Ramūno Karbauskio „kyšio“ nori ne visi
Už lo­ja­lu­mą Sei­mo val­dan­tie­siems Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­gos (LVŽS) ly­de­ris, frak­ci­jos se­niū­nas ir vi­sos koa­li­ci­jos vai­ri­nin­kas Ra­mū­nas Kar­baus­kis pa­si­ry­žęs gau­sin­ti par­la­men­to vi­ce­pir­mi­nin­kų bū­rį. Pa­va­duo­to­jų skai­čių ru­de­nį ke­ti­na­ma di­din­ti nuo pen­kių iki sep­ty­nių. Ta­čiau tie, kam tie pos­tai nu­ma­ty­ti, jų pur­to­si.

R. Karbauskis – dosnus politikas. Už paramą valdančiajai koalicijai ir jos priimamiems sprendimams Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) bei „Tvarkos ir teisingumo“ (TT) frakcijos prasidėjus rudens sesijai turėtų sulaukti pasiūlymo deleguoti savo narius į du naujus Seimo vicepirmininkų postus. Opozicija tokį „valstiečių“ dosnumą įvertino kaip kyšį už valstybės pinigus. Tiek LLRA-KŠS, tiek TT atstovai vakar tikino visiškai nesiekiantys Seimo pirmininko pavaduotojų pareigų.

Ramūno Karbauskio teigimu, parlamentarai turėtų pakeisti Seimo statutą, kad vietoj šiuo metu įtvirtintų penkių Seimo vicepirmininkų pareigybių atsirastų septynios.

Vicepirmininkų skaičių, deklaruodami taupumą, kadencijos pradžioje sumažino patys „valstiečiai“. Dabar šias pareigas eina „valstiečiai“ Rima Baškienė ir Arvydas Nekrošius, koalicijos partnerių Lietuvos socialdemokratų darbo partijos atstovai Gediminas Kirkilas ir Irena Šiaulienė bei opozicinių konservatorių narė Irena Degutienė. Seimo vicepirmininko atlyginimas maždaug 400 eurų didesnis nei paprasto parlamentaro.

Įtrauktų į Seimo valdymą

R. Karbauskio teigimu, parlamentarai turėtų pakeisti Seimo statutą ir numatyti, kad vietoj šiuo metu įtvirtintų penkių Seimo vicepirmininkų pareigybių atsirastų septynios. LLRS-KŠS šis postas esą būtų siūlomas net ir tuo atveju, jei ji netaptų valdančiosios koalicijos nare. „Tai leistų įtraukti LLRS-KŠS į Seimo valdymą. Kita vertus, šios frakcijos nariams niekada nereikėjo susitarimų, kad jie vertybiniu požiūriu balsuotų kartu su mumis“, – vakar BNS sakė R. Karbauskis. Dar vienas naujas pareigas Seimo vadovybėje eitų TT atstovas.

„Valstiečių“ lyderio įsitikinimu, Seimo pirmininko pavaduotojų skaičiaus didinimas parlamento kanceliarijai didelių nuostolių nepadarytų. „Biudžetui tai nieko nereikštų, nes skirtumas tarp Seimo pirmininko pavaduotojo ir Seimo nario atlyginimo labai mažas. Tačiau Seimo darbo organizavimui tai būtų pozityvu“, – „Lietuvos žinioms“ yra minėjęs R. Karbauskis. Jis taip pat tvirtino nebijantis dėl tokių iniciatyvų sulaukti opozicijos kritikos. „Toks jos darbas – kritikuoti. Bet dabar opozicija yra perėjusi į gana šlykštų žeminimą, aroganciją, kaltinimus, pažadus atšaukti visus mūsų priimtus įstatymus. Dar sykį pasakys, kad jai neatstovaujama, kam nors kitam atstovaujama. Ką padarysi, tegul šneka. Opozicija dar ne tokius dalykus kalbėjo. Pagarbos tam, ką ji sako, jau nebelieka“, – dėstė „valstiečių“ lyderis.

Dovanų nenori

„Mes nenorime nei Seimo pirmininko pavaduotojo, nei kokio kito posto. Mūsų pozicija aiški – koalicija turi būti sudaroma tarp partijų, o ne tarp frakcijų. Negalima menkinti partijų vaidmens“, – „Lietuvos žinioms“ pabrėžė LLRA-KŠS frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė. Kita vertus, anot jos, jei jau ryžtamasi dalyvauti koalicijoje, tai reikia daryti rimtai – prisiimant atsakomybę Vyriausybėje. „Apie tai irgi jau esame pasakę, nuomonės nekeičiame“, – pridūrė politikė.

