Saulius Skvernelis nenumatytąjį Seimo posėdį iškeitė į Marijampolę
Opo­zi­ci­jos at­sto­vams su­rin­kus par­ašus an­tra­die­nį šau­kia­mas ne­nu­ma­ty­tas Sei­mo po­sė­dis, ja­me bus svars­to­mi val­dan­čių­jų veiks­mai. Ta­čiau prem­je­ras po­sė­dy­je ne­da­ly­vaus, nes iš­vy­ko į Ma­ri­jam­po­lę, ati­da­ry­ti lan­gų ir lau­ko du­rų ­ga­my­bos įmo­nę „Do­vis­tą“.

„Posėdis bus, pagal statutą reikia jį surengti, jei reikalauja Seimo nariai. Yra pakankamai parašų surinkta, kad jis būtų paskelbtas“, – žurnalistams pirmadienį sakė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Į posėdžio darbotvarkę įtraukti du rezoliucijų projektai: vienu siūloma įvertinti premjero Sauliaus Skvernelio vaidmenį istorijoje dėl sunaikinto Vyriausybės pasitarimo įrašo, kitu – „valstiečių“ Ramūno Karbauskio ir Agnės Širinskienės veiksmus paviešinant slapta darytą Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) narių pokalbio įrašą.

Rezoliucija dėl ministro pirmininko būtų reikalaujama, kad premjeras duotų nurodymą atkurti sunaikintą Vyriausybės pasitarimo įrašą ir sudarytų galimybę su juo susipažinti visuomenei ir žiniasklaidai. Šiame pasitarime svarstytas klausimas dėl neatlygintino registrų duomenų teikimo žiniasklaidai.

Tai kas atvedė „Dovistą“?

Andrius Tapinas ir Saulius Skvernelis./Teodoro Biliūno/fotobankas nuotrauka

S. Skvernelis antradienio rytą feisbuke paskelbė posėdyje nedalyvausiantis dėl anksčiau suplanuotų renginių ir teigė, kad opozicijos yra veliamas į „tuščias, beprasmes politines intrigas“. Jas politikas sieja su artėjančiais rinkimais. Premjeras antradienio rytą turėjo pakankamai laiko, kad parašytų ilgą įrašą socialiniame tinkle, kuriame aiškinama, kodėl Marijampolėje atidaromas Danijos langų ir lauko gamybos gamyklą yra svarbesnis įvykis, nei nenumatytasis Seimo posėdism, be to jis – nuoseklaus Vyriausybės darbo pavyzdys. Šiuo teiginiu suabejojo laidų vedėjas Andrius Tapinas, kuris teigia, jog sutartis su „Dovista“ dėl investicijų į Lietuvą ir naujos gamyklos statybos pasirašyta 2016 metų liepą, o derybos vyko nuo 2015 pradžios. Ir tuo metu buvęs premjeras Algirdas Butkevičius gyrėsi „kad toks danų sprendimas yra kryptingo Vyriausybės darbo gerinant verslo aplinką pavyzdys“ „Jūs, mieli praimai, bent jau copy-paste nuo vienas kito nedarykit. socialiniame tinkle rašo A. Tapinas.

„Šiandien ir vėl opozicijos esu kviečiamas į Seimą. Deja, kvietimo priimti negaliu, nes darbotvarkėje – seniai suplanuoti darbai. Vykstu į Marijampolę, kur bus atidaryta Danijos langų ir lauko durų gamybos milžinės gamykla.

Tai – daugiau nei tūkstantis naujų darbo vietų, stiprėjantys regionai ir puikiai išnaudota Marijampolės laisvoji ekonominė zona. Tai – dar vienas nuoseklaus Vyriausybės darbo pritraukiant užsienio investuotojus pavyzdys.

Savo pareiga pirmiausia matau konkrečius darbus ir veiklą, nukreiptus į mūsų žmonių gerovę – o ne politines rietenas artėjant rinkimams. Atsakymus opozicijai pateikiau jau kelis kartus iš Seimo tribūnos. Parlamentarai manęs gali klausti bet kada per Vyriausybės valandą Seime. Atsakymai pateikti ir raštu. Jei dar kyla klausimų, kurie susiję su Vyriausybės kanceliarijos veikla, juos galima pateikti ir į juos bus atsakyta.

