Vyriausybė iš pareigų atleido ugniagesių vadovą
Vy­riau­sy­bė tre­čia­die­nį at­lei­do iš par­ei­gų ug­nia­ge­sių va­do­vą Kęs­tu­ti Lu­ko­šių.

Dvejus metus Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui (PAGD) vadovavusį K. Lukošių Vyriausybė atleido nuo trečiadienio šalių sutarimu. Jam bus išmokėta dviejų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka ir kompensacija už nepanaudotas atostogas.

Projektą teikęs vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas anksčiau siekė atleisti K. Lukošių už tarnybinius pažeidimus. Antradienį BNS jis informavo, kad K. Lukošius šalių sutarimu atleidžiamas pasiekus kompromisą.

Vyriausybės trečiadienio posėdžio darbotvarkėje įregistruotas ir dar vienas siūlymas skirti K. Lukošiui tarnybinę nuobaudą. E. Misiūnas sakė, kad atleidus K. Lukošiu kitu pagrindu, jis sutiktų siūlyti švelnesnę tarnybinę nuobaudą – papeikimą. Klausimas dėl nuobaudos K. Lukošiui kol kas nesvarstytas.

Ministras pernai lapkritį siūlė Vyriausybei skirti K. Lukošiui papeikimą dėl nustatytų interesų derinimo pažeidimų, tačiau Ministrų kabinetas tokį prašymą atmetė.

Vėliau nustačius viešųjų pirkimų pažeidimų E. Misiūnas pasiūlė skirti K. Lukošiui griežtesnę tarnybinę nuobaudą – atleidimą. Vyriausybė praėjusią savaitę klausimą dėl K. Lukošiaus atidėjo ir paprašė teisininkų išvados. Vyriausybės teisės ekspertai pateikė atsakymą, kad siūlymas atleisti PAGD vadovą neatitinka teisės aktų.

K. Lukošių pareigose laikinai pakeisti turėtų jo pavaduotojas Mindaugas Kanapickas. E. Misiūnas sako, kad naujojo vadovo bus ieškoma iš statutinių tarnybų. PAGD vadovą skiria Vyriausybė vidaus reikalų ministro siūlymu.

K. Lukošius pareigas palieka po kelių jam nepalankių tarnybinių tyrimų, nustačiusių pažeidimus dėl viešųjų ir privačių interesų deklaravimo, taip pat vykdant viešuosius pirkimus. Anot E. Misiūno, esminis priekaištas K. Lukošiui, jog šis, „pažeisdamas penkis teisės aktus“, pasirašė 2 mln. eurų vertės sutartis dėl penkių dešimties metų senumo automobilinių kopėčių nuomos.

Pats K. Lukošius trečiadienį Vyriausybės posėdyje nedalyvavo.

„Tikrai buvo informuotas, kad galėtų atvykti, išsakyti savo požiūrį, bet dėl man nežinomų priežasčių direktorius neatvyko“, – sakė E. Misiūnas.

Viešame pareiškime K. Lukošius teigia visą vadovavimo laikotarpį jautęs ministro Eimučio Misiūno nuolatinį spaudimą ir nepagrįstą jo veiklos politizavimą bei juodinimą.

„Buvau neparankus asmuo ministrui, todėl mano pareigose jau daugiau nei metai buvo norima matyti kitą – sau palankesnį – asmenį“, – teigia K. Lukošius.

Ministro bandymus atstatydinti iš pareigų jis pavadino „ilgai brandinta ir kruopščiai planuota vidaus reikalų ministro politikavimo išraiška, kuria dangstomas realios situacijos nesuvokimas ir negebėjimas priimti ugniagesių gelbėtojų tarnybai reikalingų sprendimų“.

„Apgailestaudamas turiu įspėti, kad ministro politikavimas gali turėti neigiamų pasekmių ugniagesių gelbėtojų tarnybų veiklai ir Lietuvos žmonių saugumo užtikrinimui“, – teigia K. Lukošius.

Jo teigimu, kopėčių nuomos sutarties pratęsimas tebuvo naudojamas kaip įrankis jį atleisti.

Jis teigia, kad sprendimą dėl autokopėčių nuomos Vidaus reikalų ministerija ir Viešųjų pirkimų tarnyba žinojo dar gerokai prieš pratęsiant sutartį ir jam neprieštaravo, tačiau šio klausimo nesprendė ir vengė atsakomybės šiuo klausimu.

Vieša pareiškimą K. Lukošius išplatino netrukus po to, kai Vyriausybė atleido jį šalių susitarimu.