Užsimojo versti Vitą Vasiliauską iš posto
Sei­mui siū­lo­ma iš­reikš­ti ne­pa­si­ti­kė­ji­mą cen­tri­nio ban­ko val­dy­bos pir­mi­nin­ku Vi­tu Va­si­liaus­ku, ta­čiau šis to da­ry­ti ne­ke­ti­na.

Didžiausios „valstiečių“ frakcijos iniciatyva tokios rezoliucijos projektą parengė Biudžeto ir finansų komiteto vadovas „valstietis“ Stasys Jakeliūnas. Iniciatyvą remia valdantiesiems priklausantys socialdarbiečiai bei juos remiantys „tvarkiečiai“, taip pat Mišrios Seimo narių grupės atstovai.

Rezoliucijoje, kurią dar svarstys Seimas, reiškiamas nepasitikėjimas Lietuvos banko (LB) vadovu ir kreipiasi į jį, siūlant pačiam atsistatydinti, nes esą jis pažemino Seimo reputaciją bei diskreditavo LB, kaip pagrindinę Lietuvos finansų priežiūros instituciją.

Jam neatsistatydinus, prezidentė Dalia Grybauskaitė raginama pradėti V. Vasiliausko atleidimo procedūrą.

„Per visą savo profesinę karjerą ir viešajame, ir privačiame sektoriuose niekada nevengiau atsakomybės. Tai įrodo faktai, veiksmai ir darbai. Nepasitikėjimo pagrindai yra teisės, o ne politikos sritis. Tai yra labai aiškiai įtvirtinta ir nacionalinėje, ir Europos Sąjungos teisėje. Todėl būtų gerai, kad kritikai įvardintų konkrečius teisinius pagrindus nepasitikėjimui reikšti, jeigu tokių yra. Atsistatydinimui nematau jokio pagrindo“, – pranešime spaudai pareiškė V. Vasiliauskas.

S. Jakeliūnas BNS teigė, kad rezoliuciją Seimas svarstys kitą antradienį. Pasak jo, rezoliuciją pasirašė virš 40 Seimo narių.

Valdančiųjų V. Vasiliausko puolimą opozicija vadina rinkimų kovos elementu ir interesų konfliktu.

Prieš dešimtmetį vykusios krizės priežastis ir pasekmes analizuojančio Biudžeto ir finansų komiteto vadovas S. Jakeliūnas yra pareiškęs, kad LB atsisakė bendradarbiauti su krizės tyrėjais, teikė ne visą, neobjektyvią informaciją, o dalį jos nuslėpė taip klaidindamas parlamentinį tyrimą atliekantį komitetą.

Jis taip pat abejojo, ar LB tinkamai prižiūrėjo komercinius bankus, per krizę galėjusius manipuliuoti Vilibor ir todėl būsto paskolas paėmę gyventojai galėjo patirti finansinės žalos.

V. Vasiliauskas priekaištus kategoriškai atmeta. Jis sako, kad visa informacija institucijoms yra teikiama, o kaltinimus vadina asmeniškumais. V. Vasiliauskas yra pranešęs, kad S. Jakeliūnas, 2013 metais siekė įsidarbinti LB, naudojosi žlugusio „Snoro“ banko istorija.

V. Vasiliauskas balandžio pabaigoje yra pripažinęs, kad pastaraisiais metais trūksta centrinio banko ir Seimo bendradarbiavimo, į Biudžeto ir finansų komitetą jis taip pat kviečiamas retai.

Ir S. Jakeliūnas, ir V. Vasiliauskas yra paviešinę asmeninio susirašinėjimo žinutes. S. Jakeliūnas sako, kad LB vadovo pasakymai nedera jokiam valstybės pareigūnui.

LB vadovui nuo S. Jakeliūno taip pat kliuvo už vidinius pokalbius ir susirašinėjimus, bei tyrimo diskreditavimą. Tai paaiškėjo nutekėjus vidinei LB informacijai. S. Jakeliūnas yra paskelbęs LB darbuotojų susirašinėjimą, kur teigiama, kad prieš išsiunčiam iš LB raštus reikia juos „nugludinti ir suderinti su vadovybe, nes klausimas politiškai jautrus“.

S. Jakeliūnas taip pat yra paviešinęs ne tik V. Vasiliausko, bet ir kitų LB narių pasisakymus LB darbuotojų susirinkime bei laiškuose, kuriuose menkinamai atsiliepiama apie parlamentinį tyrimą.

V. Vasiliauskas LB vadovauja nuo 2011 metų balandžio. Dabar eina antra jo kadencija.