Visgi matau, kad opozicijai atsakymai visai nereikalingi. Tiesiog norima pasinaudoti proga ir velti mane į tuščias, beprasmes politines intrigas. Jei yra teisinių klausimų – juos visada gali išspręsti teismas, tačiau į jį kreiptis kažkodėl neskubama. Priešingai – esu viešai įžeidinėjamas, žeminamas, man metami niekuo nepagrįsti kaltinimai. Jau atvirai kalbama ir apie mano interpeliaciją.

Puikiai suprantu, kad nusivylimas, jog Seimo rinkimus laimėjo „ne tie“, niekur nedingo. Bandymas organizuoti išankstinius Seimo rinkimus žlugo, dabar griebiamasi kito plano. Artėja net keli šaliai itin svarbūs rinkimai. Kai opozicija prieš juos neturi darbų, kuriais galėtų pasigirti, lieka tik vienas kelias – kuo labiau sumenkinti politinius konkurentus.

Matau, kad taip valomas kelias ir konservatorių kandidatams Prezidento rinkimuose, nes kol kas jokios rimtos alternatyvos trims šios partijos skyrių iškeltiems kandidatams nėra. Nežinau, ar tokia alternatyva galėčiau būti aš – bet užtat labai aiškiai matau, kaip bijoma tokio scenarijaus.

Man sunku įsivaizduoti, kaip tektų dirbti su šalies vadovu, kuris atstovauja partijai, šiuo metu darančiai viską, kad pokyčiai šalyje nevyktų arba vyktų kuo lėčiau. Partijai, kurios rinkiminis šūkis yra atšaukti dabartinių valdančiųjų reformas, o tai reiški, kad jie nori atšaukti mažesnius mokesčius, didesnes socialines išmokas, vaiko pinigus. Jau nekalbu apie tai, kad iš naujojo šalies vadovo Vyriausybė turės gauti įgaliojimus dirbti toliau, o čia sukelti politinę krizę labai lengva. Jei bus vadovaujamasi siaurais partiniais interesais, kaip buvo elgiamasi visą laiką iki šiol.

Tiems, kurie kalba apie tariamą žodžio laisvės varžymą, galiu tik priminti, kad Vyriausybė nemokamai ir teisėtai suteikė Registrų centro duomenis žurnalistams. Galiu priminti ir tai, jog iki tol ilgus metus metų ta informacija buvo teikiama pažeidžiant įstatymus. Ir tai nėra nei toleruotina, nei normalu.

Daliai žiniasklaidos, akivaizdu, tai jau nerūpi ir bet koks Vyriausybės sprendimas bus sutiktas kritikos lavina. Visgi nemaža dalis visuomenės, esu tikras, jaučia teigiamus pokyčius ir nori, kad jie tęstųsi. Tikiu, kad šių žmonių lūkesčiai ir nuomonė bus gerbiami, o žurnalistai išsaugos objektyvumą.

Vyriausybė jau dvejus metus priiminėja svarbius sprendimus. Dabar svarstomas šalies biudžetas, kuris nulems, kaip gyvensime ateityje. Ruošiamos įstatymų pataisos, kurios bus nukeiptos prieš prekybos tinklų piktnaudžiavimą. Pradedama pensijų reforma, kuri sulaukė privačių pensijų fondų pasipriešinimo, o jų surašytus argumentus konservatoriai klusniai pateikė Konstituciniam Teismui – kaip savo.

Konservatorių partijos vadovybės paskirtoji kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė net pasišovė fondų interesus ginti Konstituciniame Teisme asmeniškai. Nors šios buvusios finansų ministrės sprendimai beatodairiškai karpyti pensijas, algas, socialines išmokas to paties Konstitucinio Teismo, kaip puikiai pamename, buvo pripažinti pagrindinio šalies įstatymo pažeidimais – už kuriuos mes visi esame priversti mokėti iki šiol.

