Referendumo šalininkų mobilizacija
Ne­ga­lė­da­mas pa­si­ti­kė­ti rin­kė­jų va­lia, „vals­tie­čių“ ly­de­ris nu­spren­dė dvi­gu­bai su­stip­rin­ti agi­ta­to­rių už dvi­gu­bą pi­lie­ty­bę pa­jė­gas. Taip po­li­ti­kos eks­per­tė įver­ti­no vie­ną nau­jau­sių Ra­mū­no Kar­baus­kio įsta­ty­mų lei­dy­bos ini­cia­ty­vų.

Šiandien rengiamame Seimo posėdyje numatoma ypatingos skubos tvarka svarstyti R. Karbauskio teikiamas Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo bei Referendumo įstatymo pataisas. Jomis siekiama įtvirtinti naują referendumo šalininkų sąvoką.

R. Karbauskis siūlo referendumo šalininkais pripažinti įstatymų nustatyta tvarka Vyriausiojoje rinkimų komisijoje įregistruotus asmenis – Lietuvos piliečius, ne mažiau kaip 15 piliečių grupes, Lietuvoje įregistruotas nevyriausybines organizacijas, taip pat politines partijas, palaikančias referendumo idėją.

Ramūnas Karbauskis: „Lietuvius vienijančios organizacijos nuogąstavo, kad negalės būti politinės kampanijos dalyvėmis ir agituoti už referendumą savo bendruomenėse.“

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis tikisi, kad pakeitus įstatymus būtų sudarytos geresnės galimybės veikti tiems žmonėms ar jų grupėms, kurios palaiko referendumą, bet nėra jo iniciatoriai. Esą dabartinis reguliavimas, kai įstatymai numato tik referendumo iniciatorių ir referendumo oponentų kategorijas, pažeidžia nuo kampanijos atribotų referendumo šalininkų teises.

Idėjos autoriai – užsienio lietuviai

„Valstiečių“ vedlys neslėpė, kad pataisas teikia siekdamas sutvirtinti savo inicijuojamo referendumo dėl dvigubos pilietybės šalininkų pozicijas. „Referendumo dėl dvigubos pilietybės atveju referendumo iniciatorė yra Seimo narių grupė, taigi tik ji pagal esamą reguliavimą galėtų būti referendumo politinės kampanijos dalyve, o kiti asmenys galėtų registruotis tik kaip kampanijos oponentai“, – tvirtino R. Karbauskis.

Jo nuomone, nesąžininga, kad ne visi referendumo rėmėjai, o tik jo iniciatoriai turi galimybę oficialiai dalyvauti kampanijoje. Konkrečiai referendumo dėl dvigubos pilietybės atveju dabartinis teisinis reguliavimas esą pažeidžia užsienio lietuviams atstovaujančių nevyriausybinių organizacijų teises. Anot R. Karbauskio, būtent šios organizacijos ir atkreipė jo dėmesį į galimą įstatymų spragą.

„Problema buvo aptarta su užsienio lietuvius vienijančiomis organizacijomis, nes jos nuogąstavo, kad negalės būti politinės kampanijos dalyvėmis ir agituoti už referendumą savo bendruomenėse, rinkti aukas agitacijai. Tada buvo parengtos pataisos, kurios minėtą problemą sprendžia“, – sakė jis.

Opozicija vertina atsargiai

Opozicijai atstovaujantys politikai neskuba patikėti nesavanaudiškais R. Karbauskio motyvais, nors ir kategoriškai neatmeta galimybės koreguoti referendumo kampanijos teisinį reguliavimą.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis sutiko, kad dabartiniai įstatymai šiek tiek skirtingai apibrėžia referendumą palaikančių ir jam prieštaraujančių grupių padėtį. Vis dėlto, anot jo, valdančiųjų pasiūlymas kol kas palieka neatsakytų klausimų.

„Nėra iki galo aiškus iniciatyvinės grupės ir referendumo šalininkų santykis: ar referendumo šalininkai veikia grupės sutikimu ar tampa jos dalimi, kaip kinta sprendimų priėmimo procesas, ar referendumo šalininkai gali nusverti iniciatyvinės grupės sprendimus, juos nulemti“, – vardijo G. Landsbergis

Liberalių pažiūrų Seimo narė Aušrinė Armonaitė tvirtino, kad politinių kampanijų teisinį reguliavimą reikėtų reformuoti sistemiškai. Pasak jos, užuot užsiėmus, „pusiau techniniais klausimais“, prasmingiau būtų siekti partijų susitarimo dėl liberalesnio politinių kampanijų teisinio reguliavimo.

„Reikia sudaryti galimybę fiziniams asmenims aukoti didesnes smulkiąsias aukas, laisviau reguliuoti politinės kampanijos ženklinimą socialiniuose tinkluose, nedrausti dalyti įvairiapusiškesnę dalomąją medžiagą, pavyzdžiui, kepuraites, kampanijos arbatą, tušinukus ir pan. Dabar kiekviena smulkmena taip sureguliuota, kad politinė kampanija kone išstumiama iš viešosios erdvės“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Beveik prieš metus „valstiečių“ frakciją palikęs Seimo narys Povilas Urbšys laikėsi nuomonės, kad R. Karbauskio pasiūlymas įteisinti referendumo šalininkų sąvoką turėtų būti vertinamas bendrame referendumo dėl dvigubos pilietybės kontekste. Jo nuomone, bet kokia kaina siekti politinio tikslo – dvigubos pilietybės įteisinimo – ydinga praktika. Tautos valia šiuo klausimu, pasak politiko, toli gražu nėra akivaizdi.

Dviguba agitacija

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoja dr. Jogilė Ulinskaitė, vertindama R. Karbauskio pasiūlymą, taip pat įžvelgė valdančiųjų siekį neproporcingai sustiprinti pajėgas, kurios agituos už dvigubą pilietybę.

„Referendumo šalininkų įtraukimas į įstatymą atrodo keistai. Tokiu atveju agitacijoje galėtų dalyvauti ne tik referendumą inicijavęs Seimas, bet ir papildoma „palaikymo komanda“. Taip pat ir Nacionalinio radijo ir televizijos eterio laiko debatams referendumo šalininkams, referendumo iniciatoriams bei referendumo oponentams būtų skiriama po lygiai: ne mažiau kaip po penkias valandas. Taip būtų dvigubai sustiprintas referendumo palaikymo frontas – valdantieji gautų penkias valandas eterio kaip referendumo iniciatoriai, o dar penkios valandos priklausytų referendumo šalininkams“, – svarstė politologė.

J. Ulinskaitės nuomone, R. Karbauskio siūlomos įstatymų pataisos skatintų visuomenės poliarizaciją. Artėjant referendumui jo šalininkai ir oponentai būtų labiau linkę pasidalyti į „geruosius“ ir „bloguosius“, o referendumą inicijavęs Seimas iš dalies atsikratytų atsakomybės už galutinį rinkėjų balsavimo rezultatą.

Kadangi Seime dominuoja „valstiečiai“, galima neabejoti, kad referendumo šalininkų statusą įteisinančios pataisos bus patvirtintos. Ar jos padės atitempti iki balsadėžių dviguba pilietybe ir pačiu referendumu kol kas per daug nesižavinčią tautą, paaiškės tik atšilus orams.