Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis: didesnis akcizas alkoholiui mažins vartojimą
Sei­mui pla­nuo­jant svars­ty­ti svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­tro siū­ly­mą nuo 2019 me­tų ko­vo 10 proc. pa­di­din­ti ak­ci­zą stip­riam al­ko­ho­liui, val­dan­čio­sios koa­li­ci­jos ly­de­riai sa­ko, kad tai ne­tu­rės ne­igia­mos įta­kos vals­ty­bės biu­dže­tui ar še­šė­lio au­gi­mui.

„Valstiečių“ frakcijos vadovas Ramūnas Karbauskis įsitikinęs, kad stipraus alkoholio akcizą reikia didinti, nes jo vartojimas mažėja lėčiausiai.

„Alkoholio vartojimas mažėja visose grupėse, mažiausiai mažėja stipraus alkoholio – 7 proc. per metus, todėl siūloma didinti akcizą kaip tik tai vienintelei, stipraus alkoholio grupei“, – antradienį Seime žurnalistams teigė frakcijos vadovas.

R. Karbauskis abejoja, kad akcizo pakėlimas didins šešėlį ar padarys neigiamą įtaką rinkai: „Neįtakos kažkokio rinkos persiskirstymo ir nedidins šešėlio“.

Premjeras Saulius Skvernelis sakė, kad akcizo didinimas anksčiau pasiteisino, o dabar jis toliau mažins alkoholio vartojimą.

„Už akcizus mokesčiai renkami taip, kaip buvo planuota. Matome mažėjančią realizaciją šitų produktų. Keliami tikslai pasiekti, dabartinis didinimas prisidės prie tų tolesnių tikslų įgyvendinimo“, – teigė premjeras.

Jeigu Seimas Aurelijaus Verygos pataisas priims, 0,5 litro stipraus alkoholio galėtų pabrangti apie 0,39 euro. Brangtų ne tik degtinė, bet ir brendis, konjakas, viskis, romas ir kiti stiprieji gėrimai.

Pataisas priimti ketinama iki Kalėdų, kainos didėtų nuo pavasario.

Alkoholio akcizai buvo didinami ketverius metus iš eilės – paskutinį kartą jie didėjo 2017 metais. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, per tą laiką vyno ir kitų fermentuotų gėrimų rinka susitraukė apie 30 proc., tarpinių produktų (vermuto, spirituoto vaisių-uogų vyno ) – 68 proc., alaus – 17 proc., etilo alkoholio – tik 4 procento.

Stiprus alkoholis išlieka antras pagal populiarumą po alaus.