VRK dotacijos paskirstytos
Vy­riau­sio­ji rin­ki­mų ko­mi­si­ja (VRK) ket­vir­ta­die­nį še­šioms par­ti­joms pa­skirs­tė an­tro­jo pus­me­čio do­ta­ci­jas – per 2,2 mln. eu­rų.

Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) kol kas lieka be maždaug 505 tūkst. eurų dotacijos, nes VRK sprendžia dėl šios partijos 2016 metų Seimo rinkimų kampanijos galimų pažeidimų.

Biudžeto pinigų kol kas negaus ir po Seimo rinkimų nuo socialdemokratų atskilusių politikų įkurta valdančiajai daugumai priklausanti Socialdemokratų darbo partija.

LSDP gresia būti pripažintai šiurkščiai pažeidus politinių kampanijų finansavimo įstatymą dėl 22,48 proc. viršytos leistinos rinkimų kampanijos išlaidų ribos.

VRK posėdyje ketvirtadienį dalyvavęs LSDP pirmininko pavaduotojas Justas Pankauskas tvirtino, kad komisija neturi teisinio pagrindo neskirti dotacijos socialdemokratams.

„Teisinis pagrindas skirti partijoms dotacijas yra išpildomas ir Socialdemokratų partijos atžvilgiu. Dar spalio 3 dieną VRK yra gavusi informaciją iš Teisingumo ministerijos, jog LSDP atitinka įstatymų keliamus reikalavimus dotacijai gauti, todėl išskirti partiją teisinio pagrindo mes nematome“, – tvirtino J. Pankauskas.

VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė teigė, kad VRK jau po kelių dienų, lapkričio 13 dieną, planuoja spręsti, ar LSDP padarė pažeidimų per Seimo rinkimus, ar ne. Anot jos, skirti LSDP dotaciją, neišsprendus klausimo dėl pažeidimų, neįmanoma.

J. Pankauskas savo ruožtu sakė, kad VRK atliktas tyrimas dėl socialdemokratų rinkimų kampanijos finansavimo yra didelės apimties, pažyma sudaro 109 puslapius. Jo teigimu, daugelį ten nurodytų teiginių partija pasirengusi paneigti, todėl sprendimas dėl LSDP gali užtrukti.

„Tai bus sprendimas, kuris bus kažkada priimtas. Kadangi dotacijų klausimas bus svarstomas ir kitų metų pavasarį, niekas netrukdo tuomet svarstyti klausimą dėl dotacijos neskyrimo, jeigu bus nustatytas pažeidimas“, – sakė jis.

Kitoms partijoms dotacijos paskirstytos įprasta tvarka, pagal praėjusių trejų rinkimų rezultatus.

Didžiausią valstybės pinigų – apie 664 tūkst. eurų – dalį gavo opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.

Valdančiųjų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai teko apie 549 tūkst. eurų, opoziciniam Liberalų sąjūdžiui – apie 395 tūkst. eurų.

Darbo partijai bus pervesta apie 232 tūkst. eurų, „Tvarkai ir teisingumui“ – 223 tūkst. eurų, Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai – 181 tūkst. eurų.

Dotacijos kol kas negaus ir po Seimo rinkimų nuo socialdemokratų atskilusių politikų įkurta valdančiajai daugumai priklausanti Socialdemokratų darbo partija.

Valdančiųjų iniciatyva Seimas priėmė pataisas, kurios numatytų dotaciją ir naujai įsikūrusioms partijoms, jei jos turi frakciją Seime, tačiau prezidentė Dalia Grybauskaitė jas vetavo.

Seimas ketvirtadienį planuoja balsuoti dėl grąžintų pataisų, valdantieji sako atmesiantys prezidentės veto. Pagal siūlomą formulę, socialdarbiečiai gautų per 200 tūkst. eurų dotaciją.

Pagal dabar galiojantį įstatymą valstybės dotacijos skiriamos partijoms, kurios yra gavusios ne mažiau kaip 3 proc. balsų per pastaruosius Seimo, savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimus. Pinigai paskirstomi proporcingai visų surinktų balsų skaičiui.

Iš viso partijoms šiemet valstybės biudžete skirta 5,5 mln. eurų.