Kaip žinoma, LVŽS būtų linkusi pasirašyti su šia partija tarpfrakcijinį susitarimą, nes nenori perskirstyti postų Vyriausybėje, tačiau LLRA-KŠS toks variantas nepriimtinas. „Mes turime atsakingų postų ir Seimo komitetuose, ir komisijose. Naujo mums nereikia“, – tikino R. Tamašunienė. Parlamentarė atkreipė dėmesį, kad LLRA-KŠS visuomet paremia jų partijos programą atitinkančius valdančiųjų sprendimus. „Daugeliu atvejų mūsų ir „valstiečių“ nuostatos sutampa – tiek šeimos politikos, tiek skurdo mažinimo ir skaidrumo klausimais. Todėl balsuojame pagal sąžinę ir savo politinę programą“, – teigė ji. O gautas postas, pasak R. Tamašunienės, gali sudaryti sąlygas imtis manipuliavimo. „Todėl nei kyšio, nei dovanos mes tikrai neimsime“, – pažymėjo frakcijos seniūnė.

Pirma susitarimas, paskui – kėdės

TT pirmininkas Remigijus Žemaitaitis prisipažino nesuprantantis, kas paskatino R. Karbauskį prabilti apie postus. „Gal čia bandymas parodyti, kad ir per vasaros karščius vyksta koks nors procesas? Mums svarbiausia – per rugpjūtį gauti aiškų atsakymą, ar „valstiečiai“ pritaria, ar nepritaria mūsų pateiktoms 15 programinių nuostatų. O apie postus galėsime kalbėti vėliau. Dabar kažin kodėl viskas daroma priešingai“, – „Lietuvos žinioms“ tvirtino politikas. Jei dėl „tvarkiečių“ pasiūlymų būtų susitarta, tuomet jie sutiktų užimti postą Seimo valdyboje, kad įgyvendintų savo idėjas. „Tai būtų natūralu. Turėtų būti Seimo vicepirmininkas, kuris prižiūrėtų, ar sutarti darbotvarkės klausimai yra svarstomi“, – aiškino R. Žemaitaitis.

Romo Jurgaičio nuotrauka

Kol kas, pasak jo, dėl penkių TT pasiūlytų punktų negauta Finansų ministerijos atsakymo, todėl kalbėti apie susitarimo sėkmę per anksti. LVŽS ir TT svarsto galimybę pasirašyti bendros veiklos susitarimą frakcijų lygiu.

Tarp „tvarkiečių“ pateiktų reikalavimų yra parama seniūnų tiesioginių rinkimų įteisinimui, minimalios mėnesio algos kėlimas iki ne mažiau kaip 50 proc. vidutinio darbo užmokesčio. „Tvarkiečiai“ taip pat nori, kad būtų įtvirtinta 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio lengvata malkoms, kurios naudojamos kaip kuras. Seimo TT frakcija prašo palaikyti pasiūlymą ir dėl vaiko priežiūros išmokų: jos pirmais metais siektų 100 proc. buvusio atlyginimo, antraisiais – 75 procentus.

Pavaduotojų per daug

Didžiausios opozicinės Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma ne kartą ir ne vieną kadenciją ragino mažinti Seimo pirmininko pavaduotojų skaičių. Jo žodžiais, papildomi postai tik tuština biudžetą. „Kategoriškai nepritariu Seimo vicepirmininkų skaičiaus didinimui. Valdančiosios koalicijos paramstymai negali būti sprendžiami rėmėjų pamaloninimu prabangiais postais. Tie, kam jie bus skirti, nelabai ką turės papildomai dirbti. Reikia turėti omenyje, kad Seimo vicepirmininko postas mokesčių mokėtojams per metus atsieina apie 60 tūkst. eurų – du patarėjo etatai, priedas prie algos, reprezentacinis fondas, tarnybinis transportas“, – vardijo konservatorius.

Remigijus Žemaitaitis: „Turėtų būti Seimo vicepirmininkas, kuris prižiūrėtų, ar sutarti darbotvarkės klausimai yra svarstomi.“

J. Razmos teigimu, ir dabar Seimo pirmininko pavaduotojų esama per daug – nėra tiek parlamento atsakomybės sričių, kad jas būtų įmanoma objektyviai paskirstyti tokiam būriui Seimo vicepirmininkų. „Tai dirbtinis ambicijų tenkinimas. Matyt, „valstiečiai“ nenori dalytis ministrų portfeliais, kas būtų logiška kuriant koaliciją, todėl siūlo tokius postus, kurie lyg ir suteikia garbės, bet nereikalauja jokio darbo. Nė viena koalicija neleido sau kurti tiek daug dirbtinių etatų kaip ši. Jau ne kartą bandėme atkreipti dėmesį, kad reikia mažinti Seimo pirmininko pavaduotojų etatų skaičių. Apie didinimą net nesinori kalbėti, nes tai neatsakingo politinio veikimo išraiška“, – pabrėžė J. Razma.

