Sesijos darbotvarkė – egzotiškos kelionės
Nors pra­tęs­ta Sei­mo ru­dens se­si­ja baig­sis tik va­sa­rio vi­du­ry­je, iš anks­to su­sip­la­nuo­tų ke­lio­nių tau­tos iš­rink­tie­ji at­si­sa­ky­ti ne­ke­ti­na. Da­lis jų il­sė­jo­si sau­sį, ki­ti la­ga­mi­nus krau­sis va­sa­rį. Par­la­men­ta­rų poil­sio pla­nai rin­kė­jams ne­rū­pė­tų, jei šie juos įgy­ven­din­tų per ofi­cia­lias at­os­to­gas. Ta­čiau jų įtei­sin­ti ne­sku­ba­ma.

Asmeninių kelionių į užsienį leidimais Seimo nariai suskubo rūpintis gruodį ar dar anksčiau, nežinodami, kad rudens sesija pailgės pusantro mėnesio. Seimo valdyba geranoriška. Kad iš anksto įsigyti bilietai ir kelialapiai nepradingtų, ji neprieštarauja, jog parlamentarai net ir sesijos metu pasidžiaugtų saulės spinduliais ar pasimėgautų žiemos pramogomis. Kai kuriems jų atostogų išvyka pasirodė svarbesnė nei mero rinkimų kampanija.

Konstitucinis Teismas (KT) dar 2005 metais konstatavo, kad Seimo narių atostogos turi būti reglamentuotos įstatymu. KT pabrėžė, kad parlamentarų veiklos nepertraukiamumas nereiškia, jog jie negali naudotis konstitucine teise į poilsį ir laisvalaikį, taip pat kasmetines mokamas atostogas.

Nuo Ispanijos iki Kosta Rikos

Sausį keliavimo džiaugsmą galėjo patirti „valstiečiai“ Rūta Miliūtė, Dainius Kepenis, socialdemokratai Rasa Budbergytė, Algirdas Sysas, liberalas Jonas Varkalys ir buvusi liberalė Aušrinė Armonaitė. Toli gražu ne visi jų spėjo sugrįžti ir dalyvauti plenariniame posėdyje sausio 15-ąją. Vasarį keliauti yra pasirengę „socialdarbiečių“ frakcijai priklausantis Algirdas Butkevičius, A. Armonaitė, liberalas Eugenijus Gentvilas, konservatoriai Irena Degutienė, Antanas Matulas, „valstiečiai“ Gediminas Vasiliauskas, Jonas Jarutis, ekonomikos ir inovacijų ministras, į Vilniaus merus pretenduojantis Virginijus Sinkevičius, Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Bronislovas Matelis. Plenariniai posėdžiai numatyti vasario 12 ir 14 dieną.

Antanas Matulas: „Tiesiog noriu pabūti šiltai. Pasidariau tyrimą, labai trūksta vitamino D.“

V. Sinkevičius porai savaičių išvyksta į Tailandą. „Kelionė suplanuota seniai, viskuo rūpinosi žmona. Tad atšaukti negalėjau, šiuo atveju prioritetas – šeimai“, – „Lietuvos žinioms“ sakė jis. Politikas neatmetė galimybės, kad tokį jo pasirinkimą gali kritikuoti oponentai . „Bet jei tai tik vienintelis argumentas prieš mane, jis yra juokingas. Tikiu, kad žmonės atsirinks ir įvertins mano siūlomas idėjas“, – teigė V. Sinkevičius.

Antanas Matulas: “Tiesiog noriu pabūti šiltai. Pasidariau tyrimą, labai trūksta vitamino D.” / BNS nuotrauka

A. Matulas sakė greičiausiai vyksiąs į Egiptą, nors lėktuvo bilietų dar neturi. „Tiesiog noriu pabūti šiltai. Pasidariau tyrimą, labai trūksta vitamino D“, – pasakojo politikas. Į Gran Kanariją planuoja keliauti buvęs premjeras A. Butkevičius. G. Vasiliauskas vyks kur kas toliau – į Kosta Riką. Kelionę jis taip pat susiplanavo iš anksto. „Kanadoje gyvenanti mano pusseserė turi vasarnamį Kosta Rikoje, kur praleidžia šalčiausius mėnesius. Jau seniai kvietė ją aplankyti. Be to, kita giminaitė švęs jubiliejų, tai irgi priežastis pasimatyti“, – dėstė Seimo narys. Visi kalbinti politikai sutiko, kad išvykdami jaustųsi ramiau, jei parlamentarų atostogos būtų oficialiai įteisintos.

Projektas parengtas

Įteisinti Seimo narių atostogas žadėta naujajame Seimo narių teisių, pareigų ir veiklos garantijų įstatyme. Jo projektas priėmimo laukia daugiau nei pusantrų metų. Tačiau visi pateikti pasiūlymai, kaip ir ankstesnių kadencijų metu, sulaukė kritikos. Atostogų reglamentavimo priešininkai argumentuoja, kad Seimo nario veikla yra nepertraukiama, todėl oficialus poilsis jiems nepriklauso. Yra manančiųjų, kad atostogas tiksliau būtų apibrėžti kaip laisvadienius.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė prieš mėnesį sakė, kad projektas nebus svarstomas, kol nebus aiškus parlamentarų atostogų modelis. „Būtų labai liūdna, jei ir šią kadenciją nepavyktų priimti to įstatymo. Jis suteiktų daugiau aiškumo“, – situaciją įvertino Seimo pirmoji vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, R. Baškienė ir A. Širinskienė yra pateikę pasiūlymą, pagal kurį politikams būtų numatytos kasmetinės 40 darbo dienų atostogas. Pagal šį projektą visi Seimo nariai kasmetinių atostogų eitų ir iš jų grįžtų tuo pačiu laiku, išskyrus atvejus, kai šaukiamos neeilinės sesijos. Ilsėtis jie galėtų tik nevykstant parlamento sesijoms.

Rinkėjų apgaudinėjimas

Mykolo Romerio universiteto profesoriaus, konstitucinės teisės žinovo Vytauto Sinkevičiaus teigimu, nė viename Europos šalių parlamente politikai neturi tiek laisvo laiko, kaip Lietuvos Seime. „Visi supranta, kad tokia situacija, kokia yra dabar, tėra rinkėjų apgaudinėjimas ir visuomenės mulkinimas. Visi žino, kad atostogauti jie važiuoja kaip ir visi normalūs žmonės“, – „Lietuvos žinioms“ yra sakęs V. Sinkevičius. Pasak jo, KT suformuluoti parlamentarų atostogų principai visiškai paprasti: Seimo nariai turi eiti atostogų vienu metu, atostogauti galima tik tada, kai nevyksta sesijos, o atostogų trukmę Seimas turi nustatyti įstatymu.

V. Sinkevičius kritikavo dažniausiai pateikiamus argumentus, esą Seimo nariai negali turėti atostogų. „Nepertraukiama veikla reiškia viena: parlamentarai ir atostogų metu išsaugo visus savo įgaliojimus. Parlamentas bet kada turi teisę susirinkti ir svarstyti bet kokius klausimus“, – aiškino jis.