Rokas Masiulis žino, kad jo atleisti premjeras negali?
Su­si­sie­ki­mo mi­nis­tras Ro­kas Ma­siu­lis aki­vaiz­džiai er­zi­na val­dan­čiuo­sius Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­gą. Pa­trau­kęs Klai­pė­dos vals­ty­bi­nio uos­to va­do­vą Ar­vy­dą Vait­kų R. Ma­siu­lis puo­lė ko­men­tuo­ti švie­ti­mo įstai­gų au­di­tą.  Tai aiš­kiai er­zi­na prem­je­rą ir „vals­tie­čius“, bet eks­per­tai abe­jo­ja, ar mi­nis­tras bus at­leis­tas. 

„Nustebino net ir visko mačiusius auditorius“

Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį paragino susisiekimo ministrą nekomentuoti su švietimu susijusių reikalų. Mat pastarasis, vos sulaukęs švietimo įstaigų audito, kurį pats ir inicijavo, išvadų, jas paviešino asmeniniame „Facebook“ profilyje.

„Mokytojai buvo teisūs. [...] Taip, auditas baigtas – rezultatai perduoti ŠMSM (Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai) prieš porą dienų. Tikrinti 2016–2018 metai. Per audituotą 3 metų laikotarpį viešiesiems pirkimams čia skirta daugiau nei 100 mln. eurų. Galiu tik patvirtinti – mokytojai buvo teisūs, kad sistemoje yra tikrai labai negerų dalykų [...] ilgamečių direktorių sukurtas ir palaikomas voratinklis nustebino net ir visko mačiusius auditorius. Vyrauja neskelbiami pirkimai, vieno tiekėjo protegavimas, tiekėjai už laimėtus pirkimus įstaigoms atsilygina „parama“, masiškai naudojama schema „perkame paslaugas iš savų darbuotojų“, kurių tiesioginės pareigos yra tokios pačios, kaip ir pirkimo objektas, pirkimo galutinė suma procedūrų metu išauga kelis kartus ir t.t. Šis sąrašas labai ilgas“, – audito išvadas komentavo susisiekimo ministras.

Rinkimų kontekste premjerui tai yra labai nenaudinga. Dėl to aš manyčiau, kad R. Masiulis gali savotiškai būti ramus.

Šį auditą R. Masiulis inicijavo dar praėjusių metų gruodį, kai patraukus iš posto tuometinę Švietimo ministrę Jurgitą Petrauskienę, jis laikinai perėmė ministerijos valdymą. Viešųjų pirkimų patikrinimą švietimo įstaigose atliko būtent Susisiekimo ministerijos auditoriai.

Įšoko ne į savo daržą

Šiandien ŠMSM vadovauja Algirdas Monkevičius. Pasak premjero, būtent šio ministro kompetencija yra komentuoti audito išvadas.

„Reikėtų ministrams komunikuoti grynai savo valdymo srityje. Gerbiamas susisiekimo ministras jau nebėra pavaduojantis švietimo ministrą ir ta tema ir politinė atsakomybė šiandien yra švietimo ministro“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė premjeras.

Švietimo ministru sausį paskirtas A. Monkevičius teigė, kad didžioji dalis audito metu nustatytų trūkumų jau yra pašalinti, o įstaigose dirbančių žmonių atleisti nereikia.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija Seime pritaria premjero nuomonei, kad R. Masiulis neturėjo teisės komentuoti audito išvadų. Frakcijos seniūno pavaduotojo Jono Jaručio įsitikinimu, nepaisant to, kad auditą inicijavo R. Masiulis, dabar ŠMSM yra kitas ministras ir jis turi teisę komentuoti audito išvadas.

Paklaustas, ar R. Masiulio darbas ministerijoje atitinka valdančiosios daugumos lūkesčius, J. Jarutis atsakė, kad visada gali būti ir geriau. Dėl platesnio komentaro politikas pasiūlė kreiptis į frakcijos seniūną Ramūną Karbauskį. Su pastaruoju LŽ susisiekti nepavyko.

