Vienas prieš visus: ar atšuoliuos Vygaudo Ušacko vyčiai?
Tik rai­te­liai ant bal­tų žir­gų ga­li iš­neš­ti Vy­gau­dą Ušac­ką į per­ga­lę kon­ser­va­to­rių kan­di­da­to į pre­zi­den­tus pir­mi­niuo­se rin­ki­muo­se. Ar draus­min­ga jo ka­va­le­ri­ja – štai klau­si­mas.

LŽ klausiami Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) vadovai ir įtakingi partijos politikai atvirai pripažino remiantys Ingridą Šimonytę. Neutralumą saugojo nedaugelis, o viešai paremti V. Ušacką nesiryžo nei vienas.

Man atrodo, kad tai tokia rinkiminė taktika: būti nepatenkintu ir nuolat prašyti kokių nors išimčių sau. Jis nemažai skundų yra prirašęs, mes visus juos nagrinėjame.

Nuolat nepatenkintas

Partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis tvirtino, kad yra apsisprendęs, bet privaląs saugoti savo neutralumą: „Aš tikrai neatskleisiu, už ką balsuosiu, bet kandidatą jau esu numatęs, daugiau mažiau apsisprendęs, tik dar su dideliu susidomėjimu laukiu debatų.“

Jis sutiko, kad partijos vadovybės parama I. Šimonytei gali įtakoti partijos narių pasirinkimą. Tačiau atkreipė dėmesį, kad balsavimui užsiregistravusių nepartinių konservatorių rėmėjų skaičius prilygsta partijos narių skaičiui.

„Jau dabar užsiregistravusių nepartiečių skaičius yra toks pat, kaip ir balsuojančių partijos narių. Nemanau, kad šie žmonės labai klausosi partijos vadovų nuomonės. Jie apsispręs patys“, – tvirtino G. Landsbergis.

Konservatorių vadovas pripažino, kad tarp užsiregistravusių nepriklausomų rinkėjų gali būti daug V. Ušacko šalininkų, kuriuos pritraukė vadinamosios Vyčio kuopelės. G. Landsbergis neslėpė, kad būtent ši elektorato dalis teikia daugiausiai vilčių V. Ušackui.

„Aš manau, kad Vygaudas Ušackas tikrai sutelkė nemažą būrį žmonių. Manau, kad abu kandidatai turi panašius šansus laimėti, nepaisant to, kad jų stiprybės kyla iš skirtingų šaltinių“, – sakė jis.

Paklaustas, ar V. Ušacko prašymas atidėti balsavimą pirminiuose rinkimuose sietinas su būtinybe pritraukti daugiau jį remiančių rinkėjų, G. Landsbergis teigė, kad visa V. Ušacko rinkimų taktika pagrįsta nepasitenkinimu.

„Man atrodo, kad tai tokia rinkiminė taktika: būti nepatenkintu ir nuolat prašyti kokių nors išimčių sau. Jis nemažai skundų yra prirašęs, mes visus juos nagrinėjame ir ten, kur objektyviai matome, kad galime atsižvelgti – atsižvelgiame“, – dėstė konservatorių lyderis.

Partijos vadovai apsisprendę

Nors G. Landsbergis neatskleidė savo pasirinkimo, jo artimiausi bendražygiai neslėpė simpatijų ir paramos I. Šimonytei. Partijos pirmininko pirmoji pavaduotoja Irena Degutienė pabrėžė kandidatės patikimumą: „Visų pirma, ji patikima. Kad ir nėra partijos narė, jos vertybinės nuostatos yra labai aiškios, suprantamos ir gyvenimu įrodytos. Be to svarbu, kad kandidatas į prezidentus neprarastų europinės krypties Lietuvoje.“

Palankūs I. Šimonytei buvo ir kiti TS-LKD pirmininko pavaduotojai: Dainius Kreivys ir Monika Navickienė, kuri taip pat vadovauja ir I. Šimonytės strategijai pirminiuose rinkimuose.

Ketvirtoji G. Landsbergio pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė nesutiko atskleisti savo pasirinkimo. Ji teigė, kad būdama TS-LKD centrinio rinkimų štabo vadovė negali viešai paremti nei vieno iš kandidatų.

Tokių suvaržymų neprisiėmė TS-LKD Politikos komiteto pirmininkas Andrius Kubilius ir partijos garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis. Abu jie atvirai reiškė paramą I. Šimonytei, nors ir vengė plačiau komentuoti savo apsisprendimą.

TS-LKD frakcijos Seime seniūno pavaduotoja Agnė Bilotaitė buvo atviresnė. Ji tvirtino, kad I. Šimonytė yra „žmonių, o ne elito atstovė“, pasižyminti daugeliu teigiamų savybių. „Profesionalumas, kompetencija, tvirtas stovėjimas ant žemės“, – vardijo A. Bilotaitė.

