Ramūnas Karbauskis: pasitikėjimas VTEK ir jos priimtais sprendimais yra pakirstas
Val­dan­čio­sios Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­gos (LVŽS) pir­mi­nin­kas Ra­mū­nas Kar­baus­kis gra­si­na ap­kal­ta Sei­mo na­riui Po­vi­lui Urb­šiui ir ra­gi­na iš par­ei­gų trauk­tis Vy­riau­sio­sios tar­ny­bi­nės eti­kos ko­mi­si­jos (VTEK) na­rius.

Taip R. Karbauskis reagavo į naujienų portalo delfi.lt publikaciją apie buvusio VTEK Prevencijos skyriaus vedėjo Mindaugo Siaurio atleidimo istoriją. Prieš metus ją buvo aprašęs dienraštis „Lietuvos rytas“.

„Šiandien portale delfi.lt pasirodė skandalinga informacija apie tai, kaip Seimo narys Povilas Urbšys galimai darė spaudimą Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos, kuri yra nepriklausoma institucija, nariams ir galimai neteisėtai reikalavo atleisti VTEK pareigūnus. Iš žiniasklaidoje pateiktos informacijos matyti, kad VTEK nariai vykdė nurodymus atleisti Prevencijos skyriaus vedėją Mindaugą Siaurį“, – pranešime spaudai nurodo R. Karbauskis.

Jo teigimu, paskelbta informacija „visiškai diskredituoja VTEK“.

„Akivaizdu, kad pasitikėjimas VTEK ir šios institucijos priimtais sprendimais yra pakirstas. VTEK privalo rodyti skaidraus, teisėto ir etiško elgesio pavyzdį visiems valstybės tarnautojams, tačiau paaiškėjo, kad VTEK nariai savo nuožiūra pasirenka, vykdyti ar nevykdyti teisės aktų nuostatas, pasiduoda galimoms politikų įtakoms, spaudimui, manipuliacijoms“, – tvirtina R. Karbauskis.

„VTEK tokiais veiksmais buvo sukompromituota kaip institucija, jos nariai prarado pasitikėjimą. Vienintelis kelias, kuris dar leistų išlaikyti šios institucijos orumą – VTEK nariams pasitraukti iš užimamų pareigų“, – pareiškė politikas.

Pastaraisiais metais VTEK ne kartą svarstė pačio R. Karbauskio veiksmus ir kelis kartus pripažino, kad jis nesilaikė įstatymo reikalavimų laiku deklaruoti sandorių.

VTEK narius skiria ir atleidžia Seimas.

Delfi.lt publikacijoje nurodoma, kad „Tikėtina, kad trys pareigūnai nurodymų sulaukė iš Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio bei Seimo nario, tuometinio Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininko Povilo Urbšio“.

„Valstiečių“ lyderis trečiadienį taip pat pranešė, kad situaciją VTEK planuoja aptarti valdančiojoje frakcijoje. Anot jo, būtina M. Siaurio atleidimo istorijoje įvertinti ir P. Urbšio veiksmus.

„Seimo narys Povilas Urbšys, veikdamas kaip Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas, galimai viršijo savo įgaliojimus, darė spaudimą nepriklausomoje institucijoje dirbusiems valstybės pareigūnams ir galimai siekė asmeninių tikslų įgyvendinimo“, – pranešime rašo R. Karbauskis.

Jo teigimu, P. Urbšys galėjo šiurkščiai pažeisti Konstituciją ir sulaužyti Seimo nario priesaiką.

Povilas Urbšys./Karolio Kavolėlio/fotobankas nuotrauka

„Šiuos veiksmus turėsime įvertinti, deja, bet apkaltos keliu“, – pareiškė politikas.

LŽVS pranešime nurodoma, kad trečiadienį frakcijos posėdyje bus svarstoma ir dėl galimos Seimo pirmininko V. Pranckiečio atsakomybės.

„LVŽS frakcija taip pat tikisi, kad grįžęs iš komandiruotės Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis frakcijai paaiškins aplinkybes, dėl kurių jis yra minimas šios dienos straipsnyje portale www.delfi.lt, tada frakcija galės apsispręsti ir dėl Seimo Pirmininko atsakomybės“, – nurodoma pranešime.

Po Seimo rinkimų LVŽS frakcijoje dirbęs P. Urbšys iš jos pasitraukė po viešos kritikos R. Karbaukiui, kad šis kaltindamas kitus neskaidria veikla, neatsako į klausimus, susijusius su savo verslo įmone ir blokuoja parlamentinį tyrimą dėl žemės valdymo.

Trečiadienį naujienų portalas delfi.lt, o spalio pradžioje dienraštis „Lietuvos rytas“ pranešė, kad Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nagrinėjo M. Siaurio skundą ir panaikino įsakymą dėl jo atleidimo iš VTEK, konstatavęs, kad laikinojo pirmininko pareigas tuomet ėjo ne vyriausias pagal amžių komisijos narys, kaip reikalauja įstatymas.

M. Siaurys iš darbo VTEK atleistas pernai gruodį už tarnybinių įgaliojimų viršijimą. Anot VTEK, jo vadovautame skyriuje rengti ir VTEK kompetencijai priskirti dokumentai nebūdavo teikiami kolegialiam komisijai svarstyti posėdžiuose.

VTEK tyrimo komisija pernai rudenį nustatė, kad komisijos Prevencijos skyriaus vadovas M. Siaurys sumenkino dalykinę įstaigos reputaciją ir viršijo tarnybinius įgaliojimus, rengdamas išaiškinimą buvusiai Seimo narei „valstietei“ Gretai Kildišienei dėl privačių interesų deklaravimo (ji nedeklaravo, kad jos motina iš R. Karbauskiui priklausančio „Agrokoncerno“ nuomoja automobilį), dienraščiui „Klaipėda“ pateikdamas išankstinę nuomonę dėl buvusios Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narės elgesio, neteisėtai rinkdamas duomenis apie VTEK narius ir darbuotojus.

Pernai rugsėjį „Lietuvos rytas“ pranešė, kad VTEK nariai Virginijus Kanapinskas ir Saulius Katuoka iškėlė ultimatumą M. Siauriui – arba jis išeina iš darbo savo noru ir gauna išeitines kompensaciją, arba bus pradėtas tarnybinis tyrimas, skirta nuobauda ir atleistas iš pareigų.

Trečiadienį šį pokalbį aprašė ir delfi.lt. Portalo teigimu, atleisti M. Siaurį VTEK nariams galėjo duoti tuometinis Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas P. Urbšys bei Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Pats P. Urbšys ir Seimo vadovo atstovė spaudai Karolina Frolovienė portalui paneigė nurodę iš VTEK atleisti M. Siaurį. P. Urbšys tvirtino tik informavęs parlamento pirmininką apie situaciją komisijoje.