Valdančiųjų taikiklyje – internetiniai transliuotojai
Val­dan­tie­ji ne­snau­džia ir to­liau mė­gi­na už­dė­ti apy­nas­rį ži­niask­lai­dai. Šį kar­tą tai­kik­ly­je – įvai­rių in­ter­ne­ti­nių prog­ra­mų trans­liuo­to­jai.

Siūlomais Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK), Seimui atsakingos institucijos, prižiūrinčios audiovizualinėmis priemonėmis platinamos informacijos sklaidą, nuostatų pataisų pakeitimais planuojama komisijai suteikti galią griežčiau prižiūrėti internete platinamas radijo ar televizijos programas.

Liberalų sąjūdžio frakcija tvirtinant Seimo posėdžio darbotvarkę prašė išimti klausimą iš jos, tačiau Seimas tam nepritarė.

Socialiniuose tinkluose plinta susirūpinimas šia iniciatyva. Seimo narė, liberalė Aušrinė Armonaitė savo „Facebook“ paskyroje parašė:

„Na #LaikykitėsTen

Šiandien Ramūnas Karbauskis pateiks Seimo nutarimą, kuris papildys Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) nuostatas. Nelicencijuojamos programos, tokios, kokios yra Laisvės TV arba įvairūs youtube vlogai, turi INFORMUOTI Lietuvos radijo ir televizijos komisiją, kad transliuoja. Jeigu to nepadaro – gręsia administracinė atsakomybė ir LRTK kreipimasis į 'youtubus', kad nutrauktų transliacijas. Bet tai ne viskas.

LRTK vykdo programų stebėjimą, analizę, monitoringą. Man įdomu, ar nebus taip, kad informavus apie transliaciją, LRTK pradės nuodugniai tikrinti, kas yra transliuojama, kas pašiepiama ir kritikuojama. O tokioje žiniasklaidoje visada bus pašiepiama ir kritikuojama.

Akivaizdu, kad kuriamas dar vienas įrankis kontroliuoti bene laisviausią žiniasklaidos formą, sklindančią internete. Ar tuo įrankiu bus naudojamasi? Nebūtinai. Bet vien jo kūrimas yra pavojingas.“

Seimas grėsmės neįžvelgė

Posėdžio metu pataisų pakeitimus siūlęs Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis problemos tokiuose pakeitimuose nemato. Pasiteiravus, ar nekils problemų tokioms iniciatyvoms, kaip „Laisvės TV“, parlamentaras atsakė, kad siūlymas nukreiptas į turinį, susijusį su autorinėmis teisėmis – filmais, kurie nelegaliai rodomi internete ir panašiai.

„Puikiai žinote, kad internetinės televizijos atsirado ne taip jau ir seniai ir tai yra sritis, kurios niekaip Lietuva nereguliavo, tuos klausimus kelia ES ir atitinkamai tai yra iššūkiai mūsų tarnyboms, šiuo atveju komisijai. Ir aš manau, kad, vėlgi, jeigu ta reguliavimo tvarka, kuri yra dabar numatyta, pažeidinėtų teisę į viešą erdvę patenkančią informaciją, kuri neprieštarauja, sakykim, valstybės interesams, tuomet bus koreguojama.“

Seimo narys, „valstietis“ Viktoras Rinkevičius taip pat pasisakė už tokius pataisų pakeitimus. „Kalbam tik apie „Laisvės“ televiziją, tačiau jeigu atsiras nelaisvės televizija, ar kokia kita, kuri būtų nukreipta prieš mūsų demokraciją, ką mes tada kalbėtumėm, ar kad nereikia jos reglamentuoti?“

Po svarstymo už tokias pataisas balsavo 67 Seimo nariai, už pasisakė 52, prieš 9, o susilaikė 6 parlamentarai.

Prieš porą metų – panašūs bandymai

Pradėjus veiklą Andriaus Tapino internetinei televizijai „Laisvės TV“ LRTK turėjo ambicijų šią užblokuoti, tačiau tokios ambicijos nebuvo įgyvendintos.

Sąmyšis atsirado tuomet, kai kilo klausimai dėl „Laisvės TV“ teisinio statuso, tačiau televizijos uždaryti nepavyko.

Visuomenėje – nepasitenkinimas mėginimais žaboti žiniasklaidą

Vakar Vilniuje prie Vyriausybės įvyko protestas prieš valdančiųjų strėles, nukreiptas į laisvą žiniasklaidą. Šurmulys kilo Registrų centrui rugsėjo 14 dieną nutraukus ilgametę praktiką pagal žurnalistų užklausas neatlygintinai pateikti registrų centro duomenis.

Protesto metu reikalauta atšaukti informacijos pateikimo žiniasklaidai ribojimus ir paviešintų paslaptingai ištrintą skandalingą vyriausybės posėdžio įrašą, kuriame manoma, kad premjeras išreiškė savo nuomonę apie žurnalistus ir žiniasklaidą.