Gyniau ir ginsiu pirmiausia visuomenės, o ne stambių verslo grupių interesus. Vis dar tikiu, kad opozicija atras savyje jėgų baigti destruktyvius veiksmus ir imti dirbti kartu šalies labui. Kad jų kalbos apie tai, kaip būtina rasti sutarimus svarbiausiais šalies klausimais, nebus tik rinkiminiai lozungai.

Deja, kol kas tuščios opozicijos narių kėdės Seimo salėje, kai priiminėjami šaliai reikšmingiausi sprendimai, rodo kitokį nusiteikimą.“

Prašo aiškintis NSGK

Premjero S. Skvernelio atsakymais nepatenkinta Seimo opozicija sieks, kad sunaikinto Vyriausybės pasitarimo įrašo istoriją aiškintųsi Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK).

„Aiškiai netenkina mūsų valdančiųjų pozicija dėl tokios aklos gynybos ir laisvo žodžio varžymo. Pasitarę su kitų opozicinių ir Mišrios grupės nariais mes manome, kad reikia išlaikyti dėmesį šitiems suvaržymams ir todėl yra siūlymas (kreiptis – BNS) į NSGK, kad galėtumėm gauti ir slaptą informaciją, kuria čia bandoma prisidengti“, – po opozicinių frakcijų atstovų pasitarimo žurnalistams antradienį sakė socialdemokratas Juozas Olekas.

Anot jo, į posėdį būtų kviečiamas „Vyriausybės vadovas, kad būtų atsakoma į klausimus, kas pažeidinėjo (reglamentą – BNS), kokiu būdu diegiamos technologijos, kad jos trintų informaciją, kuri svarbi Lietuvos žmonėms“.

Opozicinių konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis teigė, kad Vyriausybės vadovas dar turi galimybę išspręsti situaciją, nurodydamas atkurti įrašą ir su juo supažindinti visuomenę.

Jei tai nebus padaryta, opozicija svarstys ir interpeliacijos galimybę, nors pripažįsta, kad valdantieji turi aritmetinę balsų daugumą ir procesas reikštų tik galimybę dar kartą užduoti Vyriausybės vadovui klausimus.

„Mes turime sudaryt galimybę premjerui ištaisyti situaciją, tiek atkuriant įrašą, tiek atsakant į klausimus. Apsisprendėm keliais žingsniai sudėlioti – pirmasis yra NSGK, kad nebūtų piktnaudžiaujama slaptumo žymomis, ir jei informacija nesutampa, mes dar kartą kviečiame premjerą ir kanclerį į opozicijos posėdį. Jei jis vėl neateitų, vėl būtų melo ir iššisukinėjimo, mes neatmetame galimybės iterpeliacijai kaip galimybei užduoti klausimus“, – sakė G. Landsbergis.

R. Karbauskio bei A. Širinskienės veiksmus, kai jie paviešino slapta įrašytą pokalbį tarp kelių VTEK narių ir atleisto darbuotojo, rezoliucija siūloma įvertinti kaip „šantažą VTEK“.

Minimi „valstiečiai“ paskelbto įrašo pagrindu inicijuoja apkaltą buvusiam bendražygiui Povilui Urbšiui. Jų teigimu, įrašas atskleidžia, kad P. Urbšys galėjo nurodyti VTEK nariams iš pareigų atleisti buvusį komisijos Prevencijos skyriaus vedėją Mindaugą Siaurį.

Seime praėjusį ketvirtadienį pateikus kitų biudžeto projektą, pagal Seimo statutą, jo svarstymui daroma pertrauka ir plenariniai posėdžiai nebus rengiami.

Nenumatytas Seimo posėdis turi būti surengtas, jeigu to raštu reikalauja ne mažesnė kaip trečdalis, t. y. 47 Seimo nariai arba Seimo valdyba.

„Valstiečių“ vadovas R. Karbauskis opozicijos iniciatyvos dėl nenumatyto posėdžio sakė nesureikšminantis.

„Burbulas yra, burbulas išpūstas, premjeras atsakė į visus klausimus. Jeigu opozicija nori tą burbulą pūsti toliau, tvarkoj, viskas gerai“, – opozicijai paskelbus apie iniciatyvą ją žurnalistams Seime komentavo R. Karbauskis.