Vaikais pasirūpinome, globos namais – nepavyksta
Ša­lies vai­kų glo­bos na­mų auk­lė­ti­nius nu­ta­rus per­kel­ti į pri­va­čius na­mus ir bu­tus, iš­tuš­tė­ju­siems pa­sta­tams gre­sia vai­duok­lių li­ki­mas.

Lietuvoje nebelieka vaikų globos namų, tačiau daugėja tuščių pastatų, iš jų iškėlus anksčiau gyvenusius valstybės globojamus vaikus. Pavyzdžiui, planuota, kad vienuose pirmųjų ištuštintuose Viešvilėje veikusiuose Skalvijos vaikų globos namuose bus įkurti senjorų namai. Ištuštėjusiuose Pabradės vaikų namuose laukta kariškių, o buvusiuose Kauno Panemunės vaikų globos namuose svarstoma kurti vaikų dienos centrą. Tačiau vienos minėtų įstaigų įkurti taip ir nepavyko, kitos – kol kas tik vizijos. O realybėje buvusiems vaikų globos namams gresia pastatų vaiduoklių likimas. Tai pripažįsta pertvarkytų vaikų globos įstaigų vadovai.

Buvusių Skalvijos vaikų globos namų pastatas – kultūros paveldo objektas – pastatytas 1902 metais, didžiausias ir vienas gražiausių Viešvilės miestelyje, netrukus liks tuščias.

Unikalus pastatas

Kaip pabrėžė Viešvilėje (Jurbarko r.) veikusių Skalvijos vaikų globos namų direktoriaus pavaduotoja Jūratė Bastienė, šiuos globos namus pertvarka pasiekė vienus pirmųjų. „Nors vaikų globos namų Jurbarko rajone nebeliko, o tėvų globos netekę 28 vaikai gyvena penkiuose jiems išnuomotuose privačiuose namuose Smalininkuose ir Viešvilėje, mūsų institucija, kurią sudaro penkios šeimynos ir administracija, tebevadinama vaikų globos namais“, – teigė J. Bastienė. Jos žiniomis, dauguma kitų pertvarkytų šalies vaikų globos namų išlaikė buvusius pavadinimus.

Vaikų globos įstaigos administracija jau paskutines dienas dirba buvusiame globos namų pastate. Tai – kultūros paveldo objektas. Jame kadaise būta Prūsijos teismo rūmų. „Netrukus išsikelsime, o pastatas greičiausiai bus perduotas Turto bankui, paskui galbūt parduotas aukcione“, – sakė ji. Buvusių Skalvijos vaikų globos namų pastatas, didžiausias ir vienas gražiausių miestelyje, pastatytas 1902 metais. Būta svarstymų jame įkurti senelių namus arba bendruomenės centrą, bet pasiūlymai liko neįgyvendinti. „Būtų labai gaila, jeigu pastatas liktų neprižiūrimas ir jį imtų griauti niokotojai“, – sakė J. Bastienė. Ji pažymėjo, kad be tėvų globos likusiais vaikais pasirūpinta, tačiau pastatais, kuriuose vaikai anksčiau gyveno, pasirūpinti nepavyksta.

Kariškiai apsigalvojo

Į du namus ir vieną butą iškeldinus Švenčionių rajono Pabradės vaikų globos namuose gyvenančius vaikus, tušti liko sovietinės statybos buvusio bendrabučio tipo globos namų pastatas bei tarpukariu pastatyta mokykla. „Anksčiau būta vilčių, kad ištuštėjusius pastatus savo reikmėms pritaikys kariškiai. Deja, paaiškėjo, kad ir jiems nereikia šių pastatų, todėl namai stovi tušti, jau pradėti daužyti jų langai“, – pažymėjo Pabradės vaikų globos namų direktorė Joleta Veronika Dubauskienė. Anot jos, Pabradėje yra ne vienas tuščias namas, tad vargu ar kam prireiks beveik prieš 60 metų statyto tuometinio internatinės mokyklos pastato. „Jame iki 2015-ųjų pabaigos veikė vaikų namai, tad pastatas iš tiesų sutvarkytas, pakeisti jo langai. Tačiau kol kas nesugalvojama, kam jį pritaikyti“, – sakė J. V. Dubauskienė.

Marijampolės specialiųjų socialinės globos namų (šį pavadinimą įstaiga gavo sujungus pertvarkytus vaikų globos namus su senelių globos namais) direktoriaus pavaduotoja Aušra Kupčinskienė pasidžiaugė, kad šiuo metu reikia globoti viso labo devynis tėvų globos netekusius vaikus, – jie gyvena išnuomotame name. „Kai 2015-aisiais buvo skaidomi vaikų globos namai, auklėtiniams buvo išnuomoti trys namai. Per tą laiką kai kurie vaikai užaugo, gyvena savarankišką gyvenimą, tad dviejų namų nuomos atsisakėme“, – sakė ji.

Marijampolės centre stovintis didžiulis buvusių vaikų globos namų pastatas – tuščias, neseniai iš jo išsikėlė paskutinė ten veikusi įstaiga – gestų kalbos centras. „Pastatas priklauso Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, tad steigėja pati spręs, ką su juo daryti“, – sakė A. Kupčinskienė ir pridūrė, kad buvusių vaikų globos namų pastatas statytas 6-ajame XX amžiaus dešimtmetyje – nenaujas, bet kol kas gana tvarkingas.

Ukmergėje pasirūpinta

Kauno mieste į butus iškėlus vaikus iš dviejų Kauno savivaldybės vaikų globos namų pastatų, jie taip pat liko tušti. Kauno vicemerė Rasa Šnapštienė žiniasklaidai yra teigusi, kad vieną pastatą, esantį Partizanų gatvėje, kurį apniokojo kilęs gaisras, ketinama parduoti aukcione. Birutės gatvėje esančiame name norima įkurti krizių centrą bei senjorų ir vaikų dienos užimtumo centrus. Tačiau šie ketinimai – kol kas tik vizijos.

Ukmergės rajono savivaldybė informavo, kad buvusiame vaikų globos namų pastate po rekonstrukcijos, vykdytos Europos Sąjungos fondų lėšomis, įkurti 34 butai, dalis jų pritaikyta socialiniam būstui, kiti taps tarnybiniais butais rajonui reikalingiems specialistams apgyvendinti. Ukmergės globos centro, administruojančio padalinius, kuriuose ugdomi tėvų globos netekę 44 vaikai, direktorius Vygantas Kaselis pasakojo, kad buvę vaikų globos namai išskaidyti į padalinius, vienas jų – Siesikuose, be to, Ukmergėje vaikams nupirkti du namai.