Prezidentė vėl kimba premjerui į atlapus: „Jis daro tarptautinę gėdą“
Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė sek­ma­die­nį su­kri­ti­ka­vo prem­je­ro Sau­liaus Skver­ne­lio pa­si­sa­ky­mus apie Lat­vi­ją bei pa­siū­ly­mas Bal­ta­ru­si­jai dėl As­tra­vo at­omi­nės elek­tri­nės. Pa­sta­ra­sis veiks­mas, anot ša­lies va­do­vės, yra an­ti­kons­ti­tu­ci­nis.

Nespėjo atsigauti po Izraelio – užšoko ant latvių

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sekmadienį pareiškė, kad premjeras Saulius Skvernelis daro „tarptautinę gėdą“ Lietuvai. Taip ji kalbėjo paklausta dėl pastarojo ministro pirmininko pasisakymo apie Latviją.

„Paskutiniu metu sugebėta grįžti iš Izraelio komandiruotės su protesto nota iš Palestinos, sugebėta pasakyti kai ką apie artimiausius kaimynus. Tai reikia didelių gebėjimų tokią tarptautinę gėdą daryti iš premjero pusės“, – žurnalistams Vilniuje sakė šalies vadovė.

Palestiniečiai notą Lietuvai prieš pusantro mėnesio įteikė dėl premjero apsilankymo Rytų Jeruzalėje su Izraelio pareigūnais ir sprendimo neaplankyti Palestinos savivaldos.

Prieš kelias dienas naujienų portalas lrt.lt citavo S. Skvernelio pasisakymą Lazdijuose, kad „latviai mums ne broliai, o konkurentai daugelyje sričių“.

Ši citata nuvilnijo ir Latvijos žiniasklaidoje.

Šeštadienį po premjero komandos kritikos portalas patikslino premjero citatą: „Latviai, estai, atrodo, visiškai būtų mūsų broliai, bet taip nėra. Jeigu kalbėti apie tą pačią Latviją, tai yra vienas iš mūsų didžiausių ekonomikos plotmėj konkurentų“.

Premjero atstovas spaudai Tomas Beržinskas BNS sakė, kad ministras pirmininkas prezidentės pasisakymų nekomentuos, nes sekmadienį vyksta savivaldos rinkimų antrasis turas.

„Rinkimų dieną premjeras susilaikys nuo politinių pareiškimų ar jų komentavimo“, – teigė T. Beržinskas.

Kliuvo ir dėl Baltarusijos

Prezidentė sekmadienį taip pat pareiškė, kad premjero pasiūlymas Baltarusijai dėl Astravo atominės elektrinės yra antikonstitucinis.nes pagrindiniame šalies įstatyme svarbiausi užsienio politikos klausimai priskirti spręsti prezidentui.

„Konstitucija numato, kad sprendimus priima tik prezidentas, užsienio politika vykdoma kartu su Vyriausybe. Tai kadangi nebuvo derinta ši tema, o tai yra strateginis užsienio politikos tikslas, manau, kad tai antikonstitucinis veiksmas“, – žurnalistams Vilniuje sakė šalies vadovė.

S. Skvernelis pasiūlė Baltarusijai Astrave statyti ne atominę, o dujų jėgainę, ir joje naudoti per Klaipėdą tiekiamas dujas.

Konstitucija numato, kad prezidentas „sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe vykdo užsienio politiką“.

Lietuvos valdžia teigia, kad Astravo atominė elektrinė statoma pažeidžiant saugumo reikalavimus. Baltarusija šiuos kaltinimus atmeta.

Lietuva anksčiau siekė sustabdyti projektą, inicijuodama elektros importo embargą, bet nesulaukė kitų Europos šalių ir institucijų paramos.

Pirmąjį jėgainės reaktorių baltarusiai žada paleisti šiemet, antrąjį – kitąmet.