Sausio 13-osios byla: sprendimus skųs, įspėjama apie galimą informacinį puolimą
Vil­niaus apy­gar­dos teis­mo nuo­spren­džius nu­teis­tų­jų Sau­sio 13-osios by­lo­je ad­vo­ka­tai ža­da skųs­ti. Tuo me­tu prem­je­ras Sau­lius Skver­ne­lis už­si­mi­nė apie ga­li­mą su­in­ten­sy­vė­ju­sį in­for­ma­ci­nį puo­li­mą iš Ru­si­jos. 

Už akių dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui nuteisto buvusio KGB karininko Michailo Golovatovo advokatas Ryšardas Burda sakė, kad paskirta 12 metų laisvės atėmimo bausmė jam atrodo nelogiška.

„Iš esmės nusikaltimuose žmoniškumui vertinimas yra kiek kitoks. Už juos atsako pirmiausia ne pavaldiniai, o tie, kurie vadovavo“, – BNS teigė advokatas.

„Maršalas Jazovas gavo mažiau nei jo pavaldinys“, – teigė jis.

Trijų teisėjų kolegija buvusiam sovietų gynybos ministrui Dmitrijui Jazovui už akių skyrė 10 metų laisvės atėmimo bausmę, M. Golovatovui skirta 12 metų nelaisvės.

Buvusio Pskovo 76-osios oro divizijos vado pavaduotojo, vyriausiojo oro desanto pareigūno Vilniuje pulkininko Vasilijaus Kustrio advokatė Emma Domajeva BNS sakė, kad nuosprendį skųs.

„Jau Jazovui iš tikrųjų turėjo būti griežta (bausmė), o mano pulkininkui vis tiek turėjo būti mažiau. Jis gi buvo vykdytojas“, – teigė teisininkė.

V. Kustrio teismas skyrė 12 metų laisvės atėmimą.

Galimas puolimas

Paskelbus nuosprendį Sausio 13-osios byloje iš Rusijos galima tikėtis suintensyvėjusio informacinio puolimo, sako premjeras Saulius Skvernelis.

„Matyt, požiūrį, „informacijos“ tam tikrą paskleidimą, mes ir turėjome, ir dabar dar turėsime. Tai yra bandymas paneigti akivaizdžius nusikaltimus, kurie buvo padaryti sausio tryliktąją. Dezinformacijos, puolimo bus, matyt, ir daugiau, ypatingai po nuosprendžio, mes žinome, kad bus tokia reakcija“, – žurnalistams trečiadienį sakė premjeras.

Vilniaus apygardos teismas trečiadienį paskelbė nuosprendį 67 Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiams, jie pripažinti kaltais dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų už dalyvavimą sovietų agresijoje.

Premjeras mano, kad teisėsaugos pareigūnai, kurie dalyvavo tiriant šią bylą ir nagrinėjant ją teisme, gali sulaukti Rusijos sankcijų ar persekiojimo.

„Šiems žmonėms, tikėtina, kad bus pritaikytos įvairios sankcijos. Jiems, ko gero, reikės susilaikyti nuo vizitų į tokias šalis, kur būtų galima nukentėti nuo to poveikio, kurį, tikėtina, darys Rusijos valstybė“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo SSRS.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

Kaltais dėl šių nusikaltimų pripažintiems asmenims skirtos bausmės nuo ketverių iki 14 metų.

Bylą tyrę prokurorai kol kas nekomentavo paskirtų bausmių dydžių ir tai žada daryti po pietų, kai teisėjai perskaitys nuosprendžio motyvus.

Dauguma kaltinamųjų nuteisti už akių, nes Rusija ir Baltarusija atsisakė juos išduoti.