Vaikų „grobimo“ isterijos pagirios: Mindaugas Puidokas paliekamas ant ledo?
Vi­suo­me­nė­je ki­lus re­zo­nan­sui dėl va­di­na­mų­jų „vals­tie­čio“ Min­dau­go Pui­do­ko pa­tai­sų, siū­lan­čių keis­ti smur­to prieš vai­kus apib­rė­ži­mą, dau­gė­ja Sei­mo na­rių, ku­rie at­šau­kia sa­vo par­ašus po pro­jek­tu. Gab­rie­lius Lands­ber­gis į ko­le­gas krei­pė­si at­vi­ru laiš­ku.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionys demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis į parlamentarus kreipėsi atviru laišku, kviesdamas „suklaidintus Seimo narius atsiimti savo parašus po Mindaugo Puidoko inicijuotais smurtą prieš vaikus įteisinančiais vaiko teisių apsaugos įstatymo pakeitimais“. Jis mano, kad derėtų tęsti diskusiją dėl galimų vaiko teisių apsaugos sistemos tobulinimo, sulaukus konkrečių siūlymų iš Vyriausybės.

Gabrielius Landsbergis įsitikinęs, jog lyderystės spręsti šią problemą turi imtis ne kas kitas, o Vyriausybė, kuri turi visus instrumentus situaciją išanalizuoti kompleksiškai ir pateikti bendrą, nefragmentuotą vaizdą ir konkretų planą, kaip šią jautrią situaciją išspręsti geriausiu būdu. Politiko nuomone, Vyriausybė turi užtikrinti, kad įgyvendinant įstatymus tokie nekvalifikuoto veikimo atvejai nepasikartotų.

„Tačiau tai nieko bendro neturi su smurto apibrėžimu – bet koks smurtas turi būti netoleruojamas, bet kokios pastangos „išplauti“ smurto sąvoką keltų grėsmę vaikų gerovei“, – teigė konservatorių vadovas.

Todėl Gabrielius Landsbergis kreipėsi į Seimo narius su prašymu raginti Vyriausybę pateikti pasiūlymus situacijai spręsti ir konstruktyviai diskutuoti apie tokių galimų priemonių paketą, nesiimant pavienių iniciatyvų, kurios gali sukelti daugiau sumaišties ir sugriauti vaiko teisių apsaugos reformą.

Jau atsiima parašus

Parašus ketina atsiimti ne tik opozicijos, bet ir valdančiųjų „valstiečių“ atstovai.

Pirmieji tai padarė du konservatoriai – pirmadienį parašus atsiėmė Irena Haase ir Sergejus Jovaiša. Trečiadienį – du liberalai: Jonas Varkalys ir Ričardas Juška. Trečiasis pasirašęs liberalas Juozas Baublys tai žada padaryti artimiausiu metu.

„Kai renkami parašai, informacija pateikiama žodžiu, visi skuba, prašo tuoj pat pasirašyti. (...) Viena buvo pasakyta žodžiu, po to kai įsigilinome, matome truputėlį kitaip“, – savo sprendimą atšaukti parašą BNS aiškino R. Juška.

Pareiškimą dėl parašo atšaukimo parašė ir pirmoji Seimo vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė.

„Pasirašiau specialų raštą, kai Seimo narys atsiima parašus, ir kiek žinau iš mūsų frakcijos tai padarė dar keletas Seimo narių“,– BNS sakė ji.

Vicepirmininkės duomenimis, parašus atšaukti planuoja keturi-penki „valstiečių“ frakcijos nariai.

R. Baškienė teigė, kad prioritetas turi būti skiriamas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rengiamoms Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisoms.

žinodama, kad socialinės apsaugos ir darbo ministras parengė naują įstatymo projektą, kuriame tikslinamas grėsmės lygiai, kiti klausimai, bet neliečiamas smurto apibrėžimas, negali būti didesnio ar mažesnio smurto.

„Dar prie to grįšime pirmadienį, kviečiame socialinės apsaugos ir darbo ministrą, jis atėjęs į frakcijos posėdį mums išaiškins, kokį projektą teikia Vyriausybė ir prioritetą mes matome Vyriausybės teikiamam projektui – taisyti situaciją, kad nebūtų vaikų grobimo iš šeimų prisidengus pagalba šeimai, bet kartu pasisakant, jog smurtas negalimas“, – tvirtino R. Baškienė.

Jos duomenimis, gruodžio 11 dieną numatomas ministerijos parengto projekto pateikimas Seimui.

„Tai pataisantis klaidas, bet negrįžtantis atgal projektas“, – pabrėžė R. Baškienė.

Grupė parlamentarų po rezonansinio vaikų paėmimo iš kauniečių šeimos atvejo įregistravo pataisas, kurios keičia smurto prieš vaikus sąvoką. Numatoma, kad fiziniu smurtu prieš vaiką būtų laikomas tik sukeliamas žymus skausmas, o į psichologinio smurto apibrėžimą įtraukiamas „prievartinis vaikų ir tėvų atskyrimas prieš jų valią“.

Šias pataisas inicijavo „valstietis“ Mindaugas Puidokas su daugiau kaip 50 parlamentarų iš „valstiečių“, „tvarkiečių“ konservatorių bei kitų frakcijų.

Pataisas sukritikavo nevyriausybininkai, premjeras Saulius Skvernelis, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Nevyriausybininkų teigimu, M. Puidoko bei dalies kitų parlamentarų inicijuotomis pataisomis būtų įteisintas smurtas prieš vaikus.