Valdančiųjų taisyklės sukėlė nepasitenkinimą
Sei­mo va­do­vy­bės spren­di­mai dėl par­la­men­ta­rų ko­man­di­ruo­čių į už­sie­nį pyk­do opo­zi­ci­ją. Esą „sa­viš­kiai“ ar val­dan­tie­siems pri­jau­čian­tys sei­mū­nai leng­va ran­ka už val­diš­kus pi­ni­gus iš­lei­džia­mi net į to­li­mas už­jū­rio ke­lio­nes, o opo­zi­ci­jos at­sto­vams bu­vo už­trenk­tos du­rys į svar­bų tarp­tau­ti­nį ren­gi­nį.

Už mokesčių mokėtojų pinigus į Australiją, Okeanijos apaštališkojo gailestingumo konferenciją ir susitikimą su vietos lietuvių bendruomene, Seimas daugiau nei savaitei komandiravo parlamento Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnę Ritą Tamašunienę. Iš Seimo nenumatytoms komandiruotėms skirtų lėšų bus apmokėtos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijai priklausančio parlamentaro Algimanto Kirkučio kelionės į Gardiną (Baltarusiją), kur jis dalyvaus Eurazijos širdies ritmo asociacijos organizuojamame tarptautiniame kongrese, draudimo išlaidos. Tačiau į prestižinį ekonomikos forumą, vyksiantį Krynicoje, Lenkijoje, Seimo valdyba neišleido konservatorių Rasos Juknevičienės ir Audroniaus Ažubalio.

Valdantieji aiškina, kad Seimo delegacija šiame renginyje sudaryta remiantis proporcingumo principu – komandiruojami „valstiečių“ atstovas Virginijus Poderys ir konservatorius Andrius Kubilius. Tačiau tokie atrankos principai ne visiems atrodo logiški ir teisingi.

Girdėjo apie nepasitenkinimą

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vicepimininkė R. Juknevičienė sulaukė kvietimo dalyvauti ekonomikos forumo diskusijoje apie kibernetinį karą ir geopolitiką. Paprašiusi parlamento valdybos leidimo vykti, ji sulaukė neigiamo atsakymo. Argumentai neišleisti jos ir A. Ažubalio į komandiruotę Lenkijoje, aiškinant, kad opozicijai renginyje atstovaus A. Kubilius, esą yra niekiniai. Ji pažymėjo, kad ekonomikos forume vyks daug diskusijų, o parlamentarai kaip pranešėjai pakviesti į skirtingas. „Organizatoriai moka už viešbutį. Kaina visiškai nesvarbus dalykas šiuo atveju, nes Seimui tikrai daug nekainuotų“, – pridūrė R. Juknevičienė.

Opozicinei Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai priklausanti politikė tikino ne kartą girdėjusi iš kai kurių „valstiečių“ nepasitenkinimo gaidelių dėl to, kad į įvairius tarptautinius renginius kviečiami konservatoriai. „Nenoriu sakyti pavardžių, bet jie vis burbuliuodavo: „Kodėl konservatoriai?“ Taip susiklostė, kad mudu su A. Ažubaliu, buvę ministrai, jau esame kalbėję forumuose. Organizatoriai žino, kad turime ką pasakyti, jie kviečia turbūt neatsižvelgdami į priklausomumą partijoms“, – teigė ji.

Nereikia mojuoti partiškumu

R. Juknevičienės nuomone, Seimas turėtų nusistatyti prioritetus dėl komandiruočių. Anot jos, saugumo (ypač kibernetinio, informacinio), santykių su Lenkija klausimai yra itin svarbūs, tad sprendimas neišleisti jos į minėtą komandiruotę labai nuvylė. „Tikrai buvo gėda parašyti organizatoriams, kad negaliu atvykti, nes manęs neišleido Seimas“, – kalbėjo ji.