Netiesiogiai I. Šimonytę parėmė ir kitas frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma. Nors ir atsisakydamas tiesiai įvardyti savo pasirinkimą, jis davė abejonių nepaliekančią užuominą: „Kas stebi mano buvusius pasisakymus nesunkiai gali atspėti, už ką balsuosiu.“

Dauguma pašnekovų tvirtino tikintys I. Šimonytės pergale pirminiuose rinkimuose ir teigė nuolat girdintys apie partiečių paramą šiai kandidatei. „Atsiranda labai daug žmonių, per dieną apie 500–600, kurie ateina ir ieško, kur pasirašyti ją palaikant“, – tvirtino I. Degutienė.

Žygis už Ingridą

Atsargiau savo nuomonę reiškė politikai, aktyviai atstovaujantys krikdemiškąją partijos pusę. Buvęs G. Landsbergio konkurentas 2017 m. partijos pirmininko rinkimuose Paulius Saudargas tvirtino laukiąs I. Šimonytės ir V. Ušacko debatų, kuriuose turėsiančios išryškėti kandidatų vertybinės nuostatos. Šios nuostatos, P. Saudargo nuomone, turės didžiausią reikšmę ir likusių krikščionių-demokratų bendrijos narių apsisprendimui.

Kol kas partijos užkulisiai ošia apie neabejotiną I. Šimonytės pergalę. Optimistai tikina, kad rinkėjų balsai jos naudai pasiskirstys santykiu 70:30.

Kandidatų debatų sakė lauksiantis ir Seimo narys Audronius Ažubalis, kuris vasarą kartu su P. Saudargu pasirašė pareiškimą, raginantį užbaigti Lukiškių aikštės tvarkymą jos centre pastatant Vyčio skulptūrą.

Tuo tarpu trečiasis šio pareiškimo signataras Laurynas Kasčiūnas teigė neslepiantis paramos I. Šimonytei. „Manęs jau ne pirmą kartą to klausia. Kai kas tikėjosi, kad krikščionių-demokratų sparnas turės kitokią nuomonę, bet aš aiškiai pasakiau, kad palaikau Ingridą Šimonytę“, – tvirtino L. Kasčiūnas. Jo teigimu, krikščionių-demokratų stovykloje nėra bendro sutarimo paremti kurį nors iš kandidatų.

Kad sutarimo nėra patvirtina ir kito įtakingo krikdemo – Žygimanto Pavilionio parama I. Šimonytei. Pats Ž. Pavilionis prieš mėnesį atsisakė savo ketinimų dalyvauti prezidento rinkimuose ir pasitraukė iš pirminių rinkimų partijoje. Tuomet jis tvirtino, kad palaikys partijos išsirinktą kandidatą į prezidentus.

Tačiau paklaustas apie poziciją pačiuose pirminiuose rinkimuose Ž. Pavilionis buvo visiškai atviras: „Aš tik už Ingridą, nes ji Lietuvos niekada neišdavė ir turi reikiamą stuburą suburti stiprią komandą.“ Neatmestina, kad tokią nedviprasmišką paramą I. Šimonytei nulėmė per daug neslepiama Ž. Pavilionio antipatija V. Ušackui.

Vyčių rankose

Kol kas partijos užkulisiai ošia apie neabejotiną I. Šimonytės pergalę. Optimistai tikina, kad rinkėjų balsai jos naudai pasiskirstys santykiu 70:30. Tai neabejotinai gera padėtis, bet jokia kova nebūna laimėta iš anksto.

Jau dabar akivaizdu, kad pirminiai rinkimai sutraukė daug nepartinių rinkėjų, kurių nuotaikos neprognozuojamos. Iki balsavimo šių žmonių dar padaugės ir niekas negali pasakyti, kokia jų dalis atjos ant baltų žirgų priminti partijos lyderiams senų nuoskaudų ir ginti V. Ušacko. Be to, kaip tiksliai pastebėjo J. Razma: „Kai yra slaptas balsavimas, niekas nepatikrins, kaip kas balsavo.“

Taigi, konservatorių favoritei nėra pagrindo atsipalaiduoti. Bet kurią minutę gali paaiškėti, kad, perfrazuojant seną šlagerį, „vyčiai atrieda atidunda“.

Spalio 18 d. (ketvirtadienį) 18:30 val. Vilniaus rotušėje įvyks pirmieji Ingridos Šimonytės ir Vygaudo Ušacko debatai. Debatų tema „Lietuvos užsienio ir saugumo politika“.