Vyr. gydytojų algas jau lenkia... slaugytojos?
„Prie­dais ga­li­ma ma­ni­pu­liuo­ti, ne­tgi šan­ta­žuo­ti“, – tvir­ti­na vyr. gy­dy­to­jai, ku­rių at­ly­gi­ni­mai be prie­dų „neb­liz­ga“. Kaip pa­tys juo­kau­ja, di­džiuo­siuo­se mies­tuo­se jau ir slau­gy­to­jos už juos dau­giau už­dir­ban­čios. „Į­si­vaiz­duo­ki­te, jei ra­jo­no li­go­ni­nė­je va­do­vo at­ly­gi­ni­mas be prie­do yra kaip dvi­gu­bas slau­gy­to­jos at­ly­gi­ni­mas“, – pik­ti­na­si įstai­gų va­do­vai. Par­la­men­ta­rai su­tin­ka, kad at­ėjo lai­kas per­žiū­rė­ti ir vyr. gy­dy­to­jų at­ly­gi­ni­mų nu­sta­ty­mo tvar­ką.

Slaugytojų algos didesnės?

„Kai kuriems gydytojams tenka mokėti daugiau negu gauna vyriausiasis gydytojas. Neslėpsiu: mano atlyginimas yra tūkstantis penki šimtai penkiasdešimt eurų neatskaičius mokesčių. Tokia yra standartinė nedidelės gydymo įstaigos vadovo alga be jokių priedų.

Priedais galima manipuliuoti. Tam tikrai yra erdvės. Man patinka gauti stabilią algą ir darbuotojams stengiamės tokią mokėti, kad jie būtų užtikrinti pajamomis.

Dar gali tikėtis maksimalaus priedo prie algos – iki keturiasdešimt procentų, kurį metams gali skirti steigėjas, priklausomai nuo finansinių ir kitų įstaigos rezultatų. Ir gydytojo, ir slaugytojos alga kito bent jau per pastaruosius penkerius metus, o vadovų alga nesikeičia. Ypač universitetinėse ligoninėse gydytojai gauna geresnius atlyginimus negu vadovai“, – sako Molėtų ligoninės direktorius Vaidotas Grigas.

Jam antrina Pakruojo ligoninės direktorius Vygantas Sudaris. „Įsivaizduokite, jei rajono ligoninėje vadovo atlyginimas be priedo – kaip dvigubas slaugytojos atlyginimas, o kartais ir toks pats. Didžiuosiuose miestuose slaugytojos jau daugiau uždirba. Va, kaip yra vertinamas mūsų, vadovų, darbas. Metus baigei su minusu ir, jei nesi politiškai gerai angažuotas, steigėjas gali neskirti priedo. Taip yra daugelyje ligoninių“, – atsidūsta V.Sudaris.

Pataisos įtvirtintų teisingumą

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Darius Kaminskas sutinka, kad atėjo laikas peržiūrėti ir vyr. gydytojų atlyginimų sudarymo tvarką.

Grupelė parlamentarų įregistravo įstatymo pataisą, kuri įneštų į įstaigų vadovų kišenes nemažai pokyčių. „Pirminis mūsų variantas – kad vyr. gydytojų algos būtų susietos su vidutiniu mediko atlyginimu įstaigoje. Būtų nustatytas tam tikras koeficientas, kuris priklausytų ir nuo įstaigos darbuotojų skaičiaus, ir nuo gaunamų Privalomojo sveikatos draudimo fondo pajamų. Jei tai yra stambesnė įstaiga, kur dirba daug darbuotojų, kur yra didesni finansiniai srautai ir didesnė atsakomybė, tai irgi lemtų vyr. gydytojo atlyginimą. Pagal tokią formulę būtų apskaičiuojamas pastovioji vadovo atlyginimo dalis, o kintamoji – būtų dvidešimt procentų nuo pagrindinės dalies“, – aiškina D.Kaminskas.

Anot jo, tai būtų teisingiausias sprendimas, nes tokiu atveju nebūtų didžiulio atotrūkio tarp įstaigos darbuotojų ir vyr. gydytojo atlyginimų.

D.Kaminsko klausiame, kokią įtaką vadovo atlyginimui turėtų sveikatos priežiūros įstaigose kelią besiskinantis naujas organas – valdybos?