Postų dalybos už biudžeto pinigus

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas neslėpė galintis rasti daug „gražių“ epitetų R. Karbauskio planams apibūdinti. Esą gavus valdžią bandoma visiškai ja pasinaudoti. „Pirmą darbo dieną, vos davus priesaiką, „valstiečių“ dominuojamas parlamentas priėmė Seimo statuto pataisas. Iki tol daug kadencijų opozicija turėjo ne mažiau kaip du Seimo vicepirmininkų postus. „Valstiečiai“ pakeitė statutą ir padarė, kad priklausytų tik vienas.

Jį gavo konservatorė I. Degutienė. Pernai gruodį pasiūliau vėl grąžinti Seimo statuto nuostatą, kad opozicijai priklausytų ne mažiau kaip du Seimo vicepirmininkai. Mano projektas buvo atmestas be teisės jį tobulinti“, – „Lietuvos žinioms“ yra sakęs liberalas. Jis piktinosi, kad susiklostė situacija, kai Seimo LSDDP frakcija, kurią sudaro 11 narių, turi du Seimo pirmininko pavaduotojus, o beveik 70 parlamentarų vienijančiai opozicijai atstovauja tik viena parlamento vicepirmininkė. „Disproporcija aiški. Tačiau kai turi valdžią arba ta valdžia sprūsta iš rankų, reikia užsiimti politiniu papirkinėjimu. LLRA-KŠS ar TT net nesako, kad trokšta šių postų, bet jiems pasiūloma po kaulą – gausite ir tie, ir tie. Suprask, proporcijos bus tokios: Seimo pirmininkas – „valstiečių“, šeši vicepirmininkai – valdančiųjų, o kaulas, panašesnis į ašaką, atiduotas visai opozicijai. Įspūdinga, – apie tai, kokia bus Seimo vadovybė, jei parlamento vicepirmininkais bus išrinkti „tvarkiečių“ ir LLRA-KŠS atstovai, kalbėjo liberalų lyderis. – Manau, Lietuvos žmonėms turėtų būti aišku, kad R. Karbauskis šneka ne apie vertybes, o apie valdžios išlaikymą savo rankose ir postų dalybas už biudžeto pinigus.“

Romo Jurgaičio nuotrauka

Trūksta skaidrumo

Mykolo Romerio universiteto dėstytojos Rimos Urbonaitės manymu, šioje situacijoje labai trūksta politinio skaidrumo. „Iš karto po rinkimų, kai reikėjo pigaus populiarumo, „valstiečiai“ panaikino dvi vicepirmininkų pareigybes. Dabar, kai situacija prispaudė, tų postų vėl staiga prireikė mainams“, – „Lietuvos žinioms“ teigė politologė. Motyvai, kodėl, visiškai migloti: esą taip bandoma į valdymą labiau įtraukti LLRA-KŠS, kuri nenori su „valstiečiais“ pasirašyti jokių bendradarbiavimo sutarčių. „Tai nesuprantama. Postą duodame – parašų nėra. Vadinasi, susitarimai pasirašyti po kilimu, jie neoficialūs, neformalūs. Tai matome per balsavimus, kaip LLRA-KŠS palaiko „valstiečius“, o šie – kai kurias lenkų iniciatyvas, nors jos, mano supratimu, prieštarauja demokratinės ir teisinės valstybės principams. Tai abipusis bendradarbiavimas“, – tvirtino R. Urbonaitė. Tačiau „viešai ir skaidriai sudėti visus taškus, pasidalyti postus (nors tai visiškai normalu) vengiama“.

Ramūno Karbauskio teigimu, parlamentarai turėtų pakeisti Seimo statutą, kad vietoj šiuo metu įtvirtintų penkių Seimo vicepirmininkų pareigybių atsirastų septynios.

Tas pat vyksta ir TT atžvilgiu. Iš pradžių „valstiečiai“, anot politologės, dievagojosi jokiais būdais su partija, kuriai pareikšti įtarimai, nebendradarbiausiantys. Bet kai prireikia daugumos, staiga paaiškėja, „kad partija su frakcija nelabai ką turi bendra“. „Nes jei frakcijos nariams nepareikšti jokie įtarimai, o partijai – pareikšti, vadinasi, viskas gerai. Tai primityvus ciniškas išsisukinėjimas, kuris politikams garbės nedaro“, – pažymėjo R. Urbonaitė.

Atlygis solidus

Seimo kanceliarijos duomenimis, Seimo pirmininko pareiginė alga siekia 3418 eurų, pirmojo Seimo vicepirmininko – 3074 eurus, kitų vicepirmininkų ir opozicijos lyderio – po 2968 eurus, paprasto Seimo nario – 2570 eurų. Parlamento vadovui per mėnesį dar priklauso vieno vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) dydžio išmoka reprezentacinėms išlaidos – 895 eurai, vicepirmininkams – po 0,5 VMDU.

Mažinti parlamento vicepirmininkų skaičių ne kartą siūlyta per ankstesnes kadencijas. Daugiausia pavaduotojų – septyni – buvo praėjusią kadenciją, kai Lietuva rengėsi pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai (2013 metų II pusmetį).