R. Juknevičienė piktinosi „valstiečių“ dominuojamos Seimo valdybos požiūriu į kai kurias darbines parlamentarų išvykas. „Jų manymu, visų pirma reikia saviems. Savus, t. y. „valstiečius“, iš esmės išleidžia visada. Beje, konservatoriai pastaruoju metu šiai valdžiai apskritai tampa „raudonu skuduru“. Taip pat nėra prioritetų, norima išleisti visur, po trupinėlį: na, tas dar nebuvo, tai išleiskime jį, o tas jau per daug važinėja... Kas yra per daug, jei buvusį premjerą A. Kubilių kviečia visur, kur aptariami Ukrainos reikalai, yra sąsajų su Lietuva ? Jo komandiruočių yra daugiau. Tai yra parlamentinės diplomatijos klausimas. Tiesa, bent jau šios valdžios darbo pradžioje, duoklę reikėtų atiduoti Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui, nes buvo sugebėta skirti net papildomą eilutę vadinamosios parlamentinės diplomatijos išlaidoms, nors anksčiau to nebuvo. Regis, šįkart nesuvokta forumo svarbos ir to, kad nereikėtų mojuoti partiškumu“, – pakartojo ji.

R. Juknevičienė į ekonomikos forumą nevyks ir savo lėšomis. „Tai yra principo reikalas. Ten vykčiau ne savo asmeniniais reikalais, o pakviesta valstybės, kaip Seimo atstovė, bet susidūriau su, sakyčiau, mužikišku požiūriu, nesupratimui to, kad nereikėtų dalytis į partijas. Tai juk atstovavimas Lietuvai“, – pabrėžė politikė.

Visiems po lygiai

Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė pritarė, kad tarptautinis ekonomikos forumas yra svarbus. Prašymo išleisti į jį A. Kubilių parlamento valdyba sulaukė liepą ir vienbalsiai priėmė teigiamą sprendimą. Po kelių savaičių sulaukta prašymo į Krynicą komandiruoti Seimo Užsienio reikalų komiteto narį A. Ažubalį ir Seimo Ekonomikos komiteto narį V. Poderį. Tačiau į delegaciją įtrauktas tik pastarasis parlamentaras. „Laikomės proporcijų, kad komandiruotes, forumus, atstovavimą Lietuvai vienodai teisingai pagal galimybes paskirstytume opozicijai ir pozicijai. Pavyzdžiui, Seimo pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė į Baku vyksta su „valstiečių“ atstove Aušra Papirtiene. Tokių pavyzdžių galima daug pasakyti“, – aiškino V. Pranckiečio dešinioji ranka.

Rasa Juknevičienė: "Organizatoriai mus kviečia turbūt neatsižvelgdami į priklausomumą partijoms. Tai juk atstovavimas Lietuvai.“/Alinos Ožič nuotrauka

Trečiadienį Seimo valdybos posėdyje svarstytas papildomas klausimas dėl R. Juknevičienės komandiruotės į minėtą ekonomikos forumą. „R. Juknevičienė gerbiama ir daug kur atstovauja Lietuvai. Beje, pagal komandiruočių skaičių ji tikriausiai yra viena pirmaujančiųjų. Tačiau tai nėra blogai, nes pasižymi gebėjimais atstovauti šaliai aukščiausio lygio renginiuose. Sprendimas priimtas ir sutarta, kad į forumą važiuos du atstovai. Dėl NSGK narės išleidimo į ekonomikos forumą, kur dalyvaus daugiau verslo lyderių ir bus kalbama verslo, ekonomikos temomis, Seimo valdybos sprendimas jau priimtas“, – pabrėžė R. Baškienė.

Ji atmetė R. Juknevičienės svarstymus, esą „valstiečiai“ nelabai nori išleisti konservatorių į tam tikras komandiruotes. Anot politikės, Seimo NSGK vicepirmininkė, Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje pirmininkė, kitų delegacijų narė važiavo ir važiuos į komandiruotes užsienyje, ypač susijusias su šiomis veiklos sritimis. „Beje, noriu atkreipti dėmesį, kad svarstant šį klausimą konservatorių atstovė I. Degutienė balsavime nedalyvavo. Ji – labai principinga kolegė, jei vyksta vienos frakcijos atstovai, dažnai kelia klausimą – kodėl. Šiuo atveju priežastis nebuvo finansinė, nes komandiruotė būtų kainavusi 425 eurus“, – kalbėjo R. Baškienė.