„Mūsų sveikatos draudimo įstatymo pataisa dar nenumatė valdybų, kadangi ji buvo anksčiau registruota ir atiduoda Vyriausybei. Rudenį bus svarstoma, kokios dar bus pataisos, gal iškart bus nurodoma, kiek valdyba gali turėti įtakos vyr. gydytojų atlyginimams. Jei yra kintamoji ir pastovioji atlyginimų dalis, gali būti, kad valdyba įtakos kintamąją dalį, kada pasiekiami atitinkami rezultatai“, – svarsto D.Kaminskas.

Manipuliuos priedais

Ką apie tokius pokyčius galvoja vyr. gydytojai?

Vilniaus rajono centrinės poliklinikos vadovė Vida Žvirblienė daugiausiai turi pastabų dėl atlyginamų kintamosios dalies.

„Gydytojų vadovų sąjunga rašė raštą Sveikatos apsaugos ministerijai ir mes nuo Vilniaus rajono savivaldybės parašėme laišką, kur išdėstėme, kas yra negerai. Pavyzdžiui, jei įvykdai viską, gauni dešimt balų. Jeigu tik iš dalies, nulį. Taip negali būti! Turi būti tarpinis variantas. Gali penkiasdešimt ar šešiasdešimt procentų įvykdyti rodiklį – turi būti skiriami aštuoni, septyni ar penki balai, bet ne nulis. Tai yra nenormalu.

Mano atlyginimas su keturiasdešimt procentų priedu – tūkstantis devyni šimtai „į rankas“.

Jei neįvykdysi šimtu procentų kokybinių rodiklių, keturiasdešimt procentų priedo negaus ir kiti administracijos darbuotojai, pavyzdžiui, pavaduotojai, vyr. buhalterės“, – sakė V.Žvirblienė.

Maža to, kai kurie vadovai baiminasi, kad bus manipuliuojama priedais, ypač jei kintamoji dalis priklausys nuo valdybos malonės.

„Priedais galima manipuliuoti. Tam tikrai yra erdvės. Man patinka gauti stabilią algą ir darbuotojams stengiamės tokią mokėti, kad jie būtų užtikrinti pajamomis. Priedai yra reikalingi, jei atlieki kokias nors papildomas pareigas.

Dabar apsiribojame tik finansiniais rodikliais, o juk nemažiau svarbu, koks kolektyvas dirba, kokio amžiaus, kaip sugebi rasti ir valdyti žmogiškuosius išteklius.

Tokiu atveju valdyba tai nuspręstų. Jeigu tai būtų civilizuota Skandinavijos šalis, pasitikėčiau. Bet dabar vertinčiau atsargiai“, – sako V.Grigas.

KOMENTARAS

Premjero patarėjas sveikatos klausimais Paulius Gradeckas:

Pagal dabartinę teisinę bazę gydytojų vadovų atlyginimus nustato sveikatos priežiūros įstaigų įstatymas. Jis priklauso nuo kelių dalykų: nuo įstaigos dydžio ir jos lygio. Kiek man yra žinoma, yra rengiamas naujas Seimo narių – Dariaus Kaminsko, Vidos Ačienės, Astos Kubilienės – įstatymo projektas, kur keičiama vadovo atlyginimo nustatymo tvarka. Viena yra pareiginis atlyginimas. Suprantame, kad tai yra pagrindinės pajamos. Tačiau kartu dar yra ir „bonusai“, vadinamasis priedas. Tai irgi yra pakankama pinigų suma, dėl kurios verta stengtis, ir ją lemia steigėjas. Jei vadovo darbas ne visiškai tenkina steigėją, jis galbūt paskirs ne maksimalų, bet tik dešimties procentų priedą, o gal ir išvis neskirs.

Tačiau kardinaliai niekas nesikeis. Tiesiog vertinimas bus objektyvesnis. Nes dabar, ypač kalbant apie rajonines ligonines, vadovas puikiai žino įstaigą, parašo ataskaitą, savivaldybėje ją pristato, o įstaiga yra finansinėje duobėje. Susidaro fantasmagoriška situacija: įstaiga blogai dirba, bet vadovui priekaištų nėra. Aišku, ant ko tada kariami šunys: ministerija bloga, biudžetas per mažas, Vyriausybė bloga – visi blogi, išskyrus patį vadovą.