – trečiadienį vakare žurnalistams sakė B. Gantzas, galiausiai pripažindamas, kad jam nepavyko nuversti dabartinio premjero.

Tačiau buvęs finansų ministras Yairas Lapidas, vienas aljanso „Mėlyna ir balta“ lyderių, pažadėjo „apkartinti Netanyahu vyriausybės gyvenimą“.