Įtaria susidorojimu

Premjero išsakytos pastabos R. Masiulio atžvilgiu stebina Seimo opoziciją. Seimo pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė mano, kad po A. Vaitkaus atleidimo iš valstybinio uosto vadovo pareigų vyksta akivaizdus valdančiųjų kabinėjimasis prie ministro.

Seimo pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė./ BNS nuotrauka

„Nuo pat pradžių buvo aišku, kad tai yra visiškai politizuotas požiūris į patį ministrą R. Masiulį. Aš beveik garantuoju, kad taip ir bus: (valdantiesiems – LŽ) reikia paskleisti tokią opiniją, kad šitas ministras yra netinkamas. Tai galbūt jis nedeklaravo viešųjų-privačių interesų, susijusių su broliu dvyniu, po to žvyrkeliai, dar kažkas buvo. O iš tikrųjų akivaizdžiai matosi, kad ieškoma kažko tai, prie ko galėtum prikibti ir tai būtų kaip koziris tolimesniems veiksmams. Akivaizdžiai matoma – tą ministrą norima pašalinti iš Vyriausybės“, – įsitikinusi I. Degutienė.

Visgi Seimo pirmininko pavaduotoja mano, kad R. Masiulio versti iš ministro posto valdantieji bent jau iki prezidento rinkimų neketina.

„Tai būtų nelogiška. Pirmiausia būtų neparanku valdančiajai daugumai ir neparanku pačiam kandidatui į prezidentus premjerui S. Skverneliui. Kaip ta dėlionė po prezidento rinkimų susiklostys – priklausys nuo to, kas bus išrinktas prezidentu. Jeigu, tarkime, S. Skvernelis nelaimi prezidento rinkimų ir lieka premjeru – tada gali pradėti braškėti ir R. Masiulio pozicijos“, – sakė I. Degutienė.

R. Masiulis renka populiarumo taškus

Seimo opozicijos nuomonei pritaria ir politologas Lauras Bielinis, kuris taip pat teigia, kad dar vieno ministro atleidimas būtų pražūtingas pačiai Vyriausybei. Mat tai būtų septintas iš posto verčiamas šios Vyriausybės ministras. Pasikeitus daugiau nei pusei iš keturiolikos ministrų, Vyriausybė pagal Konstituciją turi iš naujo gauti Seimo įgaliojimus arba atsistatydinti.

Politologas Lauras Bielinis./ BNS nuotrauka

„Rinkimų kontekste premjerui tai yra labai nenaudinga. Dėl to aš manyčiau, kad R. Masiulis gali savotiškai būti ramus. Ko gero ministrui dabar būtų naudingiausia laikytis savo principų, nes paklusti pasimetusio premjero paliepimams reikštų tik dar daugiau klaidų ir nesusipratimų jo valdomoje ministerijoje. Tai labai pakenktų jo reputacijai. Šiandien papeikimai ar griežti žodžiai iš premjero lūpų ministro atžvilgiu ko gero net gi stiprina ministro reputaciją“, – sakė L. Bielinis.

Politologo nuomone, S. Skvernelis, bandydamas derinti premjero pareigas ir dalyvavimą prezidento rinkimų kampanijoje, atsidūrė gana sudėtingoje situacijoje. Visgi viešas tramdymas valdančiajai daugumai neįtinkančio ministro S. Sverneliui reitingų neprideda.

„Ministrų savarankiškumo raiška jam, kaip mėgstančiam visos valdžios gijas laikyti savo rankose, savotiškai trukdo. Jis iš tiesų bando sureguliuoti santykius tarp savęs ir ministrų kuo paprastesniu būdu, bet iš tiesų, manyčiau, kad tai yra savotiškas premjero pasimetimas“, – sakė L. Bielinis.