Seime – diskusijos dėl biudžeto
Sei­mas 2019 me­tų biu­dže­to pri­ėmi­mą an­tra­die­nį pra­dė­jo. Fi­nan­sų mi­nis­tras Vi­lius Ša­po­ka ki­tų me­tų biu­dže­tą jis pa­va­di­no pa­sver­tu ir su­ba­lan­suo­tu.

Prie svarstymą buvo padaryta pertrauka, kurios paprašė valdančiosios koalicijos partneriai socialdarbiečiai.

Anksčiau Seimas atsisakė iš darbotvarkės išbraukti kitų metų biudžeto priėmimą ir dalies parlamentarų prašymu atidėti jo priėmimą gruodžio 18 dienai.

To siekia Mišriai Seimo narių grupei priklausantys parlamentarai, o savo parašais parėmė liberalai ir konservatoriai – tokia rezoliucija buvo atmesta praėjusią savaitę.

Tačiau Seimas atsisakė šį opozicijos prašymą svarstyti prieš biudžeto priėmimą pradžią ir paliko jį popietinėje darbotvarkėje. Tai reiškia, kad jeigu Seimas kitų metų biudžetą patvirtins, nebeliks prasmės svarstyti opozicijos siūlymo iki kitos savaitės derėtis su mokytojais, rasti lėšų jų reikalavimams tenkinti ir tada patvirtinti biudžetą.

2019 metų valstybės biudžetu siekiama įgyvendinti šią vasarą patvirtintas struktūrines reformas, mažinti skurdą ir kaupti rezervą, sako finansų ministras Vilius Šapoka. Kitų metų biudžetą jis pavadino pasvertu ir subalansuotu.

„(Biudžetas) orientuotas į struktūrines reformas, skurdo mažinimą, rezervų kaupimą ateičiai“, – pareiškė ministras, antradienį Seimui pradėjus 2019 metų biudžeto priėmimą.

Pasak jo, labiausiai išlaidos augs tik ten, kur įgyvendinami pokyčiai – švietimo ir mokslo, sveiktos ir socialinės apsaugos srityse.

Kitąmet 20 eurų iki 50 eurų didės vaiko pinigai – tam numatyta 117 mln. eurų, kils pensijos – jų indeksavimui numatoma skirti daugiau kaip 212 mln. eurų. Nuo 2019 metų nutraukiami „Sodros“ mokėjimai į antros pakopos pensijų fondus, todėl „Sodroje“ lieka beveik 200 mln. eurų.

Gyventojams bus leidžiama atskirai skirti dalį pajamų mokesčio profsąjungoms.

Kitąmet nuo 21 iki 9 proc. mažinamas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas malkoms ir medienos atliekoms, nuo 9 iki 5 proc. – laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams.

Nuo kovo 10 proc. augs stipraus alkoholio akcizas.