Teisėjai įtariami tarnavę ne Temidei
Lie­tu­vos teis­mus ir ad­vo­ka­tū­rą su­krė­tė iki šiol ne­re­gė­tas ko­rup­ci­jos skan­da­las. Dėl įta­ri­mų ky­ši­nin­ka­vi­mu ir ki­tos ko­rup­ci­nės vei­kos va­kar su­lai­ky­ti aš­tuo­ni aukš­to ran­go tei­sė­jai bei pen­ki ži­no­mi ad­vo­ka­tai. Iš vi­so narp­lio­jant ko­rup­ci­nį tink­lą su­lai­ky­ti 26 as­me­nys.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė atsižvelgė į generalinio prokuroro Evaldo Pašilio teikimą ir pasirašė dekretus, kuriais leido patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti aštuonių teisėjų laisvę, taip pat sustabdė jų įgaliojimus, kol įsiteisės galutiniai sprendimai ikiteisminiuose tyrimuose arba baudžiamosiose bylose.

Kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu ir piktnaudžiavimu įtariami Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas, Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas ir Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys. Visi jie turi 24–37 metų darbo patirtį. Vakar taip pat sulaikyti advokatai Drąsutis Zagreckas, Romualdas Mikliušas, Giedrė Cimbolienė, Aivaras Surblys ir Marius Navickas.

Šią pamoką turi išmokti visi – ir politikai, ir tarnautojai, ir teisėjai, ir gydymo įstaigų vadovai.

Prarastas pasitikėjimas

Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) vakar informavo, kad sulaikytieji įtariami padarę apysunkius ir sunkius nusikaltimus bendrininkaudami bei veikdami organizuotose grupėse. Už palankius teisėjų sprendimus galbūt buvo žadami ir mokami kyšiai nuo 1000 iki 100 tūkst. eurų. Ikiteisminio tyrimo duomenimis, sutartų kyšių suma gali siekti 400 tūkst. eurų. Vakar įvairiose Lietuvos vietose buvo atliekami suplanuoti procesiniai veiksmai, daromos kratos sulaikytų asmenų darbo ir gyvenamosiose vietose, automobiliuose. Procesiniuose veiksmuose dalyvavo per 100 STT, kitų institucijų pareigūnų, prokurorų.

E. Pašilis per spaudos konferenciją pabrėžė, kad šis atvejis yra išskirtinis ne vien dėl korupcijos masto ar kyšių dydžių, bet ir dėl pasekmių visai visuomenei.

„Korupcija, kyšininkavimas, prekyba poveikiu, siekiant kai kam palankių neteisėtų sprendimų, verčia kalbėti ne tik apie žalą, kurią galima nustatyti suskaičiavus gautų kyšių sumas. Tai – teismo vardu „prastumti“ kieno nors savanaudiški, neteisėti sprendimai, nukentėjusiųjų likimai, neįvykdytas teisingumas. Tai – prarastas žmonių pasitikėjimas teisingumu. Todėl, gavus duomenų apie galbūt padarytas nusikalstamas veikas, buvo galimas tik vienas sprendimas – pradėti ikiteisminį tyrimą ir atsakyti į visus klausimus“, – kalbėjo generalinis prokuroras.

Anot STT vadovo Žydrūno Bartkaus, šis ikiteisminis tyrimas – signalas visai teismų sistemai, kad privalu imtis esminių pokyčių siekiant užkirsti kelią bet kokioms galimoms korupcijos apraiškoms. Jis užsiminė, jog teisėsauga prašys panaikinti Druskininkų mero Ričardo Malinausko teisinę neliečiamybę dėl vadinamosios Vijūnėlės dvaro bylos.

Neliečiamųjų laikai baigėsi

Prezidentės teigimu, teisėsaugos tyrimas atskleidė korupcinį tinklą, kurio gijos driekėsi per teismus ir advokatūrą.

„Kova su korupcija ir teismų skaidrinimas buvo pagrindinis mano abiejų prezidentavimo kadencijų prioritetas. Nors teismai gerokai atsinaujino, įsisenėjusių įpročių likučiai vis dar kenkia pasitikėjimui teisingumu. Tikiu, kad teisėsaugai ir ateityje užteks drąsos veikti savarankiškai, atsakingai, be jokių išlygų kovoti su sunkiausiomis korupcijos formomis“, – pabrėžė D. Grybauskaitė.

Premjero Sauliaus Skvernelio požiūriu, pradėtas baudžiamasis persekiojimas rodo, jog neliečiamųjų laikai baigėsi. Teisėsaugos tyrimas, anot jo, taip pat siunčia signalą, kad Lietuvos teismų sistemoje esama rimtų problemų, kurias būtina spręsti nedelsiant.

„Šią pamoką turi išmokti visi – ir politikai, ir tarnautojai, ir teisėjai, ir gydymo įstaigų vadovai. Valstybėje siekiame nulinės tolerancijos korupcijai. Asmenys, kurie dangstėsi tvirtais partiniais stogais ar naudojosi suteiktais įgaliojimais savo, o ne valstybės gerovei kurti, privalo sulaukti tinkamo atpildo“, – sakė jis.

Anot premjero, tai, kad kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu įtariami aukščiausių šalies teismų teisėjai, rodo, su kokio masto problemomis susiduriama.

Kilo rimtų klausimų

Vilniaus apygardos teismo pirmininkės Loretos Braždienės žodžiais, teisėjų korupcijos tyrimas supurtė visą teismų sistemą, kilo labai rimtų klausimų dėl teisėjų moralės.

„Teisingumui užtikrinti svarbi ne tik įstatymo raidė, bet ir teisėjų moralė. Stebėsime situaciją, tačiau bet kokiu atveju kaip pagrindinis prioritetas išliks nepakantumas korupcijai“, – BNS tvirtino ji. Vilniaus apygardos teisme dirbantis H. Jaglinskis, anot L. Braždienės, yra vienas labiausiai patyrusių civilinių bylų teisėjų. Teismo pirmininkė tikino nepastebėjusi, kad jis įtartinai elgtųsi.

Lietuvos advokatų tarybos pirmininko pavaduotojas Mindaugas Kukaitis taip pat pripažino: jei įtarimai pasitvirtins, skandalas labai supurtys visą teisinę sistemą. „Esame susirūpinę, advokatūra stebi procesą“, – teigė advokatas.